Strony

środa, 31 sierpnia 2022

Dzień Bloga

Pomarańczowa koperta zaskoczyła mnie kompletnie. I to jeszcze za potwierdzeniem odbioru! Nazwa nadawcy coś mi mówiła, ale… nie kojarzyłam. Byłam w lekkim szoku. 

Otwieram delikatnie kopertę, a tu taka niespodzianka! Poczułam się doceniona, choć ostatnio na moim blogu niewiele się dzieje, o czym wkrótce więcej napiszę. Teraz zapraszam do lektury:

 


Do listu dołączona była zakładka z piękną sentencją Maksyma Gorkiego i… Taniej Książki:

wtorek, 23 sierpnia 2022

Żona alchemika

Autor: Paulina Kuzawińska

Tytuł: Żona alchemika

Wydawnictwo: Lira

Liczba stron: 320

Oprawa: miękka 

Data wydania: 2022

ISBN: 978-83-67084-89-5

 

 


Pióro Pauliny Kuzawińskiej jest mi znane, dlatego z ciekawością sięgnęłam po jej najnowszą powieść Żona alchemika, którą otrzymałam do recenzji ze znanej księgarni internetowej.

Mój mąż miał sekrety, których nikomu nie chciał zdradzić. (s. 15)

Młoda i piękna Weronika von Stiber od kilku lat nie ma wiadomości o zaginionym mężu, słynnym alchemiku Aleksandrze Sethonie. O jego śmierci dowiaduje się od alchemika Michaela Sendivogiusa. Pragnie zacząć życie od nowa. Na przeszkodzie stoją niejasne okoliczności zgonu jej męża. Razem z Michaelem rusza do Pragi. Chce poznać odpowiedzi na dręczące ją pytania i odkryć, jakie tajemnice ukrywał przed nią mąż. Na dworze cesarza jej drogi krzyżują się z tajemniczym człowiekiem w złotej masce.

A więc nadszedł ten dzień. (s. 275)

Paulina Kuzawińska zabrała czytelnika w podróż w czasie do schyłku XVI wieku. Na początku do mrocznego zamku Krawarz, potem na dwór Rudolfa II Habsburga do Pragi, do prywatnych komnat jego nałożnicy Katarzyny Strady, a na końcu na Wawel do pracowni alchemicznej Kurza Stopka króla Zygmunta III Wazy. Przy tym autorka zadbała o szczegóły historyczne wystroju wnętrz, strojów, diety, codziennego życia. Zwraca uwagę na relacje międzyludzkie, wychowywanie dzieci, fanatyzm religijny. Podkreśla znikomą rolę kobiet w tamtych czasach. W dbaniu o detale historyczne nie mogło zabraknąć najważniejszego – alchemii. Zagościłam w renesansowych laboratoriach. Uczone księgi, kolby, zlewki, alchemiki, tygle, tygielki, mikstury, wystrój pracowni alchemicznych to wszystko pobudzało moją wyobraźnię.

To pewnie dlatego, że sama czerwona tynktura jest zagadką. (s. 77)

niedziela, 21 sierpnia 2022

Lekarz prawdę ci powie

Autor: lek. Sarah Holper

Tytuł: Lekarz prawdę ci powie. Subiektywny przewodnik po najczęstszych dolegliwościach

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Wydawnictwo: Słowne

Liczba stron: 328

Oprawa: miękka

Data wydania: 2022

ISBN: 978-83-8251-183-3

 

Z ciekawości sięgam po książki związane z medycyną zarówno po powieści z motywem medycyny, jak i po publikacje popularnonaukowe. Dlatego ostatnio zainteresowała mnie pozycja lekarki Sarah Holper Lekarz prawdę ci powie. Subiektywny przewodnik po najczęstszych dolegliwościach, którą otrzymałam do recenzji ze znanej księgarni internetowej.

