Strony

poniedziałek, 30 marca 2020

Mowa kwiatów


Autor: Nancy Springer
Tytuł: Sprawa złowieszczych bukietów
Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon
Wydawnictwo: Poradnia K
Seria: Enola Holmes
Tom: 3
Liczba stron: 200
Oprawa: twarda
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-66005-67-9


A w tomie trzecim jej przygód znika nie byle kto, tylko sam doktor Watson, którego Enola zdążyła poznać i polubić. Za wszelką cenę postanawia zatem odszukać zaginionego przyjaciela swojego brata. Czy bukiet przedziwnych kwiatów, który otrzymała żona lekarza, ma jakieś znaczenie dla sprawy? Sherlock je ignoruje – czy słusznie? Kto z rodzeństwa – i czy ktokolwiek? – odnajdzie zaginionego? Enola znów musi wykazać się sprytem, odwagą i empatią. To cechy, które pokazała już w poprzednich tomach.

Z wielką przyjemnością sięgnęłam po pięknie wydaną książkę Sprawę złowieszczych bukietów Nancy Springer, trzeci tom cyklu Enola Holmes.
Nie, musiałam wymyślić przebranie, którego nikt by ze mną nie skojarzył. (s. 28)
Enola musi zmieni swój image, by dalej skutecznie ukrywać się w Londynie przed braćmi i szukać zaginionych osób. Wykorzystuje do tego różne stroje, kosmetyki, rzeczy zmieniające wygląd oraz… zabawę słowami! Musi stworzyć nową tożsamość, by Sherlock nie wpadł na jej trop. Enola ma jeszcze jeden problem. Ktoś w ogłoszeniu przesyła jej zaszyfrowaną wiadomość. Wygląda to na wiadomość od matki, ale coś jest w niej nie tak…
Teraz włączę się w to również ja. (s. 25)
Perdytorystka zaczyna własne poszukiwania doktora Watsona. Wykorzystuje swoją inteligencję i spryt oraz sztukę makijażu, nową dla niej umiejętność. Efekty są oszałamiające! Logice i pobudzeniu umysłowemu pomaga przypadek lub wypadek. I coś, co lekceważy słynny detektyw – zjawisko świata kobiecości. Enola zna mowę kwiatów. Rozszyfrowuje wiadomość przesłaną pani Watson za pomocą brzydkiego bukietu. Brrr!
Tak jak mój mały, niespokojny, wymyślony przeze mnie światek. (s. 127)

czwartek, 26 marca 2020

Wycofana nastolatka


Autor: Majka Milejko
Tytuł: Alicja
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mazowieckie
Cykl: Klub fanek W.M.
Seria: Nastolatki to czytają!
Tom: 2
Liczba stron: 272
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-954431-7-6 



Na portalu Czytam Pierwszy zdobyłam powieść Alicja, drugi tom cyklu Klub fanek W.M. Majki Milejko. Czekałam na ten tom ze względu na bohaterkę.
A co się ma dziać, to się nic nie dzieje, no nie? (s. 82)
Na urodzinach Oli tylko Alicja Zysk siedzi z kwaśną miną i złamaną ręką, dopóki obok niej nie pojawia się przystojniak z tatuażami. To kaskader Wojciech Dąbrowski, przyjaciel Wiktora. Alicja pięknie się czerwieni, ma rozdziawione usta i wytrzeszcz oczu, bo trafił ją piorun. Dziewczyna się plącze. Gwałtownie zaprzecza, że się nie zakochała, ale Oli wyprowadza ją z błędu. To Wojtek pomógł Ali po wypadku. Księżniczka znalazła swego rycerza, upartego i sarkastycznego jak ona. Czy Wojtek poskromi złośnicę i uczyni ją swoją księżniczką?
Przeklęta ja i moje serce, które fikało cyrkowe koziołki. (s. 91)
Ala, uosobienie rozwagi i rozsądku, mistrzyni sarkazmu, rzucająca komentarzami ostrymi jak brzytwa w obecności Wojtka staje się swoim przeciwieństwem. Jego czyny i słowa denerwują ją i wyprowadzają z równowagi, ale także wprawiają w zakłopotanie i wywołują rumieńce. Gdy nastolatka odzyskuje rezon, jej odzywki to często sam jad, na który kaskader jest odporny. Rozmowy tych dwojga to przerzucanie się słowami. Wyśmienicie się bawiłam, czytając dialogi. Autorka znakomicie je rozpisuje, wykorzystując sarkazm, przekomarzanie się, frazeologizmy, humor. Dżizas! Komunikatywny język to głównie slang młodzieżowy. Emocjonalne zakończenie pozostawiło mnie w niepewności.
Alicja, tracisz kontakt z bazą. Houston, mamy WIELKI problem! (s. 95)

