wtorek, 27 maja 2014

Zbiera się na burzęAutor: Reed Timmer, Andrew Tilin
Tytuł: Łowca burz
Tłumaczenie: Łukasz Müller
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 297
Oprawa: miękka
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-240-2524-4Gwałtowne tornada, zabójcze huragany i niebezpieczne przygody w ekstremalnych warunkach pogodowych. Wyobraź sobie trąby powietrzne, które zrównują z ziemią domy, a samochody zmieniają w latające pociski. Wyobraź sobie przerażające burze, którym towarzyszą grzmoty, błyskawice i ulewne deszcze. Pomyśl o wietrze, który potrafi wiać z prędkością 400 km/h, wyrywając drzewa z korzeniami. Brzmi dostatecznie groźnie? Reed Timmer uwielbia taką pogodę i umie o niej opowiadać jak nikt inny. Ten łowca burz i meteorolog od dziecka fascynował się zjawiskami atmosferycznymi. W swojej książce pisze o hipnotyzującym pięknie i przerażającym chaosie burz i tornad, wyjaśnia, jak do nich dochodzi i w jakich warunkach powstają. Jego opowieść jest także świadectwem ogromnej pasji, graniczącej z obsesją, która pozwala na pełne emocji życie, ale i stwarza prawdziwe zagrożenia. Poznaj najbardziej zdeterminowanego i odnoszącego największe sukcesy ŁOWCĘ BURZ, gwiazdę DISCOVERY CHANNEL. Niech stanie się twoim przewodnikiem w szalonym i groźnym świecie ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Fascynują cię burze? Na pioruny mógłbyś patrzeć godzinami? Podziwiasz siłę i piękno przyrody? A może boisz się burzy? Błyskawice wywołują w tobie lęk? Grzmoty przyprawiają cię o gęsią skórkę? Nieważne! Książka Reeda Timmera (współpraca Andrew Tilin) Łowcy burz to książka dla każdego. Naprawdę! Osoby bojące się burzy, czytając tę pozycję, może od razu ich nie pokochają, ale przynajmniej oswoją swój lęk, gdy zrozumieją zjawiska zachodzące w atmosferze.
Reed Timmer urodził się w śnieżną marcową noc 1980 roku o godzinie 23.17. Od dzieciństwa fascynowały go zjawiska atmosferyczne. I nic dziwnego, że poszedł na studia meteorologiczne na Uniwersytecie Oklahoma. I tu tak naprawdę zaczyna się akcja książki. Autora poznajemy jako 18-latka, pierwszoroczniaka. W książce opowiada o swoim życiu w latach 1998-2010 i o swojej miłości do tornad, a w retrospekcji przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, bardzo burzliwego, ale i ciekawego dzieciństwa, pełnego różnych pasji doprowadzanych do obsesji oraz dziwnych wydarzeń.

