środa, 4 czerwca 2014

Mowa ciałaAutor: Anita Naik
Tytuł: Mowa ciała. Poradnik odnalezienia się w towarzystwie
Tłumaczenie: Łukasz Smarzyński
Wydawnictwo: Ibis  
Seria: Pomocna Dłoń
Liczba stron: 48
Oprawa: miękka
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-61804-38-3Czujesz się skrępowany wśród obcych? Masz kłopot z nawiązywaniem nowych znajomości? Nie wiesz, jak zwrócić uwagę osoby, która Ci się podoba? Ta książka jest właśnie po to, aby Ci pomóc! Dowiesz się, czym jest mowa ciała i jak z niej umiejętnie korzystać. Nauczysz się pracować nad swoją pewnością siebie. Znajdziesz wskazówki dotyczące zachowywania się na randce, imprezie, a nawet rozmowie w sprawie pracy. Poradniki z serii Pomocna Dłoń pomogą Ci odnaleźć się w każdej sytuacji!

Z ciekawości sięgnęłam po książeczkę Anity Naik Mowa ciała. Poradnik odnalezienia się w towarzystwie. Jest ona wydana w ramach serii Pomocna Dłoń. Inne pozycje z tej serii to: Poradnik młodego ekologa, Poradnik finansowy, Poradnik na życiowe zmiany, Poradnik właściwego odżywiania, Poradnik przedegazminacyjny.
Ta niewielka pozycja skupia najważniejsze informacje o mowie ciała w czterech rozdziałach: Język ciała, Flirtowanie, Komunikacja, Pewność siebie. Na końcu książeczki znajduje się słowniczek z dziesięcioma pojęciami, indeks oraz ważne informacje, czyli adresy internetowe oraz telefony do różnych instytucji i organizacji poświęconych dzieciom, młodzieży i młodym ludziom. Bowiem ta pozycja jest skierowana właśnie do młodych ludzi, aczkolwiek i dorośli z powodzeniem mogą po nią sięgnąć, zwłaszcza ci nieśmiali.

W każdym rozdziale są krótkie podrozdziały, a w nich konkretne wskazówki. Co najważniejsze – są one wypunktowane, dzięki czemu tekst nie nuży młodych oczu, a i łatwiej przeczytać i przyswoić nowe informacje. A znajdują się one na kolorowych polach. Bo i cała ta książka jest kolorowa, pełna zdjęć młodych ludzi i rysunków. Szata graficzna została dopasowana do odbiorcy. Jest barwnie, wręcz pstrokato czasami jak na moje oko.
Młody czytelnik znajdzie w tym poradniku wiele cennych wskazówek. Dowie się, po czym poznać oszusta, jak zrobić dobre wrażenie, jak przezwyciężyć nieśmiałość i być bardziej towarzyskim, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej w sprawie pracy itd. Niektóre ze wskazówek są podane jako gotowe przepisy, choćby Przepis na udaną rozmowę.  Czasami w trakcie czytania zastanawiałam się, jaki cel przyświecał autorce, skoro na jednej stronie zamieszczała wskazówki: Jak znaleźć nowych przyjaciół?  A pod spodem Co robić, aby się z nikim nie zaprzyjaźnić? Nie wiem, co chciała w ten sposób osiągnąć. Według mnie czytelnik prędzej zapamięta te niepotrzebne rady.
W tym poradniku nie brakuje ciekawostek oraz quizów, ale zabrakło mi typowej mowy ciała, jeśli chodzi np. o ułożenie rąk, sposób siadania czy stania. Mimo wszystko, polecam ten poradnik, każdy znajdzie w nim coś dla siebie i dowie się czegoś nowego.  

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

8 komentarzy:

 1. Nie mam przekonania do poradników. Zazwyczaj nic ciekawego nie wnoszą do mojego życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzie są tacy, że nie lubią słuchać cudzych "dobrych" rad...

   Usuń
 2. Jak są dobre to chętnie słuchają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale czasami ciężko się do nich przekonać.

   Usuń
 3. To prawda, bo każdy z nas ma swój punkt widzenia. W poradnikach szuka się złotej recepty na wszystkie problemy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale na wszystkie się nie znajdzie...

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.