Pacjenci często są świadomi, że brak im wiedzy medycznej. (s. 1)

Organizm ludzki jest skomplikowanym mechanizmem, który czasem się psuje. Wówczas albo sami próbujemy sobie poradzić z dolegliwościami, albo idziemy do lekarza. Na przykład do doktor Sarah Holper. Pani doktor pomaga zrozumieć i zinterpretować najczęściej występujące symptomy i usterki ludzkiego ciała, zabierając czytelnika w podróż po jego zakamarkach. Wyjaśnia, co się dzieje w organizmie, jak do tego doszło, dlaczego może w nim coś nie zadziałać i dlaczego człowiek źle się czuje. Dziś pacjent ma prawo wiedzieć, co jest nie tak, kiedy czuje się niezdrów.

Na szczęście medycyna ostatnio szybko odchodzi od autoryzowanego modelu „lekarz wie najlepiej”. (s. 2)

Autorka podzieliła publikację na pięć rozdziałów: Mózg, Głowa, Jama ustna i gardło, Narządy jamy brzusznej, Skóra. Omawia najczęstsze dolegliwości – gorączkę, ból głowy, jet lag, ziewanie, krwawienie z nosa, łysienie, nieświeży oddech, kaszel, utratę głosu, utratę smaku i węchu, refluks żołądkowy, wymioty, biegunkę, bąki i beknięcia, trądzik, alergie, krwiaki, świąd. Każdy rozdział zaczyna od historycznej ciekawostki. Przedstawia krótki rys historyczny leczenia danej dolegliwości. Potem skupia się na budowie i funkcjonowaniu opisywanych narządów, dolegliwości z nimi związanych i krótko podsumowuje dany temat. 

wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdobycze lipcowe

Lipiec to czas wakacji z książką w tle. Nie tylko czytelniczo, ale i zdobywczo. Dwa razy biegałam do paczkomatu, raz odwiedził mnie listonosz. Mało, bo mało, ale jest! Za to regularnie dzieliłam się książkami z biblioteką.

A oto zdobycze lipcowe w całej okazałości:

 


I w szczególe:

poniedziałek, 1 sierpnia 2022

Selfie z Katalonią

Autor: Monika B. Janowska

Tytuł: Selfie z Katalonią

Wydawnictwo: Lucky

Liczba stron: 432

Oprawa: miękka

Data wydania: 2022

ISBN: 978-83-67184-23-6

 

 

 

Gdzie spędzić urlop? Gdzie najlepiej odpocząć, ale i pozwiedzać? Gdzie miło spędzić czas w doborowym towarzystwie? Biuro turystyczne poleca wycieczkę Selfie z Katalonią Moniki B. Janowskiej.

To mają być przemiłe, wesołe, zabawne i pełne przygód miniwakacje! (s. 26)

Agnieszka ma dość angielskiej pogody. Popstrykała się z Johnem. Impuls zadziałał. Kobieta rozstała się z chłopakiem na jakiś czas. Chce się zdystansować i przemyśleć pewne sprawy. Nie w Anglii. W słonecznej, ciepłej Hiszpanii pachnącej paellą. Katalonia to jest to! W dodatku w doborowym towarzystwie przyjaciółek ze studiów. W Barcelonie spotykają się: pielęgniarka Agnieszka z Anglii, nauczycielka Sabina z Polski i Jolita z Niemiec zajmująca się dziećmi i mężem. Szczegółowy plan wycieczki przygotowany. Przygody – nie!

Bo jak cię znam, to już zaplanowałaś, co i jak. (s. 23)

Wszystkiemu winna makrela. Wędzona. Z polskiego sklepu pana Władka. Co ona nawywijała, to się Anglikom w nosach nie mieściło. Agnes też. Perypetie małej, wędzonej rybki bawiły od początku i wywołały tsunami w życiu pewnej kobiety i uśmiech na twarzy czytelnika. Ale to było dopiero preludium. Co się potem działo w życiu czterdziestolatek, tego nie sposób było przewidzieć. Występy akrobatyczne i kaskaderskie z elementami erotyki w tle! Rany bitewne! (Nie)wymuszona zmiana stylu! Znikające walizki. Miłość niemalże na każdym kroku. Łysol podążający tropem Agnes. Wstawki literacko-filmowe. Wierna rzeka rozłożyła mnie na łopatki! Można czytać ku przestrodze, jak plany potrafią spalić na panewce.

Mnie się to nie zdarza. (s. 101)