Strony

niedziela, 27 października 2019

Szukając prawdy


Autor: Nora Roberts
Tytuł: W poszukiwaniu prawdy
Tłumaczenie: Magdalena Rabsztyn-Anioł
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Liczba stron: 528
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-8177-013-2 




Lubię książki Nory Roberts i dzięki wydawnictwu Edipresse Książki przeczytałam powieść W poszukiwaniu prawdy i poznać treść kryjącą się za klimatyczną okładką.
Nikomu nie powiesz o prywatnych sprawach tej rodziny albo kara, do wymierzenia której mnie dziś zmusiłeś, wyda ci się zabawą. (s. 19)
23 grudnia 1998 roku doszło do dramatycznych wydarzeń w domu Bigelow, rodziny szanowanej i poważanej przez lokalną społeczność Lakeview. Znany lekarz pobił swoją żonę. Bił ją na oczach dzieci, które wróciły ze szkoły. Czternastoletni Zane próbował powstrzymać ojca, ale ten go pobił. Surowa kara to nic, ważniejsze było bezpieczeństwo młodszej siostry. Od tego momentu nastolatek prowadził notatki. Opisywał swoje życie, emocje i wydarzenia w domu. Któregoś razu doszło do tragiczniejszych zdarzeń i poniesienia konsekwencji przez obie strony. Gdy jest to możliwe, Zane wyjeżdża do college’u i nie zamierza wracać do Lakeview.
Nie chciała się już unosić, chciała zapuścić korzenie. (s. 131)
Darby McCray przeszła wiele w swoim życiu. Dużo wycierpiała ze strony męża, który ją poniżał i bił. W którymś momencie stwierdziła, że ma dość i wniosła pozew o rozwód. Jej opoką była matka, z którą prowadziła firmę zajmującą się architekturą krajobrazu. Po jej śmierci kobieta potrzebowała zmian. I tak w lutym 2019 roku trafiła do Karoliny Północnej i uroczego miasteczka Lakeview. Wynajęła bungalow i wkrótce już aranżowała ogródek za zgodą właścicielki, ciotki Zane’a. Ten właśnie wracał do domu na stałe. Ich drogi się skrzyżowały. Połączyła ich praca, lecz szybko przyszły uczucia. Mimo złych doświadczeń, pamięci o swoich oprawcach postanowili zbudować wspólne życie, stawić czoło trudnej przeszłości i obronić najbliższych. Ile przeszkód stanie im na drodze do celu? Czy wytrzymają próby losu?
Tacy ludzie krzywdzą, bo tacy już są, a nie dlatego, że ty to zrobiłaś. (s. 388)

