piątek, 25 października 2019

Prawdziwy skarb getta


Autor: Adam Michejda
Tytuł: Pilny na tropie. Skarb getta
Ilustracje: Tomasz Woody Borawski
Wydawnictwo: Oficyna 4eM
Liczba stron: 162
Typ książki: e-book
Format: epub
Rozmiar: 10,2 MB
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-66242-20-3

Od początku na portalu Czytam Pierwszy kusiła mnie książka Adama Michejdy Pilny na tropie. Skarb getta. Literatura młodzieżowa, czemu nie? Wiecie, co? Warto było!
Zrobisz z nim, co zechcesz.
Wszystko zaczęło się od śmierci Dawida Kantorovitza. Zostawił on wnukowi nietypowy spadek – stare pudełko ze zniszczonym zeszytem przewiązanym wyblakłą tasiemką oraz listem wydrukowany na komputerze z podpisem dziadka. Okazało się, że dziadek w swym pamiętniku opisał swoje życie w warszawskim getcie, w Domu Sierot Starego Doktora Korczaka. Miał wtedy jedenaście lat, jak teraz jego wnuk David, który ma zadecydować, co zrobić ze spadkiem. Po ponad siedemdziesięciu latach losy jedenastoletnich chłopców z rodziny Kantorovitzów łączą się ze sobą. Dokąd zaprowadzą? Najpierw junior musi podjąć decyzję co do spadku.
„Pamiętnik Dawida Kantorowicza, Warszawa 1941-1942”.
Pojawił się problem. David i jego ojciec nie znali języka polskiego. Znał go najlepszy kolega szkolny  – Max Pilny. To on został tłumaczem i świadkiem działań wojennych, wydarzeń w sierocińcu i w getcie oraz powiernikiem sekretów właściciela pamiętnika, który wiele miejsca poświęca Dobremu Doktorowi, wspomina o pani Stefie. Wojenna historia Dawida ma swój dalszy ciąg. Jest zagadka do rozwiązania! Akcja „Skarb Getta” przenosi się w wakacje z Nowego Jorku do Warszawy dzięki Rafałowi Pilnemu, ojcu Maxa. Tropem dziadka Davida podąża dwóch nowojorskich nastolatków pod opieką dziennikarza śledczego. Jeszcze nie wiedzą, że będzie to ich największa przygoda w życiu. Co się będzie działo? Dużo!
Nasza tajemnica okazywała się nierozwiązywalna.

Łatwo nie jest. Nie wszystkie zapiski są czytelne, niektóre strony są zbyt zniszczone, Warszawa się zmieniła od czasu wojny, a na dodatek pojawiła się konkurencja. Ktoś jeszcze wie o skarbie, a jego metody działania pozostawiają wiele do życzenia. Chwilami jest naprawdę niebezpiecznie, a nowojorscy detektywi i ich dwie nowe, warszawskie koleżanki się nie poddają. Zagadka, rywalizacja, pościgi, ucieczki, wyścig z czasem, nagłe zwroty akcji. Kto kogo przechytrzy? Kto wykaże się większym sprytem i inteligencją? Kto odnajdzie skarb z warszawskiego getta?
To niesamowite, ile wiedzy – tej oficjalnej, historycznej, i tej całkiem nieoficjalnej – miała ta dziewczyna.
Książka jest debiutem książkowym autora i według mnie bardzo udanym. Łączy w sobie kilka gatunków. To zarazem powieść przygodowa i detektywistyczna z elementami sensacyjnymi i dużą dawką historii. Autor w naturalny sposób wplótł do akcji nazwiska autentycznych bohaterów tamtych dni: Janusza Korczaka, Stefani Wilczyńskiej, Władysława Szpilmana, Jana Żabińskiego, Antoniego Chruściela, Adama Czerniakowa. Wyjaśnia kim byli, czego dokonali i jakim kosztem. Jednak najbardziej emocjonalnie mówi słowami małego Dawida o Starym Doktorze, o jego metodach wychowawczych, jego dokonaniach. Janusz Korczak był dla żydowskich sierot niczym ojciec i do końca nim pozostał. Nie bez znaczenia jest fakt, że książka dedykowana została pamięci Janusza Korczaka, jego współpracownikom i żydowskim sierotom. Magia nazwiska Korczaka trwa do dziś.
Źródło" Oficyna 4eM.
Pamiętajcie, że ówczesne czasy to nie była sielanka.
Holocaust to trudny temat poruszany przez wielu autorów. Trudno znaleźć złoty środek, by nie przerazić dzieci i nastolatków okrucieństwem II wojny światowej, by ich nie zanudzić, a zainteresować i zachęcić do poszerzenia wiedzy choćby o getcie i relacjach polsko-żydowskich. Moim zdaniem Adamowi Michejdzie znakomicie się to udało! I to na kilka sposobów! Natalia posiadająca ogromną wiedzę o Warszawie i jej historii prowadzi bloga – i tu małe „ale”: zabrakło mi postów z bloga, choćby dwóch dla przykładu. Ludzie o różnych zainteresowaniach, których spotykają bohaterowie. Pamiętnik małego Dawida z okresu 15.05.1941 – 6.08.1942. Wpisy z pamiętnika są sukcesywnie publikowane na łamach książki i w ten sposób młody czytelnik wnika w wojenną historię, poznaje ją w naturalny sposób, przyswaja wiadomości i czeka na kolejny fragment. Dlaczego? W prostych słowach przemawia do niego „jego kolega”, opisując fakty, angażując go emocjonalnie i wciągając w rozwiązanie zagadki i znalezienie skarbu. A finał zaskoczy każdego. Co może być skarbem?
Ale to wszystko brzmi jak tania powieść detektywistyczna dla nastolatków.
Wcale tak nie jest. Bohaterowie na tropie tajemnicy, w wolnej chwili zwiedzanie Warszawy i integracja młodzieży. Czarno-białe ilustracje Tomasza Woody’ego Borawskiego dodają klimatu, a długie tytuły „zapowiadają” wydarzenia. Historia wojny, getta i Domu Sierot, w której oprócz smutku jest też dziecięca radość, została ukazana w przystępny i zrozumiały sposób, a przede wszystkim ciekawy. Co mają wspólnego menażka, zegar i Hitler? Najlepiej przekonać się samemu i sięgnąć po książkę Pilny na tropie. Skarb getta.

Książka bierze udział w wyzwaniu:

5 komentarzy:

  1. Lubię zaglądać do takich dobrych debiutów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trudny temat. Mało kiedy czytam historyczne książki. Wiem, że warto jednak takie lektury zabierają mi więcej czasu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To powieść dla młodzieży, mali bohaterowie mają 11 lat, więc i wojna jest przedstawiona w sposób dostosowany do ich wieku. Naprawdę polecam.

      Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.