środa, 25 marca 2020

Odkrywanie prawd


Autor: Agnieszka Rusin
Tytuł: Ukaż mi prawdę
Wydawnictwo: Lucky
Liczba stron: 304
Oprawa: miękka
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-66332-14-0





Dziś zabieram Was do Zalesia, tam rozgrywa się akcja najnowszej powieści Agnieszki Rusin Ukaż mi prawdę, którą objęłam patronatem medialnym.
Jestem z domu nad jeziorem, tak sądzę. (s. 13)

Alicja i Kuba przeżywają żałobę po stracie nastoletniej córki. Mężczyzna kupuje dom nad jeziorem, aby pomóc żonie wyjść z depresji, która jest bliska załamania nerwowego. Okazuje się, że nowy dom skrywa tajemnice. Nie jest w nim bezpiecznie. Jego poprzedni właściciele zaginęli bez śladu. Także lasy kryją własne sekrety, łatwo się w nich zgubić. Okoliczni mieszkańcy radzą uważać na siebie. Piękny dom w otoczeniu przyrody, cisza i spokój – idylla. Pozorna. Tu nic nie jest takie, jak się wydaje… Na Alicję czeka wiele niespodzianek.
Na tym odludziu mieszkają sami dziwacy lub samotnicy. (s. 155)

Zalesie to mała wieś. Mieszkańcy skrywają swoje tajemnice i niechętnie je ujawniają. Niektórzy jak sprzedawczyni Teresa, bibliotekarka Kasia czy policjantka Paulina to sympatyczne osoby, z którymi bohaterka nawiązuje bliższą znajomość. Leśniczy Ziemek czy doktor Sadowski bywają niesympatyczni. Była narzeczona leśniczego to furiatka, a żona lekarza to arogancka kobieta. Nie brak nachalnego absztyfikanta, zbuntowanych nastolatek, maltretowanych czy obłudnych kobiet.
Od kiedy tu zamieszkała, spotkało ją wiele dziwnych rzeczy. (s. 178)

poniedziałek, 23 marca 2020

Zaginiona siostra


Autor: Anna Sakowicz
Tytuł: Niebieskie motyle
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Liczba stron: 336
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-8177-271-6






Sięgając po książkę Anny Sakowicz Niebieskie motyle, przypomniałam sobie film przyrodniczy o migracji tych barwnych owadów. Ile łączy film z książką?
Ale mama jest zniknięta! – krzyknęła dziewczynka. (s. 151)
W Chełmnie zaginęła lokalna malarka Małgorzata Obielska. Do miasta przybywają jej siostry Anna i Matylda. Biorą sprawy w swoje ręce i szukają Gośki. Wykorzystują wszelkie możliwe sposoby na jej znalezienie, te realne i niestandardowe. Jednak na darmo, jakby Gośka nie chciała być znaleziona, nie chciała wrócić do domu. Jej mąż Patryk nie ułatwia sprawy, jakby ukrywał jakiś sekret. Stopniowo Ania i Matylda odkrywają tajemnice Gośki, a wydawało się, że miały z nią dobry kontakt. Tak naprawdę niewiele wiedzą o życiu siostry, specyficznej i nieprzewidywalnej kobiecie, artystycznej duszy, niespokojnym duchu. Dlaczego Gośka malowała niebieskie motyle? Żyje czy zniknęła dla artystycznego happeningu?
Szukanie Gośki to jak grzebanie w stogu siana. (s. 154)
Czytelnik wraz z siostrami i przyjaciółką Gośki artystką Michaliną szuka zaginionej. Zagląda do jej garderoby, pracowni, odwiedza znajomych, przemierza uliczki Chełmna. Znalazł się „w labiryncie ludzkich spraw” (Czy ktoś pamięta serial Labirynt?) i musi się zmierzyć z prawdą, trudnymi decyzjami, niewygodnymi prawdami. Siostry nie są do końca szczere wobec siebie. Ich relacje od lat mają dziury. Żadna z nie chce się przyznać do problemów, które są nieodłączną stroną życia. Każda przez całe życie coś ukrywa przed resztą, a niby znają się jak łyse konie. Stąd niejasności, złość, pretensje. Nie wszystko jest tym, czym się wydaje być w pierwszej chwili. Z pozorów wysnuwane są straszne hipotezy...
A żeby przysięga miała moc, musiała się odbyć w odpowiedniej atmosferze. (s. 6)

