Strony

wtorek, 3 grudnia 2019

Chłopak znikąd, dziewczyna z sąsiedztwa


Autor: Anka Sangusz
Tytuł: Dziewczyna z ogrodu
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mazowieckie
Cykl: Niepokorni
Seria: Nastolatki to czytają!
Tom: 1
Liczba stron: 272
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83- 954431-3-8


Na portalu Czytam Pierwszy wśród książek z serii Nastolatki to czytają! wybrałam powieść Dziewczyna z ogrodu Anki Sangusz, pierwszego tomu cyklu Niepokorni.
Przynajmniej mam coś dużego. Na przykład mózg, w przeciwieństwie do ciebie, Markowski. (s. 28)
Kamila Serenowicz lat siedemnaście nie ma lekko. W klasie jest wyśmiewana i wyzywana, nie ma przyjaciół, kumpluje się z odludkiem Staszkiem. Jej rude włosy to jakby ostrzeżenie dla innych. Kama ma temperament i ostry język, potrafi odwdzięczyć się celną ripostą. Jest niepokorna, bunt to jej drugie imię. W szkole sobie radzi, ale w domu już nie zawsze, bunt nie wystarcza. Czasami ma dość i płacze załamana, gdyż matka potrafi dopiec jej do żywego. Ojca brak, gdyż jest ona skutkiem ubocznym. Pod twardą skorupą zbudowaną z opryskliwości i cynizmu ukrywa się wrażliwa nastolatka.
Mój ogród był moim azylem. (s. 6)
Ogród to dla Kamy miejsce, w którym może się wyciszyć, zapomnieć o problemach. Ogród to alternatywny świat, w którym jest szczęśliwa i kochana, w którym nikt nie ocenia jej urody, wyglądu, charakteru. W swoim azylu siada na drewnianej ławeczce pod wiśnią, upaja się aromatem róż i przenosi się do innej rzeczywistości. To wtedy marzy, że jej życie wygląda inaczej. Czy te marzenia mają szansę się ziścić?
Ej, koleś, pokaż się! (s. 11)
Ten koleś to… dziewczyna w ogrodzie. Kama widziała wychodzącego z domu sąsiada chłopaka pełnego złości. Tak poznała Kacpra Małkowskiego, który dołączył do jej klasy. On biega po plaży, a ona nie jest maniaczką biegania. Kacper wpadł w oko Kamili, ale drażni ją swoimi tekstami, w dodatku nazywa ją marchewą lub dziewczyną z ogrodu. Świetnie odczytuje jej nastroje, wspiera i pomaga nie tylko z aplikacją, ma dobre słowo i szerokie ramiona. Oboje zbliżają się do siebie i zakochują. Łączy ich wiele: monopol na beznadziejnych opiekunów, szkoła, samotność, uroda, dużo problemów, głębokie chowanie uczuć, natura buntownika. Potrzebują się nawzajem i miłości.

Sorry, ale… to wszystko jest bez sensu! (s. 179)

Niby są ze sobą, ale Kacper jej nie ufa. Nie zwierza się ze swoich spraw i problemów, nie traktuje jej poważnie, coś ukrywa. Ona chce mu pomóc, ale Kacper... skrywa jakieś tajemnice. Dziwna to miłość, dziwny to związek. Pierwsza miłość przyszła raptem. Dwoje niepokornych trafiło na siebie i odnalazło wspólny rytm. Czy to ich zniszczy, czy uratuje? Miłość czy przekleństwo?
Wszystko na nie. Czemu jesteś taka dzika? (s. 85)
Cykl Niepokorni zaintrygował mnie tytułem, lubię buntowniczych bohaterów. Uroczy, nastoletni bunt Kamili, jak go określiła jej matka, jest wymierzony przeciw całemu światu. Nieco on traci na ostrości, gdy nastolatka zakochuje się, za to wtedy narasta bunt w Kacprze. Autorka po kolei odkrywa karty, umiejętnie operując faktami i stopniując napięcie. Pod koniec atmosfera staje się bardziej mroczna i niebezpieczna. Nie brak też romantycznych scen. Ogród, plaża, Sopot wiosną sprzyjają temu. Czytając tę książkę, czytelnik kręci się na karuzeli emocji dwojga bohaterów, a przy wysiadaniu pyta: co dalej? Zakończenie to niemałe zaskoczenie. Gdybam, co się wydarzy w drugim tomie.
Zawsze chciała [matka], żebym kumplowała się z Ksenią i Sabriną. Wiesz, mainstream sopockiego liceum. (s. 103)
Autorka poruszyła w powieści kilka ważnych tematów. Pierwszy to wygórowane aspiracje i niespełnione marzenia rodziców przenoszone siłą na dzieci. Wywołuje to w nich bunt i komplikuje relacje rodzinne. Kamila co dzień kłóci się z matką, buntuje się, nie reaguje na jej słowa. Nawet robi coś wbrew sobie, aby zdeterminowana matka nie czepiała się jej. Ich relacje są skomplikowane i burzliwe. Drugi temat to wybory miss i świat modelingu. Za bycie w finale miss nastolatek trzeba „zapłacić” wysoką cenę, a nikt na to nie reaguje, rodzice przymykają oczy na nieszczęście córki. Proceder trwa od lat i wyrządza wielką krzywdę nastolatkom. Trzeci to trudne relacje między nastolatkami. Potrafią oni czynami i słowami wyrządzić wiele krzywd rówieśnikom. Markowski ze świtą oraz Ksenia z wianuszkiem psiapsiółek są tego najlepszym przykładem. Na uwagę zasługuje wiarygodna kreacja bohaterów, którzy mogliby mieszkać obok nas za płotem.
Niejednokrotnie będziesz musiała dokonywać wyborów pomiędzy tym, czego chcesz, a  tym co jest dla ciebie dobre i właściwe. (s. 232)
Dziewczyna z ogrodu to przyzwyczajona do samotności Kamila, zbuntowana marionetka w rękach innych, a za płotem on, chłopak znikąd, niepokorny Kacper z tajemniczą przeszłością i mroczną teraźniejszością. Od początku wciągnęła mnie ich historia. Bardzo dobry debiut, ukazujący świat nastolatków, ich rodzin, relacji z rówieśnikami, skrywający tajemnice, odkrywający wiele prawd. Cóż… nie tylko nastolatki TO czytają!


Książka bierze udział w wyzwaniu:

10 komentarzy:

  1. Polecę tę książkę mojej siostrzenicy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Skoro od początku wciągnęła Cię ta historia to będę miała tę książkę na uwadze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawa recenzja :) Książka może być naprawdę fajna :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, a książkę warto przeczytać i z niecierpliwością czekać na kolejny tom, jak ja teraz.

      Usuń
  4. Czuję się zainteresowana :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Być może i ja się skuszę ;)

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.