Strony

poniedziałek, 31 grudnia 2018

Książkowe pogaduchy cz. 9


Starość nie radość, młodość nie wieczność
-     O stronica! Co to było?
-     Co to za huk mnie obudził?
-     Na rany książek, co się dzieje?
-     Coś blisko huknęło i mnie obudziło.
-     Mnie też.
-     I mnie…
-     Śpijcie dalej.
-     Tak się przeraziłam tym hukiem z pokoju obok, że już chyba nie usnę.
-     Moje strony palpitacji dostały!
-     Mnie okładki drżą…
-     Teraz za oknem strzelają! Co się dzieje?
-     Boję się. Chcę do księgarni!
-     Ja do hurtowni. Tam tak cicho było…
-     A ja chcę spać. Cisza mi tu, na okładkę!
-     Jak tu spać, gdy strzelają? Jeszcze coś nam się stanie.
-     Zaraz będzie po wszystkim.
-     Dlaczego tak strzelają? Co to za hałasy?
-     Nasi właściciele witają Nowy Rok.
-     Kto zacz ten… Nowy?
-     To przez niego właśnie przestałyście być nowościami. Starzejecie się.
-     Jak to tak?
-     Już ja mu dam!
-     Co najwyżej możesz pogrozić twardą okładką. Taka kolej rzeczy…
-     Na wydawcę! Ja nie chcę się zestarzeć!
-     Nie chcesz, ale musisz. Idzie nowe…


Interesujących i wciągających nowości w 2019 roku życzy
Liter[at]ka

niedziela, 30 grudnia 2018

Życie w Nebrasce


Autor: Nele Neuhaus
Tytuł: Ostatnie lato w Nebrasce
Tłumaczenie: Anna i Miłosz Urbanowie
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 526
Oprawa: miękka
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-8008-119-2 




Nebraska, lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Szesnastoletnia Sheridan, śliczna adoptowana córka wpływowych i zamożnych Grantów, mieszka z rodziną na prowincji. Monotonia życia, zaściankowość ludzi i złośliwości macochy przytłaczają niezwykle zdolną dziewczynę. Na szczęście jest ciotka Isabella, są książki, konie i muzyka, którą Sheridan kocha ponad wszystko. Jest też szkolny zespół muzyczny i jego lider, Brandon. Biblioteka ciotki odkrywa przed Sheridan nieznany świat, pełen pasji, wolności i namiętności. Kolejni mężczyźni: pomocnik na farmie, jeździec rodeo i pisarz pokazują jej wszystkie odcienie miłości i zmysłowości. Czy światem naprawdę rządzi seks? Czy jest w nim miejsce na miłość? W tym samym czasie Sheridan znajduje pamiętniki tajemniczej Carolyn, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Emocje rosną aż do chwili, gdy w Halloween dzieje się coś strasznego. Dopiero teraz staje się jasne, komu Sheridan naprawdę może zaufać…