niedziela, 22 marca 2020

Zdobycze lutowe


Trochę się zagapiłam z tym postem, za szybko czas mi biegnie. Chyba muszę sprawdzić hamulce. Luty bogaty o jeden dzień, to i mój miesiąc bogaty w przesyłki. Tak się jakoś rozmnożyły książki, a z nimi audiobooki. Zobaczcie sami.
Oto moje lutowe zdobycze:
A.        Wydawnictow Lucky – patronat medialny:
1.           Gaja Kołodziej, Przerwane tony;


sobota, 21 marca 2020

TURBULENCJA - zapowiedź


Czy leci z nami pilot?


Szanowni Państwo, mówi kapitan,

piątek, 20 marca 2020

Biblioteka w ECS – fotorelacja


Praca w tak pięknej i nowoczesnej bibliotece to marzenie. Nawet wiem, jak je spełnić, gdyż rozmawiałam z bibliotekarką. Zapraszam Was na krótki spacer po bibliotece w Europejskim Centrum Solidarności.


czwartek, 19 marca 2020

Skutki cyberprzemocy


Autor: Wendy James
Tytuł: W sieci zł@
Tłumaczenie: Dorota Pomadowska
Wydawnictwo: Poradnia K
Liczba stron: 412
Oprawa: miękka
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-66005-76-1 






Na portalu CzytamPierwszy zaintrygował mnie tytuł powieści W sieci zł@ Wendy James, australijskiej pisarki. Czekałam na duże emocje…

Ona ma zaledwie dwanaście lat. To tylko… to tylko mała dziewczynka. (s. 292)
Może i ma, ale (!) wiek nie wyklucza czynienia zła. Nie jesteśmy idealni. Charlotte to zwykła dziewczynka, lubiana, bystra, inteligentna, typ liderki, z dobrej rodziny klasy średniej. Po przeprowadzce do Australii szybko odnajduje się w nowej szkole i w hierarchii uczennic. Jest przyjęta do grupy najbardziej lubianych dziewczynek. Przeciwieństwem Charlie jest jej siostra Lucy. Rodzice Beth i Dan wiodą normalne, szczęśliwe życie. Zajmująca się domem i córkami Beth prowadzi blog. Pewnego dnia na Charlie pada podejrzenie o nękanie Sophie, szkolnej koleżanki. Dziewczynka nie przyznaje się do winy. Przybywa oskarżeń i wersji wydarzeń. Dwie zaprzyjaźnione rodziny zostały uwikłane w konflikt, w którym w centrum znalazły się problemy: wychowanie dzieci, rodzicielstwo, cyberprzemoc, depresja dziecka…
Z tego, co wiem, są takie dziewczyny, które siedzą w mediach społecznościowych przez całą noc i zostawiają obrzydliwe komentarze na temat koleżanek, które nie są aż tak lubiane jak one. (s. 219)
XXI wiek to czas Internetu: stron www, blogów, komunikatorów, ale też cyberprzemocy, hejtu, trolli. Brutalna rzeczywistość to prawdziwe oblicze naszego świata. Autorka rysuje przerażający obraz rozmyślnego i uporczywego nękania, eskalacji szykanowania i hejtu, systematycznego dręczenia w szkole i w sieci. Pokazuje, co robią dzieci w Internecie bez kontroli rodzicielskiej. Ukazuje przemoc z perspektywy ofiary, oprawcy, ich rodzin. Tworzy obraz dziecka popadającego w depresję. Kreacje bohaterów są dokładne, prawdziwe, jakby bohaterowie byli naszymi znajomymi. Relacje rodzice-dziecko wiernie oddają problemy matek i córek. Fabułę wzbogacają różne wpisy z Internetu.
Musisz wybrać sobie wroga. Wybierz go uważnie i graj nieczysto. (s. 97)

środa, 18 marca 2020

Ukaż mi prawdę - fragment


Dziś fragment powieści Ukaż mi prawdę Agnieszki Rusin, którą objęłam patronatem medialnym.

