sobota, 8 listopada 2014

Nowy wymiar myśleniaAutor: Marcin Kijak
Tytuł: Kurs tworzenia Map Myśli
Wydawnictwo: Złote Myśli
Liczba stron: 29
Data wydania: 2011
Typ książki: e-book
Format: pdf
Data wydania: 2009
ISBN: darmowa publikacja
Mapy Myśli (ang. mind map, mind mapping) to szczególny rodzaj notowania pobudzający obie półkule ludzkiego mózgu w przeciwieństwie do tradycyjnego notowania linearnego. Metoda ta została opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców Tony'ego i Barry'ego Buzana. Mapy Myśli są idealnym rozwiązaniem dla uczniów i studentów, którzy na bieżąco muszą zapamiętywać mnóstwo informacji, lub dla nauczycieli chcących pomóc w nauce swoim podopiecznym. Mapy Myśli mogą także pomóc w codziennym życiu – w pracy, w organizacji czasu, w rozwiązywaniu problemów. Umiejętność ta znacznie ułatwi Ci napisanie tekstu, stworzenia strony internetowej lub zaplanowanie wystąpienia publicznego.

Wczoraj wertowałam mój czytnik w poszukiwaniu lektury na wieczór w szpitalu. Jakoś nic mi nie pasowało. I w końcu zaczęłam czytać e-book Kurs tworzenia map myśli Marcina Kijaka. I to był strzał w dziesiątkę! E-book przeczytałam piorunem! To bardzo krótka publikacja, ale i bardzo ważna i przydatna, dlatego dziś kilka słów o pragmatyzmie z praktycyzmem.
Zwykle w swej pracy wykorzystuję proste rysunki, schematy, wykresy, tabele, metaplany, stosuję wersaliki i kolory, aby uczniowie mieli w zeszytach bardziej przejrzyste notatki, szybciej je znaleźli w zeszycie i lepiej je zapamiętali. Jakby nie było… większość ludzi jest wzrokowcami. I tym się kierowałam w swej pracy zawodowej, ale z drugiej strony jakoś "oficjalnie" nie docierało do mnie, że przecież każda półkula mózgu człowieka pracuje inaczej, jest odpowiedzialna za co innego, inaczej zapamiętuje. Lewa półkula odpowiada za: analityczne myślenie, logikę, matematykę, lingwistykę, naukę, szczegóły, zaś prawa za: intuicję, holistykę, kreatywność, sztukę, muzykę, obrazy, kolory, przestrzeń. Najkrócej mówiąc: lewa widzi napis LEW, a prawa obrazek zwierzęcia.

Ale do rzeczy. W krótkich, zwięzłych i przystępnych słowach bez zbędnego przegadania autor wprowadza czytelnika krok po kroku w świat MAP myśli, przedstawia esencję ich tworzenia. Przedstawia czytelnikowi wady zwykłych notatek  (lewa półkula) i stopniowo wprowadza go w nowy wymiar myślenia. Uświadamia, jakie są zasady skutecznego zapamiętywania.  


Samo tworzenie Map Myśli wydaje się proste. Jednakże trzeba pamiętać, że prostota bywa najtrudniejsza. Po prostu trzeba poznać sposób tworzenia map i go przećwiczyć. Aby samemu stwierdzić, czy Mapy Myśli są faktycznie skuteczne, dobrze jest zrobić min. 30-50 własnych map – radzi autor.
A należy zacząć od czystej kartki papieru formatu A-4 i głównego tematu notatki, a potem stopniowo dodawać odgałęzienia. Ważne są tu słowa-klucze, nośniki treści stymulujące mózg do tworzenia skojarzeń, oraz umiejętność konstruowania tzw. "wieszaków".  


Same mapy jako technikę notowania można wykorzystywać dosłownie wszędzie – w szkole, w pracy, organizacji czasu, przygotowując się do wystąpienia publicznego, do projektowania strony internetowej, rozwiązywania problemów czy planowania, a nawet jako formy notatki z informacji zebranych w ciągu dnia. Mało tego… zamiast stery papierów notatek, będziemy mieć tylko jedną zapisaną kartkę.
E-book Kurs tworzenia map myśli Marcina Kijaka zawiera kilka przykładowych map, linków do różnych przydatnych stron. Jednak najważniejsze informacja to taka, iż jest zupełnie za darmo!

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

12 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że gdy nasza lewa półkula widzi napis, to w tym samym czasie prawa rejestruje obrazek.Zaskakujące.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już dawno chciałam poczytać więcej o mapie myśli. Na pewno skorzystam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasami stosuję mapę myśli. Zdecydowanie potwierdzam, że taki kolorowy schemat od razu jakoś przyciąga wzrok, szybciej też dzięki niemu przyswaja się informacje w nim zawarte. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo fajna recenzja! takie ciekawostki to zawsze fajna sprawa, mapa myśli przydaje się zdecydowanie!

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.