W powieści przede wszystkim na pierwszy plan wysuwa się przemoc psychiczna i fizyczna wobec najbliższych osób, w tym dzieci. Realistyczne opisy tych fragmentów uderzają w czytelnika z całą mocą i okrucieństwem zadawanych ciosów i rzucanych potwornych słów. Nie trzeba używać wulgaryzmów, by zranić kogoś psychicznie. Można dobrać słowa w taki sposób, że ugodzi się kogoś prosto w serce i zniszczy od środka. Mistrzem w tym był Graham Bigelow. Inteligentny potwór kryjący się za fartuchem lekarskim i maską doskonałości, a tak naprawdę sfrustrowany sadysta, a może chory psychicznie człowiek. Nie jestem w stanie pojąć, co zrobił swemu synowi. Nie rozumiem… Bolało, gdy o tym czytałam.
Zły człowiek nie zawsze potrzebuje powodu, wystarczy mu okazja. (s. 456)
Dokładnie tak, wystarczy okazja, byle mały pretekst czy urojenie i zło dominuje. Widać to na przykładzie kilku czarnych bohaterów, którzy stanowią ciekawe studium psychologiczne. Autorka ukazała kilka przypadków przemocy w rodzinie, uświadamiając czytelnikowi, jak wielki i poważny jest to problem niezależnie od statusu rodziny i poziomu wykształcenia. Jak bardzo są mściwi oprawcy, jak planują zemstę, jak się kamuflują i szyją kłamstwa grubymi nićmi. Czym jest zło? Jak je powstrzymać? Jak je ograniczyć? Czytelnik czyta i się zastanawia nad istotą zła. A z drugiej strony – gdzie jest granica, kiedy ofiara ma już dość i albo zaczyna walczyć, albo się poddaje. Książka zmusza do refleksji. Zachęca też do wstawienia się za osobami krzywdzonymi, choćby poprzez wezwanie policji.
Ale proszę, najpierw do mamy. Chcę do mojej mamy. (s. 389)
Nora Roberts nie epatuje tylko przemocą w powieści i złym wizerunkiem rodziny. Podaje więcej przykładów pozytywnych, w tym także z rodziny Zane’a. Ludzie, którzy się kochają, szanują i są dla siebie bliscy to świadomość, że można liczyć na najbliższych w razie wyższej konieczności. Miłość pokazuje swoją siłę w różnych odsłonach. Obok rodziny są przyjaciele i znajomi z miasteczka, którzy gotowi są w stanie pomóc z dobrego serca i zupełnie bezinteresownie. To buduje i daje nadzieję. Nie brak ludzi życzliwych głównym bohaterom. Wielu z nich zna historię rodziny Bigelow, wielu polubiło Darby. Warto bliżej przyjrzeć się relacjom w rodzinie Kellerów i wśród mieszkańców miasteczka. Ciekawe studium socjologiczne.
Liczy się nie tylko to, z jakiej rodziny pochodzisz, kto cię wychowuje. Liczy się to, co z tym robisz. (s. 476)
To prawda. To już nie tylko przykład Zane’a, ale też kilku innych bohaterów, zwłaszcza jednego wywodzącego się z patologicznej rodziny. Wybór szkoły i zawodu to wybór ścieżki przyszłości człowieka, w dużej mierze tego, jaki się stanie. Albo chce się oderwać od złego środowiska, albo dalej w nim tkwić. Postacie wykreowane jako żywe zdają się mieszkać obok nas, z niektórymi łatwo się zidentyfikować lub zaprzyjaźnić, wskazać na podobieństwo. Dzięki temu problematyka poruszana w powieści silniej przemawia do czytelnika i zachęca do czytania. Książka mimo swej obszerności czyta się sama. Opisy uroczych miejsc w miasteczku, niesamowitych aranżacji ogrodowych, wnętrz domów poruszą swym pięknem i harmonią, w inny sposób uczynią to fragmenty opisujące przemoc. Karuzela emocji gwarantowana.
Życie nie tylko toczy się dalej, ono ma się świetnie. (s. 334)
Powieść W poszukiwaniu prawdy to samo życie. Choć akcja rozgrywa się w USA, to tematy w niej poruszone są uniwersalne. Miłość i przyjaźń, rodzina i znajomi, bliskość i lojalność, poczucie wspólnoty i niesienie pomocy zderzają się ze złem w różnej postaci, często ukrytym pod maską. W baśniach dobro zwycięża, w prawdziwym życiu bywa różnie. Jak? Poszukajcie prawdy. Zacznijcie od książki Nory Roberts.

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:

Książka bierze udział w wyzwaniu:

10 komentarzy:

  1. Może dam się w końcu namówić na jakąś książkę Nory. Którą polecasz na początek?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ona ma tyle powieści...! Może seria fantastyczna "Oblicza śmierci", pisana pod pseudonimem J.D. Robb.

      Usuń
  2. Lubię życiowe i uniwersalne tematy w książkach a, poza tym książki tej autorki, więc na pewno przeczytam ten tytuł. 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię książki tej autorki. Dawno nie zaglądałam do jej prozy, więc chętnie się skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam twórczość autorki, dlatego bez najmniejszego wahania sięgnę po powyższy tytuł.

    OdpowiedzUsuń
  5. Muszę w końcu sięgnąć po twórczość autorki :)

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.