– Wsiadaj – Kuba zawołał. – Spróbujemy ruszyć.
– Nie chcę, muszę rozprostować nogi. Przejdę się, skoro to niedaleko. Nie mam już dziś ochoty na jazdę czymkolwiek.
– Co ty wymyślasz? Wsiadaj, będziesz chodziła sama po lesie?
– A co w tym złego? W końcu sam wybrałeś to miejsce.
Kuba zamilkł, nie miał ochoty na kolejne sprzecz­ki, marzył tylko o prysznicu i łóżku. Ustąpił więc, tym bardziej że ich dom powinien pojawić się już za kolejnym zakrętem. Wiedział również, jak bardzo Alicja potrafiła być nieprzejednana w swoich postanowieniach, w dodatku lekarz zalecił jej długie spa­cery na świeżym powietrzu.
– Zgoda – odpuścił, spoglądając na żonę zmę­czonym wzrokiem. – Ale nie zbaczaj z drogi, nie­długo się spotkamy. Kieruj się tą dróżką. Za zakrę­tem – wskazał dłonią – znajdziesz stary dom.
– A gdzie jezioro?
– Za chwilę je ujrzysz – uśmiechnął się, przywo­łując na myśl cudowny widok, którym cieszył oczy podczas ostatniej wizyty i transakcji.

ŚPIĄCY RYCERZE zapowiedź

Już wkrótce drugi tom cyklu Dzieci Dwóch Światów...
 


Hanka i Igor spotykają się ponownie, tym razem podczas ferii zimowych. Oboje są uczestnikami obozu na Podhalu, zorganizowanego przez ojca Igora pod patronatem mistrza Twardowskiego. Na obozie pojawiają się też inne dzieci dwóch światów, nie wszystkie w pełni świadome swego dziedzictwa.
Guślarze ujawniają, że przed bohaterami stoi nowe zadanie: muszą zdobyć magiczny klejnot znajdujący się na jednym z tatrzańskich szczytów. Ale jak tego dokonać w środku zimy, kiedy wszędzie leży mnóstwo śniegu i nie da się wyjść na szlak? Czy śpiący rycerze spod Giewontu pomogą w poszukiwaniach? A może będzie to zupełnie kto inny? Na dodatek jest poważny problem: już od jakiegoś czasu nie ma kontaktu z mistrzem Twardowskim, co bardzo niepokoi jego wiernego koguta. Trzeba koniecznie odnaleźć czarodzieja, bo bez niego magia nie działa tak, jak powinna.
Pojawia się też pytanie: gdzie tak naprawdę są Popiel i Dragomira?

Wybierzecie się w Tatry?
 
 

wtorek, 17 marca 2020

Teraz czas na czytanie



Takie to czasy...
 
Źródło: Internet.



Ale świat książek pozostaje niezmiennie otwarty!
 

poniedziałek, 16 marca 2020

Kultura gwałtu


Autor: Amy Reed
Tytuł: Dziewczyny Znikąd
Tłumaczenie: Anna Dzierzgowska
Wydawnictwo: Poradnia K
Liczba stron: 488
Oprawa: miękka
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-66005-51-8 





Na portalu Czytam Pierwszy zdobyłam książkę Dziewczyny Znikąd Amy Reed, autorki powieści młodzieżowych, feministki. Ta książka nie powstałaby, gdyby we wrześniu 2015 roku w Asheville właściciele Walking Life nie opublikowali w Internecie serii mizoginicznych podcastów i postów.

Kogo obchodzi, że jakaś dziewczyna została zgwałcona? (s. 28)
W Prescott zamieszkuje rodzina Salterów. Grace rozpoczyna naukę w liceum. Poznaje Meksykankę Rosinę Suarez i Erin Delillo dziewczynę z zespołem Aspergera. Łączy je postać Lucy Moynihan. Pokój Grace pełen jest krzyków Lucy i prośby o pomoc wydrapanej w szafie. Nastolatka oskarżyła popularnych miejscowych chłopaków z drużyny o zbiorowy gwałt. Nikt nie stanął po jej stronie. Nikt jej nie uwierzył. Odwrócili się od niej wszyscy. Nastolatka została wykluczona ze społeczności szkolnej i lokalnej. Wyprowadziła się. Jej sprawa nie daje Grace spokoju…
Ale my jesteśmy nikim. (s. 118)
Grace, Rosina i Erin są nikim. To trzy dziwaczne dziewczyny, uchodzące w szkole za dziwadła. Razem chcą poruszyć społeczność. Znalazły sposób, by zwrócić uwagę wszystkich uczennic. Tworzą organizację Dziewczyny Znikąd. Poprzez różne formy działania uświadamiają licealistki, wyzwalają w nich odwagę i bunt, przypominają ich prawa, przywracają im tożsamość. Dają im wsparcie oraz siłę i seks jako najlepsze narzędzie do walki, aby je usłyszano w walce o godność. A w tym wszystkim one, założycielki, niewidzialne dziewczyny, alternatywki, codziennie zmagające się ze swoimi problemami. Na szczególną uwagę zasługuje Erin i jej funkcjonowanie w szkole. To także obraz życia trzech rodziny i wychowywania dzieci.
Dziewczyny chcą, żeby je brać: to leży w ich naturze, dlatego czasem walczą w nadziei, że zachęcą cię do odrobiny brutalności. (s. 146)