Ta ziemia żyła kukurydzą, pszenicą, soją, kościołem, plotkami i ziejącą nudą. (s. 383)
Zapraszam na środkowy zachód USA, do Nebraski, w której panują surowe zasady moralne zarówno rygorystycznie przestrzegane, jak i zawzięcie łamane. Przejedźcie na farmę Willow Creek i poznajcie rodzinę Grantów, zwłaszcza panią Rachel. Zajrzyjcie do miasteczka Fairfield i spędźcie Ostatnie lato w Nebrasce z Nele Neuhaus.
Ja do Grantów pasowałam jak niedźwiedź polarny do pustyni. Bóg obdarzył mnie namiętnością i temperamentem, silnym pragnieniem wolności i poczuciem humoru, doprawiając to wszystko muzykalnością i niespożytą fantazją. (s. 18)
Te bezużyteczne talenty według Rachel Grant posiada jej adoptowana córka Sheridan, która w naturalny sposób zjednuje sobie ludzi, ale staje się też źródłem kłopotów ze strony napalonych mężczyzn oraz zawistnej matki. Rachel całymi dniami dokucza córce psychicznie i fizycznie, torpeduje jej muzyczne plany, znieważa ją soczystymi obelgami, czepia się o wszystko. Piekło na ziemi Grantów. Do niego dokłada swoje najmłodszy brat Esra, obrzydliwy typ. Z ojcem sprawa jest skomplikowana. Do pewnego momentu Sheridan jest jego oczkiem w głowie. W wyniku splotu różnych okoliczności obopólne zaufanie zostaje poważnie nadszarpnięte. Dziewczyna może liczyć na najstarszych braci i pracowników rancza, pomagają jej też mężczyźni, pokrewne, samotne dusze, m.in. nowy pastor. Ucieka w książki, w muzykę, galopuje na ukochanym koniu.
Najdalej za dwa lata, kiedy tylko skończę szkołę, opuszczę farmę Willow Creek, Fairfield i najpewniej również Nebraskę. (s. 162)
Nastolatka ma plan i konsekwentnie do niego dąży. Mierzi ją nuda i leniwy rytm życia w Fairfield oraz głupota mieszkańców. Nawet jej matka uwierzyła, że Scarlet O’Hara to jej koleżanka! Sheridan szuka, wciąż szuka i sama wpada w niejedne kłopoty, nie zawsze ze swojej winy. Zaczytując się w książkach, trafia na pozycję Żądze Henry’ego i zaczyna odkrywać swoją seksualność. Nowo odkryta własna seksualność i cielesność sprawiają, że zaczyna szukać seksu, kokietować, sprawdzać swoje umiejętności. Angażuje się w związki bez przyszłości, zakochuje się w niewłaściwych mężczyznach. Szuka miłości i akceptacji, gdyż bycie adoptowaną jest cierniem w jej życiu. Chce się dowiedzieć, kim byli jej prawdziwi rodzice.
„Pamiętnik Carolyn Cooper, 1957” zostało wypisane dziewczęcą dłonią na zużytej okładce pierwszego notatnika. (s. 165)

sobota, 29 grudnia 2018

Literkowo - spostrzegawczość cz. 16


Witajcie o poranku!
Dziś czas na zimowe zagadki na spostrzegawczość. W końcu w kalendarzu mamy zimę, a za oknem… różnie to bywa. Przenieśmy się za koło podbiegunowe…

Który pingwin raczy się kubkiem gorącej czekolady?


Gdzie się schował niedźwiedź wśród reniferów?

piątek, 28 grudnia 2018

Światowe sposoby na szczęście


Autor: Helen Russell

Tytuł: Atlas szczęścia. Sposoby na szczęście z całego świata
Tłumaczenie: Dorota Malina
Ilustracje: Naomi Wilkinson
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 278
Oprawa: twarda
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-66071-46-9


Trzy dni polowałam na portalu Czytam Pierwszy na nowości, aż upolowałam dwie książki, które wpadły mi w oko w zapowiedziach. Byłam szczęśliwa! Jedna ze zdobyczy ma znamienny tytuł – Atlas szczęścia. Sposoby na szczęście z całego świata Helen Russell. Autorka od 2013 roku interesuje się tematyką szczęścia i od tamtego czasu ludzie z różnych stron świata nagabywali ją i opowiadali o tym, jak w ich kraju rozumiane jest szczęście. O tym w książce.
Czytaj. Inspiruj się. I czerp z życia pełnymi garściami. Niech zapanuje szczęście! (s. 3)
Anglia, Australia, Bhutan, Brazylia, Chiny, Dania, Finlandia, Grecja, Hawaje, Hiszpania, Holandia, Indie, Irlandia, Islandia, Japonia, Kanada, Kostaryka, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Rosja, Stany Zjednoczone, Syria, Szwajcaria, Szwecja, Tajlandia, Turcja, Walia, Włochy – to z tych krajów poznaje czytelnik definicje szczęścia, to tych mieszkańców autorka wychwala najlepsze cechy. Jak widać, katalog państw tylko dotyka zagadnienia, lecz na dobry początek czytelnik poznaje trzydzieści pojęć szczęścia i powodów do radości. Oprócz oryginalnych sposobów na szczęście (celebrowanie starości w Japonii, popijanie w samej bieliźnie w Finlandii) w różnych krajach są i te uniwersalne. Należą do nich spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, przebywanie na łonie natury, unikanie lub ograniczanie stresu w pracy, dbanie o środowisko.