Czytając te książkę czasami łapałam się za głowę, czy Reed Timmer jest na pewno zdrowy na umyśle, czy na pewno ma wszystkie klepki i czy są one na właściwym miejscu. To, co ten człowiek wyczyniał, łapiąc tornada, i przerażało, i fascynowało! Początkowo jego łowienie burz odbywało się po omacku z wykorzystaniem kolegi z samochodem i zdaniem się z jednej strony na szczęście (mimo sprzyjających warunków nie zawsze powstaje tornado), a z drugiej na własną wiedzę. W miarę rozwoju nowoczesnych technologii do łowienia burz Reed i inni pogodowi maniacy zaczęli wykorzystywać komórki oraz komputery z internetem. Przy czym Reed najpierw musiał nadrobić podstawy z obsługi komputera, bo był kompletnym laikiem w tym temacie.
Ale za to miał gdzie łowić swoje burze! Jego uniwersytet znajdował się niedaleko Alei Tornad, która ciągnęła się przez kila stanów USA. Aleja Tornad była dla Reeda naturalnym środowiskiem. Gdy przychodził sezon na tornada, nie liczyło się nic poza nimi. Jechał setki kilometrów, ścigał tornado za tornadem. Podziwiał je, obserwował, komentował, nagrywał, ale musiał także znaleźć czas na naukę, choćby w samochodzie, bo studia były dla niego równie ważne (zrobił jeszcze magisterium i doktorat na tej uczelni). Jednakże pranie i sprzątanie to były sprawy drugorzędne. Reed potrafił chodzić w koszulce na lewej stronie, gdy nie miał żadnej czystej.
Oprócz podziwiania piękna Matki Natury w postaci tornada czy huraganu i jego niszczycielskiej siły Reed Timmer i jego koledzy byli świadkami ludzkich nieszczęść. Jednakże oni w odróżnieniu od wielu innych łowców burz mieli na tyle przyzwoitości, że tego nie nagrywali na kamerę, tylko spieszyli z pomocą. Z biegiem czasu nakręcone filmy trafiały do różnych stacji telewizyjnych, a potem na youtube i stronę internetową samego autora. Dzięki temu Reed miał fundusze na kolejne łowy. Bardzo drapieżne. Jego agresywny styl łowienia burz denerwował innych łowców, a ci zarzucali mu niestosowanie się do przyjętych reguł.
Ale Reed już taką miał naturę, że musiał być jak najbliżej tornada czy huraganu, że musiał doświadczyć emocji, musiał zakosztować energii burzy i uwolnić swoją. Czasami on sam ryzykował ponad miarę, a czasami to tornado gwałtownie zmieniało kierunek, jednak i Reed mimo wielkiej miłości do tornad potrafił spasować i przestać ścigać burzę, gdy wiedział, czym to się może dla niego skończyć. Czuł przed nią respekt. Ale też wiele razy poniósł porażkę, bo… nie złapał żadnego tornada!
Wciągające opisy powstawania burz, kształtowania się tornad i pościgu za nimi często przyprawiały o gęsią skórkę, ale i wzbogacały wiedzę meteorologiczną. Reed nie tylko opisuje różne burze, ale opowiada o ich powstawaniu, strukturze, rodzajach i klasyfikacji wg różnych skal. Wyjaśnia różnice między tornadem a huraganem. I co najważniejsze – zawsze podkreśla, że burza to nieprzewidywalny żywioł i trzeba czuć do niej respekt oraz mieć oczy dookoła głowy.
Reed dobrze sobie poradził z oddaniem potęgi i piękna tornad oraz ich niszczycielskiej siły, a czytelnik dodatkowo ma możliwość zobaczyć je na kolorowych zdjęciach umieszczonych w środku książki. Treść jest naszpikowana nowymi terminami, fachowym słownictwem meteorologicznym, ale autor na bieżąco w przystępny sposób wyjaśniał ich znaczenie, nawet po kilka razy. Poza tym na końcu książki jest umieszczony słowniczek pojęć.
Ta książka to swoista autobiografia Reeda Timmera, dokument, książka popularno-naukowa połączona z elementami sensacji, która wciąga czytelnika i porywa go w świat tornad i huraganów. Narracja pierwszoosobowa sprawia, że na czas czytania tej książki możemy zostać łowcą burz i poczuć dreszczyk emocji, poczuć siłę przyrody i podziwiać jej piękno. Przystępny język, barwny styl, ciekawostki wplecione w naukowe wywody, bogate w szczegóły i emocje opisy sprawiają, że burze zafascynują chyba każdego czytelnika. Bo Reed dzieli się swoją pasją z czytelnikiem i zaraża nią. Po tej lekturze każdy baczniej będzie przyglądał się chmurom i uważniej obserwował pogodę.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi

http://kulturaonline.pl/

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

10 komentarzy:

 1. Boję się burzy - więc raczej tym razem nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tylko literki, a nie prawdziwa burza...

   Usuń
 2. ta narracja przekonuje mnie najbardziej i zachęca do poznania zagadnień z tej perspektywy! fajny tekst!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa jestem, czy ta książka ma swoją adaptacje filmową, ponieważ jej tytuł oraz tematyka brzmią jakoś znajomo, ale może się mylę. Niemniej jednak zaciekawiłaś mnie, ponieważ lubię czytać o tak przerażających moim zdaniem żywiołach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem już po lekturze tej książki i tak samo jak Ty, byłam pod wrażeniem pasji autora, momentami nieco dzikiej i szaleńczej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli zgadzamy się co do odbioru tej książki :)

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.