piątek, 13 listopada 2015

Mali poszukiwacze skarbówAutor: Agnieszka Stelmaszyk
Tytuł: Skarb Atlantów
Ilustracje: Jacek Pasternak
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Seria: Kroniki Archeo
Tom: 2
Liczba stron: 240
Oprawa: twarda
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-7623-895-1

Wakacje w słonecznej Grecji są cudowne! Tak twierdzą Bartek i Ania Ostrowscy oraz Jim, martin i Mary Jane Gardnerowie. Ale słońce, plaża i zwiedzanie zabytków to dla dzieci archeologów zdecydowanie za mało. Bartek w trakcie powrotu z samotnej wycieczki z urwistego klifu znajduje błyszczącą płytkę. To gemma. Kilka minut później zwisa ze skarpy.  Życie ratuje mu Greczynka Klejto. Jej dziadek, stary rybak, pomaga młodym detektywom i poszukiwaczom przygód w jednym wyjaśnić zagadkę gemmy. Rybak przypomina sobie starą opowieść przekazywaną z pokolenie na pokolenia dotyczącą skarbu ukrytego na Krecie. Ponoć to olbrzymi złoty posąg Posejdona powożącego rydwanem zaprzężonym w rumaki – skarb Atlantów, mieszkańców zaginionej wyspy Atlantydy. 

Młodzi archeolodzy znów są na tropie zagadki historycznej sprzed tysiąca lat. Na jej tropie jest też profesor Barry Flemming z Centrum Badawczego Archeologii Podwodnej z Anglii. Przeczesuje on dno morza w Zatoce Cieni i wynajmuje prywatną detektyw, Mojrę Roditi, do wyśledzenia złodzieja danych z jego bazy. Robi się niebezpiecznie…
Skarb Atlantów to drugi tom serii Kroniki Archeo. W powieści dużo się dzieje. Przygody i nagłe zwroty akcji są na porządku dziennym, a do tego dochodzą psikusy bliźniaków Jima i Martina na ich opiekunce pannie Oliwii Łyczko. Niektóre przygody, perypetie młodych bohaterów mogą się wydawać nieco przesadzone czy nieprawdopodobne, ale na kartach powieści wszystko jest możliwe.
Największym atutem tej książki i chyba całej serii jest ogrom wiedzy historycznej przekazany niejako mimochodem. Czytelnik najważniejsze informacje historyczne o starożytności i nie tylko poznaje z tekstu, zgłębia też wiedzę o mitologii greckiej. Ale prawdziwą kopalnią wiedzy są wszelkie informacje wokół niego. 
W ramkach pod rysunkiem wyjaśnione jest dane pojęcie, przedstawiona dana postać historyczna. Na przykład: Eos, Gorgona, Minojczycy, gemma, Kolos rodyjski, Knossos, Akrotiri, Mit o Minotaurze, Biblioteka Aleksandryjska, Kazimierz Nowak, Sir Artur John Evans. Także dorosły czytelnik poszerzy swoją wiedzę. Oprócz tego są specjalne strony "Z Kronik Archeo", w których bohaterowie prowadzą na bieżąco zapiski ze swoich odkryć, rysują różne rzeczy i podpisują się imiennie.


Kolorowe ilustracje Jacka Pasternaka wzbogacają tekst i przybliżają czytelnikowi współczesną i starożytną Grecję. Mapka Grecji na wewnętrznych stronach okładki z zaznaczonymi miejscami akcji oraz małymi ilustracjami ułatwi poruszanie się po Grecji razem z bohaterami. Są też fragmenty artykułów prasowych umieszczone na ostatnich stronach powieści. 


Krótkie rozdziały czyta się bardzo szybko. Książka napisana jest żywymi barwnym językiem, bez moralizowania i epatowania informacjami o starożytnej Grecji. Wiedza historyczna podana jest w przystępny i ciekawy sposób, autorka umiejętnie ją wplotła w wartką akcję. Bohaterowie kilka razy są w sytuacjach zagrożenia życia, co przyprawia o szybsze bicie serca i wzrost adrenaliny. A sroga opiekunka Oliwia Łyczko ujawnia jeden ze swych ukrytych talentów i nie jest to rozmowa z kozą.
Wakacje, przygody, tajemnice, skarb Atlantów dostarczają czytelnikowi sporej dawki emocji. Otwarte zakończenie i list od wujka Ryszarda o znalezionym w czasie prac konserwatorskich na zamku w Zalesiu Królewskim pergaminie sprzed kilku wieków od razu zachęca do sięgnięcia po kolejny tom Kronik Archeo Agnieszki Stelmaszyk.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

8 komentarzy:

 1. Będę musiała rozejrzeć się za pierwszą częścią ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie przemycanie informacji historycznych, bo na podręczniki z tego przedmiotu miałam zawsze alergię. :) Ciekawa propozycja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała seria jest ciekawa i właśnie te przemycanie historii mnie też najbardziej fascynuje.

   Usuń
 3. Cenię książki, które bawiąc - uczą. Historia przemycona na kartach książki zapisuje się w pamięci na dłużej, aniżeli ta wykuta z nudnych podręczników. Książka wydaje się ciekawa i chętnie bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najbardziej dla mnie fascynujące jest to, że dorosły czytelnik też może się czegoś dowiedzieć.

   Usuń
 4. Skarb Atlantów i krótkie rozdziały - to mnie zachwyca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jeszcze kilka elementów powinno Cie zaskoczyć.

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.