wtorek, 16 lipca 2013

W drogę!Autor: Opracowanie zbiorowe
Tytuł: 52 weekendy. Sprawdzone wycieczki po Polsce
Wydawnictwo: PWN
Liczba stron: 272
Oprawa: utwardzona
Data wydania: 2013 (wyd. II)
ISBN: 978-83-7705554-202-0


Książka to wybór 52 wycieczek, które prowadzą wyjątkowymi trasami wspaniałych zabytków, urokliwych parków narodowych, cennych zespołów miejskich i ciekawych imprez cyklicznych. Wśród nich nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych m.in. parków miniatur, dinoparków i parków linowych. W przewodniku znajdują się mapy wszystkich tras wycieczek wraz z ciekawymi opisami, plany miast i atrakcji (np. zamków, skansenów), ciekawostki historyczne i kulturowe oraz wskazówki praktyczne – odległości pomiędzy poszczególnymi punktami trasy, propozycje gastronomiczne i noclegowe, adresy, telefony, terminy otwarcia oraz ceny biletów do opisywanych atrakcji. Całość uzupełniają wspaniałe ilustracje. Doskonałe źródło inspiracji na niezapomniane wypady w Polskę.

W zeszłym tygodniu przyszła pocztą moja nagroda – 52 tygodnie. Sprawdzone wycieczki po Polsce. A że był weekend, to ją sobie wnikliwie przejrzałam i poczytałam. Oczywiście, całego przewodnika tego typu nie ma sensu od razu czytać od deski do deski, dlatego ja skupiłam się tylko na moim regionie. Łatwiej mi porównać i zweryfikować moją wiedzę o szeroko rozumianej okolicy z tym, co proponują autorzy.
Okładka przyciąga spojrzenie 4 kolorowymi zdjęciami i informacjami o zawartości tego przewodnika. Ale format nie do końca mi odpowiada – książka spokojnie mogłaby być 2 cm szersza (wymiary 140x240), tym bardziej że jest ona klejona, a wewnętrzne marginesy są bardzo wąskie. Po prostu bałam się, że się rozklei przy mocniejszym otwarciu.
Układ przewodnika jest bardzo przemyślany i chwała za to redaktorom prowadzącym – Katarzynie Kucharczuk i Pawłowi Zalewskiemu! Przejrzysty spis treści z podziałem na regiony, a w ich obrębie na wycieczki numerowane ciągiem od 1 do 52, pomoże każdemu turyście w znalezieniu najciekawszej propozycji dla siebie. Wstępny i szybki wybór wycieczki oraz jej zlokalizowanie ułatwia szczegółowa mapa Polski (skala 1:1 400 00) zamieszczona na 4 stronach. Ważne informacje znajdują się również w podrozdziałach: Objaśnienia znaków oraz Jak korzystać z przewodnika.

Każda z 52 proponowanych wycieczek jest dokładnie opisana i przedstawiona na bardzo szczegółowym wycinku mapy, przez który przebiega trasa. Tak szczegółowym, że są zaznaczone nawet najmniejsze wsie. Poza tym fragmenty map miast oraz większych zabytków i obiektów (skansen, park, ZOO, obiekt militarny) każdemu turyście ułatwią zwiedzanie i poruszanie się oraz pozwolą zaoszczędzić trochę grosza na kupowaniu planów. Każdą trasę wycieczki możemy sami modyfikować wedle własnych upodobań oraz możliwości czasowych i finansowych. Jednakże są obowiązkowe elementy programu zwiedzania, których po prostu nie można pominąć. Autorzy wyróżniają je w zakładce Zobacz koniecznie innym typem i wielkością czcionki w odróżnieniu od głównego tekstu. Zwracają także naszą uwagę na fragmenty legend oraz ciekawostki historyczne. Całość dopełniają liczne kolorowe zdjęcia. Lecz dla turysty ważne są jeszcze inne zamieszczone w przewodniku informacje. Otóż nie tylko znamy długość trasy, ale także odległości między kolejnymi jej punktami. Wiemy, co warto zwiedzić i ile kosztują bilety wstępu; wiemy także, gdzie się zatrzymać na posiłek (podany jest również adres i telefon oraz menu) i ile orientacyjnie będzie nas to kosztowało. Tylko nie wiem, czym się autorzy kierowali, polecając te a nie  inne restauracje.
Rozumiem autorów prowadzących, iż trudno było wybrać trasy do 52 wycieczek, bo Polska jak długa i szeroka jest naprawdę piękna i bogata w historię. Ale mnie osobiście zabrakło Suwalszczyzny! No i nie ukrywam – czuję niedosyt w związku z trasą przebiegającą przez mój powiat. Wystarczyłoby przedłużyć trasę wycieczki o 1 km, a trafiłoby się do parku miniatur i innych atrakcji. A gdy się zjedzie ze szlaku i zagłębi w głąb Polski, to się odkrywa perełki. W mojej wiejskiej gminie w co 2-3 wsi znajduje się pałac, a nawet jest jeden zamek krzyżacki.
52 tygodnie. Sprawdzone wycieczki po Polsce – to propozycja obowiązkowa dla każdego turysty chcącego zwiedzić swoją ojczyznę. Jednakże trzeba pamiętać o tym, a nawet mieć to na względzie, że zawsze można zboczyć z trasy i podpytać miejscowych, co warto zobaczyć w ich okolicy. Teraz nie pozostaje nic innego, jak wziąć przewodnik w rękę i ruszyć przed siebie, w końcu kolejny weekend przed nami!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.