wtorek, 23 kwietnia 2019

Ostatnia rani


Autor: Emily R. King
Tytuł: Setna królowa
Tłumaczenie: Ryszard Oślizło
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Seria: Królowa
Tom: 1
Liczba stron: 323
Typ książki: e-book
Format: epub
Rozmiar: 1,1 MB
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-66234-26-0

Gdy postanowiłam przeczytać pierwszy tom serii Królowa Emily R. King, czyli Setną królową, nie wiedziałam, że książka ta zdobyła tytuł Książki Roku 2017 w kategorii Young Fiction. Ja swój egzemplarz zdobyłam na portalu Czytam Pierwszy.
Emily R. King urodziła się w Kanadzie, lecz wychowała w USA. Tu mieszka ze swoim mężem, czwórką dzieci i marudnym kotem. Pisze powieści fantasy, choć czyta wszystkie gatunki. Jest członkinią Stowarzyszenia Autorów i Ilustratorów Książek dla Dzieci. Miłośniczka rekinów, wielbicielka Gumisiów, a w głębi ducha wyspiarka.
Jeśli chodzi o Powołanie, żadna z nas nie ma nic do powiedzenia.
Kalinda została porzucona jako niemowlę. Trafiła do świątyni, w której wraz z innymi dziewczętami spędza czas na modlitwie i walkach. Tak naprawdę więcej czasu przebywa w infirmerii z powodu trawiącej jej ciało tajemniczej gorączki. Intensywnie ćwiczy, gdyż zbliża się próba kunsztu. To pojedynek inicjacji, świadectwo kobiecości i moralnej dojrzałości, dowód, że młode kobiety są godne dziedzictwa bogini Ki, bogini ziemi. Do świątyni przybywa radża Tarek, władca Imperium Tarachandu, aby dokonać Powołania. Zmienia zasady próby kunsztu. Dlaczego?
Kalinda została powołana, ale teraz musi zdobyć sobie miejsce w pałacu. Dostąpi wielkiego zaszczytu, biorąc udział w starożytnym obrzędzie walki o tron.
Kalinda zostaje wybrana na setną rani, ostatnią żonę Tareka, a Nantesa, zaciekła rywalka Kali, na kurtyzanę. Trudne zadanie czeka ostatnią rani. W turnieju tronowym musi udowodnić swoją wartość i pozycję, musi stawić czoła w walce każdej żonie radży i każdej kurtyzanie, które mogą ją wyzwać do walki na śmierć i życie, by stanąć u boku króla jako setna królowa. To marzenie wszystkich oprócz Kali. Czy gorączka stanie się jej przeciwnikiem, czy sojusznikiem? Komu może zaufać? Jak uniknąć swego przeznaczenia? Ile znaczą obietnice? Kto kłamie, a kto mówi prawdę?
To ciebie wybrano, byś poślubiła demona.

Od początku nie podobał mi się Tarek. Zmieniając zasady próby kunsztu, pokazał, że lubi krew i walkę, krwiożercze widowiska. W dodatku lubi kobiety o pełnych kształtach, a Kalinda nie należy do piękności, jest wysoka i szczupła, jednak dla radży jest faworytką. Tarek jako władca jest bezwzględny, perfidny, okrutny, surowy, żądny władzy, a z drugiej strony hojny, religijny, rozsądny. Postępuje zgodnie z tradycją, ale nagina ją do swoich planów. Żyje ponad stan, a jego poddani cierpią biedę, budzi w nich lęk. Od wszystkich wymaga ślepego posłuszeństwa, bunt jest surowo karany. Od lat ściga i zabija bhutów, pół ludzi, pół demony, których demon Kur obdarzył mocami – żywiołami, które ci przekazują swoim potomkom jako broń przeciwko ludzkości. Wszystko ma swój wyższy cel, radża też go ma. Co zrobi, by go osiągnąć?
Niech Anu cię prowadzi, a Ki chroni.
Swą bojowością i dążeniem do perfekcji Kali od razu mi zaimponowała. Jako Viraji (przyszła królowa) jest inteligentna, bystra, spostrzegawcza, bogowie jej sprzyjają. Jej wrodzona ciekawość (czasem wścibstwo) pomagała jej, ale i sprowadzała na nią kłopoty. Wychowana w siostrzeństwie nie zgadzała się na jego łamanie. Wolała pokój niż walkę, prawdziwą miłość, a nie ślub z przymusu. Jej spontaniczne decyzje zjednywały jej ludzi, lecz rzadko bawiły radżę. Dostrzegała łamanie praw, ubóstwo poddanych i pałacowy przepych. Stopniowo odkrywa kłamstwa i tajemnice, poznaje siebie i swoją przeszłość. Pomaga jej w tym kapitan Naik, lecz nie tylko on…
Czasem więcej siły potrzeba, by zrobić krok w tył niż w przód.
Nie sądziłam, że akcja powieści fantasy dla młodzieży tak mnie wciągnie, a dużo się w niej dzieje. Autorka zaplanowała ją szczegółowo. Pomysły na jej rozwój pozytywnie mnie zaskakiwały, wszystko było po coś. Bohaterowie są jak prawdziwi ludzie złożeni z emocji, celów, zalet i wad. Nie do końca wiadomo, kto jest po stronie Viraji, a kto przeciwko niej, kto zdradził, a kto pragnie zemsty. Autorka stworzyła niepowtarzalny klimat wszędzie tam, gdzie była Kalinda. Dzięki wszechwiedzącemu narratorowi i ja mogłam uczestniczyć w ujawnianiu kłamstw, odkrywaniu tajemnic, poznawaniu bhutanów i nadrzędnego celu Tareka. W trakcie czytania czułam napięcie i strach Viraji, widziałam bezsensowne okrucieństwo i śmierć, czułam rozdzierający ból, słyszałam skandujący tłum żądny krwi, przemierzałam tajne korytarze. Tak się zaczytałam, że koniec mnie zaskoczył… Podziękowaniami.
Na uwagę zasługuje Błękitny Pałac z otoczeniem, który jako żywo przypominał mi pałac sułtanów Topkapi w Stambule, arena walk tronowych Koloseum, a pojedynki kobiet – walki gladiatorów.
Setna królowa to dobrze zapowiadający się cykl fantasy dla młodzieży, zwłaszcza dla dziewcząt, gdyż pokazuje, jak jedna młoda kobieta, osiemnastoletnia kobieta, kładzie kres okrutnej i krwawej tradycji w świecie rządzonym przez brutalnych mężczyzn. Udajcie się do Imperium Tarachandu, poznajcie królewskie intrygi, przemoc oraz przepych i ubóstwo. Bądźcie z Kalindą.

Książka bierze udział w wyzwaniu:

6 komentarzy:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.