Strony

środa, 23 marca 2022

Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej

Autor: Nancy Springer

Tytuł: Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej

Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon

Wydawnictwo: Poradnia K

Seria: Enola Holmes

Tom: 6

Liczba stron: 200

Oprawa: twarda 

Data wydania: 2022

ISBN: 978-83-67195-10-2


Dziś ma premierę ostatni tom serii detektywistycznej dla młodzieży Enola Holmes Nancy Springer. Ostatni tom Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej przynosi zaskakujące rozwiązania wielu spraw.

Czy zechciałaby pani podjąć się tego zadania? (s. 31)

Po ostatnich wydarzeniach Enola zamieszkała w Klubie dla Pań. Teraz jako Johnowa Jacobson jest osobistą asystentką perdytorysty Ragostina. Kolejna jej sprawa dotyczy zaginięcia żony hiszpańskiego diuka. Księżna Blanchefleur del Campo zeszła w czeluści metra przy Baker Street i wszelki słuch po niej zaginął. Niewinny kaprys duquesy spowodowany monotonią życia, żądzą przygód i chęcią poznania wszystkich zakamarków Londynu doprowadził do tragedii. W tym samym czasie Enola zamartwia się o matkę i umyka bratu depczącemu jej po piętach. Tymczasem Sherlock jedzie do rodzinnej posiadłości wezwany przez zarządcę. Odbiera tajemniczą przesyłkę skierowaną do siostry, lecz jej nie otwiera. Nie wie, gdzie jest niesforna panna, ale znalazł sposób na znalezienie jej…

Bardzo naciągana teoria. (s. 93)

Ten tom to prawdziwa perełka. Sprawa niełatwa, z wysokiego C. Różne teorie przychodzą Enoli do głowy. Jedna z nich prowadzi ją do podziemnej kolei. Kiedy detektywka jest na tropie, nic jej nie jest w stanie powstrzymać, co najwyżej nieco spowolnić. Potrafi nie jeść i nie spać, byle tylko rozwiązać zagadkę. Nie boi się ubrudzić, a przebieranie weszło jej w krew. Akcja mknie żywo. Jej zwroty zaskakują. Czasami rozśmieszają, czasami przyprawiają o lekką grozę. Pojawiają się bohaterowie znani z poprzednich tomów oraz wspomnienia poprzednich spraw. Cyganka prawdę mówi, a bracia… Autorka przedstawiła stanowiska braci na temat swej młodszej siostrzyczki. W intrygujący sposób rozwiązała „niesnaski” między rodzeństwem i sprawę ich zaginionej matki. Gratką było dla mnie poznanie skytale – starej metody szyfrowania wiadomości.

Udałam się metrem, rzecz jasna. (s. 55)

Warstwa historyczna dotycząca codzienności pod koniec XIX w. stanowi nie tylko ciekawy dodatek uzupełniający losy głównej bohaterki i tło wydarzeń, lecz jest sama w sobie wartością dodaną. Opisy metra z lipca 1889 r. przyprawiały mnie o lekki zawrót głowy. Działają mocno na wyobraźnię i zmysły, zwłaszcza węchu. Opis brudnej podziemnej stacji kontrastuje z opisem rezydencji księcia, tak samo jak stroje, które są wyznacznikiem pozycji. Kostiumy Enoli zmieniają się w zależności od sytuacji. Autorka podąża z duchem mody prosto z Paryża i najnowsze suknie kontrastują z łachmanami najniższych warstw społecznych. Warto zwrócić uwagę na gorsety, o których mowa była w poprzednim tomie. Czytelnik poznaje dwa różne oblicza Londynu, korzysta z szaletu publicznego, widzi reklamę firmy znanej do dziś. Historycznie, lecz jednocześnie wiarygodnie i realnie.

Większość śmiałych – czy też raczej niedorzecznych – pomysłów rodzi się w mojej głowie w ułamku sekundy. (s. 96)

Już od pierwszego tomu polubiłam Enolę za jej inteligencję, spryt, przebiegłość, zaradność i bunt przeciwko wtłaczania dziewcząt w pewne zasady. Brawura to drugie imię Holmesówny. Efekty jej poczynań bywają komiczne, zwłaszcza gdy musi uciekać sprzed nosa Sherlocka. Z każdym tomem coraz bardziej mi imponowała swoim charakterem, osobowością, charyzmą. Zżyłam się z nią do tego stopnia, że stała się jedną z moich ulubionych bohaterek, superbohaterka z końca XIX wieku.

Niech to licho porwie, Enolu. (s. 143)

Niepokorna piętnastoletnia sufrażystka doskonale radzi sobie w Londynie, także w jego niebezpiecznych dzielnicach. Swoją karierę u doktora Ragostiniego zbudowała na misternej konstrukcji kłamstw. To zawiły fantazmat, dlatego też ciągle umyka braciom i wizji pobytu w szkole dla panien. Siostrzyczka daje się we znaki Mycroftowi i Sherlockowi. Co ciekawe, znany detektyw wie, jak działa umysł kryminalisty, ale nie Enoli. Przy niej traci zdolność jasnego myślenia.

Jestem urodzoną perdytorystką. (s. 199)

Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej to doskonałe i nietuzinkowe zakończenie serii przygód nastoletniej siostry znanego londyńskiego detektywa, która doskonale radzi sobie w Londynie i rozwiązuje trudne zagadki. Wszystkie sprawy zostają rozwiązane, a mimo to chce się jeszcze i jeszcze. Trudno się rozstać z Enolą Holmes, jednak najlepsze wiadomości mam na koniec. Wkrótce pojawi się nowa seria przygód młodej detektywki, a jesienią Enola powróci na ekrany w kolejnym filmie.

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:

 


4 komentarze:

  1. 6 tom, a ja jeszcze nie poznałam nawet pierwszego. Moja doba ma zdecydowanie za mało godzin.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chcę kiedyś nadrobić ten cykl :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gorąco polecam! I dla dorosłego to niezła gratka.

      Usuń
  3. Nie znam tej serii i raczej po nią nie sięgnę, ale polecę komu trzeba.

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.