czwartek, 27 grudnia 2018

Wściekłe dziewczyny


Autor: Ewa Podsiadły-Natorska
Tytuł: Wściekłe
Wydawnictwo: Editio
Liczba stron: 344
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-283-4686-4





A chce, żeby dziewczyny z grupy, wściekłe dziewczyny, miały świadomość, co jest grane. (s. 83)
Pamiętacie pierwszą demonstrację Czarny Protest i późniejsze manifestacje i pikiety? Czarne parasolki. Czarne koszulki. Wieszaki... Kobiety i mężczyźni manifestowali przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. W różnej formie pojawiały się hasła: „Piekło kobiet trwa”, „Chcemy edukacji, nie indoktrynacji”, „Moja wagina, nie twoja broszka”, „Polki walczące są nas tysiące”, „Solidarność jest kobietą”. Na czele marszu baner z napisem: „Wściekłe Polki” wyrażał emocje kobiet. I nagle na rynku wydawniczym 13 listopada pojawiła się książka Ewy Podsiadły-Natorskiej pt. Wściekłe, której akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości, kiedy Polska znajduje się u progu totalitaryzmu, a niezamężne kobiety są napiętnowane… Przypadek? 
Baner z manifestacji kobiet
Polskę wybrano jako wzorcowy kraj na przywrócenie tradycyjnej roli kobiety oraz rodziny. (s. 13)
W Europie sytuacja polityczno-ekonomiczna jest niepokojąca. Wspólnota podejmuje radykalne kroki, które będą odpowiedzią na bieżące problemy. Trzeba zwiększyć dzietność, trzeba przywrócić tradycyjną rolę kobiety i rodziny. Pilotażowym krajem została Polska. Rząd nie próżnuje. Dotychczas uruchomił i realizuje pięć pionierskich Programów Udoskonalania Rodziny (PUR). Założenie ich jest proste – podnieść jakość życia polskich rodzin, zapewnić im poczucie stabilności i bezpieczeństwa, aby… mogły się rozmnażać! Szczęście według rządu to małżeństwo, wielodzietność, określony model życia.
Pan premier nazywa Polskę „pionierem, który wytycza ścieżkę innym europejskim krajom”. […] Polska jest wzorem dla innych. Polska jest Chrystusem narodów. (s. 122)

poniedziałek, 24 grudnia 2018

Książkowe pogaduchy cz. 8


Niepewność
-     Ciemność, widzę ciemność!
-     Ja też…
-     Strach się bać!
-     Ciemno wszędzie… Głucho wszędzie… Co to będzie?
-     Właśnie… Co to będzie, pytam się ja.
-     Na okładkę, nic nie będzie!
-     Jak to nic???
-     No mówię, że nic.
-     To czemu mi tak ciemno?
-     Niech mnie ktoś oświeci ze stron swoich!
-     I mnie!
-     I mnie też!
-     „Lampa Aladyna” zniknęła z regału księgarskiego w zeszłym roku.
-     Ale przecież ona nie świeciła!
-     Fakt.
-     „Podręcznik do elektryki” został w księgarni na półce.
-     Nikt go nie chciał.
-     Ech, przynajmniej ma widno.
-     Zaczynam się bać tych egipskich ciemności…
-     Ja chcę do księgarni!
-     Na wszystkie strony, przestań panikować!
-     Ale ja… ja się boję ciemności…
-     Ja też.
-     Niech się stanie jasność!
-     A stanie się, stanie.
-     Ale kiedy?
-     Już niedługo.
-     A co będzie?
-     Paczka będzie!

Książkowych paczek Wam życzę, i nie tylko takich!

Wesołości w rodzinności,

zdrowotności w codzienności,

szczęśliwości, pomyślności,

spokojności i miłości!

PS W święta świętuję, blogu pofolguję.