niedziela, 15 marca 2020

Nagrodzona


Zeszły tydzień od środy obfitował w emocjonalne wydarzenia w moim życiu. Pragnę się z Wami podzielić moją radością. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie przez cały zeszły rok trwał Otwarty Konkurs Wiedzy o Literaturze. Dwa razy zdobyłam nagrodę miesiąca. Ale to nic. Zostałam Zwycięzcą Roku A.D. 2019.

Nagrodę odbierałam z rąk dyrektora biblioteki.

piątek, 13 marca 2020

Doktor Tekla i bomby


Autor: Christian Unge
Tytuł: Przejdź przez wodę, krocz przez ogień
Tłumaczenie: Agata Teperek
Wydawnictwo: Wielka Litera
Seria: Tekla Berg
Tom: 1
Liczba stron: 493
Oprawa: miękka
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-8032-424-40 


Christian Unge to nowe nazwisko wśród autorów thrillerów skandynawskich. Jego thriller Przejdź przez wodę, krocz przez ogień to pierwszy tom trylogii Tekla Berg.
Ogłoszono stan kryzysowy! Wieżowiec Söder torn eksplodował. (s. 28)
W szpitalu im. Alfreda Nobla na SOR-ze pracuje Tekla Berg. Po wybuchu pożaru od razu jest skierowana do prowadzenia pierwszej grupy pomocy medycznej. Wygląda to na zamach terrorystyczny. Ostatnia wydobyta ofiara pożaru ma rozległe poparzenia. To prawdopodobnie jeden z terrorystów. W chwili przytomności szepcze: „Pływać”. Lekarkę atakuje lawina wspomnień, gdyż ranny wydaje jej się dziwnie znajomy… Czyżby to jej brat, którym miała się opiekować? Tekla zostaje lekarzem prowadzącym poparzonego. Policja chce go jak najszybciej przesłuchać.
Przemoc musi się wreszcie skończyć. (s. 54)
Uzbek Wiktor Umarow, wor kontrolujący handel heroiną w Sztokholmie i odpowiadający przed Federalną Służbą Bezpieczeństwa, ma nowy problem. Ktoś dźgnął nożem chłopaka z Red Bears. Prawdopodobnie sprawca był z Sieci Północy. Poleje się krew. Umarow bierze sprawę w swoje ręce, bo na synu się zawiódł. Marzy mu się, by jego dorosłe dzieci prowadziły legalny rodzinny biznes. Tymczasem przybywa osób zatrutych heroiną.
Jesteś bardzo osobliwą lekarką, Teklo. (s. 316)
Z miejsca polubiłam główną bohaterkę. Podziwiałam jej umiejętność pracy pod presją. Podejmowanie odważnych, nieprzewidywalnych, ryzykownych decyzji w sytuacji zagrożenia życia i kontrowersyjne metody leczenia mogą wydawać się szaleństwem i zagrozić jej karierze, lecz nie w wykonaniu Tekli. Ten idealny obraz lekarki burzy nałóg, co tylko podkreśla, że jest ona zwykłym człowiekiem. Ta intrygująca kobieta skrywa tajemnice. Pierwsza to fotograficzna pamięć. Chaotyczne obrazy atakują jej myśli, przepływają i powodują ogromne cierpienie. Tylko narkotykowe bomby pomagają je uporządkować i pozwalają lekarce funkcjonować. Druga wiąże się z jej bratem – Simon zaginął, nikt nie potrafi tego wyjaśnić. Wydarzenia i troska o brata powodują, że Tekla nadużywa amfetaminy.
Ty urodziłaś się w czepku, Sardor z naładowanym pistoletem. (s. 470)