wtorek, 21 maja 2019

Obserwuję cię


Autor: Lisa Jewell
Tytuł: Widzę cię
Tłumaczenie: Danuta Śmierzchalska
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Liczba stron: 328
Oprawa: miękka
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-7554-310-0
Paczka z książką Widzę cię Lisy Jewell kompletnie mnie zaskoczyła. Czym? Napisem na pudełku i zawartością. Trzy zdjęcia z tajemniczą kobietą… Poczułam się nie tylko obserwowana przez obcego mi człowieka, ale wręcz inwigilowana. 


Może pojawił się w momencie, gdy jej wewnętrzny świat fantazji potrzebował wypełnienia. (s. 22)
Joey Mullen po czterech latach pracy za granicą wróciła ze świeżo poślubionym mężem i tymczasowo zamieszkała ze swoim ukochanym bratem i jego ciężarną żoną. Pewnego dnia spotkała sąsiada dwa razy starszego od siebie. Zahipnotyzował ją swoim wyglądem i urokiem, zauroczyła się w jednej chwili w dyrektorze miejscowego liceum, Tomie Fitzwilliamie. Tak zaczęła się „mała” obsesja młodej kobiety na punkcie dojrzałego i atrakcyjnego sąsiada. Jej marzenia, tęsknoty, fantazjowanie znalazły obiekt. Mąż zaczął schodzić na drugi plan…
Kolejna tragiczna kobieta ulegająca niepomiernemu urokowi jego ojca. (s. 67)
Nieśmiały nastolatek Freddie Fitzwilliam pasjonuje się fotografią i obserwowaniem innych ludzi. Wielokrotnie chodził za nimi i robił im zdjęcia. Jest wnikliwym obserwatorem. Zauważa szczegóły i widzi, jaki wpływ na kobiety ma jego ojciec, także na jego matkę. Bacznie obserwuje nową sąsiadkę Joey i robi jej zdjęcia z okna swojego pokoju na piętrze. Urokowi dyrektora liceum ulegają też nastolatki, choćby uczennice Jenna i Bess. Podziwiają pana Fitzwilliama nie tylko jako przystojnego i szarmanckiego mężczyznę, ale też jako doskonałego dyrektora.
Każdy chce mieć trochę Toma Fitzwilliama. (s. 79)

Wygląda na to, że blondynka w średnim wieku także. To matka Jenny, Frances Tripp, która ostatnio przygląda się Tomowi, choć wcześniej przyglądała się innym ludziom. Jej zachowanie budzi w innych co najmniej konsternację – ukradkowe zdjęcia, notatki w książce, jakieś malutkie znaki, chowanie się tu i tam, by tylko obiekt obserwacji jej nie zauważył. I tak cały czas niezależnie od pory dnia. Niektórzy podejrzewają u niej chorobę psychiczną, a ona sama twierdzi, iż jest ofiarą gang stalkingu. Według niej istnieje sieć prześladowców, która za cel postawiła sobie szpiegować ją, dręczyć i nękać, która w nocy buszuje po jej domu. Autorka tak naprawdę, tylko zarysowała problem gang stalkingu, ukazała go od strony Francess, Jenny i pobieżnie ze strony sąsiadów. Zabrakło mi wpisów z czatów ofiar stalkingu, by bardziej uwiarygodnić ten złożony i trudny temat, a jakże ciekawy.
I czasami ją widuję, jak stoi na końcu ogrodu i wpatruje się w nasz dom. (s. 268)
Tytuł wskazuje na to, że jedna z osób obserwuje drugą. Jednak w trakcie czytania tej powieści każdy czytelnik szybko zorientuje się, że na osiedlu Melville wiele osób obserwuje siebie nawzajem lub innych. To sieć niezależnych od siebie obserwacji. Czasami osoba obserwowana przyłapuje obserwującego na gorącym uczynku. Czuje wtedy niepokój, wyczuwa czyjś wzrok na sobie. Zauważenie kogoś to jedno, zrobienie zdjęcia to już dowód. Dowód na… Na co? Z jakiego powodu ludzie się obserwują, zwłaszcza z ukrycia? Co chcą osiągnąć? Jaki jest ich prawdziwy cel? Dlaczego robią zdjęcia? Trzeba się wczytać, by poznać jawne i ukryte motywy bohaterów, odkryć skrywane rodzinne tajemnice, dać się unieść na fali zakazanej namiętności do charyzmatycznego dyrektora szkoły. Te wszystkie elementy tworzą intrygę, którą nie tak łatwo rozwikłać, aczkolwiek im bliżej finału, tym sprawa staje się dla czytelnika oczywista. Nie bez znaczenia są tu problemy nastolatków, życie w związku, więzy rodzinne, niedojrzałość emocjonalna czy skomplikowana natura człowieka.
W kryminalistyce nic nieznaczące rzeczy przeważnie znaczyły wszystko. (s. 10)
Powieść podzielona jest na cztery części. Krótkie rozdziały dynamizujące akcję poprzeplatane są protokołami przesłuchań poszczególnych osób mieszkających na osiedlu Melville. Od początku (prolog) wiadomo, że coś się stało 24 marca 2017 roku. Kogoś zamordowano. Właściwa akcja zaczyna się 2 stycznia, choć nie bez znaczenia okazuje się wpis do pamiętnika sprzed ponad dwudziestu lat. Powoli, początkowo niezauważalnie Lisa Jewell buduję intrygę opartą na obserwowaniu innych, na wywieraniu świadomego lub nie wpływu na kobiety w każdym wieku przez atrakcyjnego, dojrzałego mężczyznę, wpływu, który prowadzi je do obsesji.
Widzę cię to dobra powieść sensacyjna z wątkiem kryminalnym. Ukazuje problemy nastolatków i ich łatwość zakochiwania się w nauczycielu. Pokazuje prawdziwą naturę człowieka, marzenia i fantazje ludzi, których codzienne, monotonne życie przez jedno wydarzenie może doprowadzić do obsesji.

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:Książka bierze udział w wyzwaniu:

10 komentarzy:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.