sobota, 8 listopada 2014

Nowy wymiar myśleniaAutor: Marcin Kijak
Tytuł: Kurs tworzenia Map Myśli
Wydawnictwo: Złote Myśli
Liczba stron: 29
Data wydania: 2011
Typ książki: e-book
Format: pdf
Data wydania: 2009
ISBN: darmowa publikacja
Mapy Myśli (ang. mind map, mind mapping) to szczególny rodzaj notowania pobudzający obie półkule ludzkiego mózgu w przeciwieństwie do tradycyjnego notowania linearnego. Metoda ta została opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców Tony'ego i Barry'ego Buzana. Mapy Myśli są idealnym rozwiązaniem dla uczniów i studentów, którzy na bieżąco muszą zapamiętywać mnóstwo informacji, lub dla nauczycieli chcących pomóc w nauce swoim podopiecznym. Mapy Myśli mogą także pomóc w codziennym życiu – w pracy, w organizacji czasu, w rozwiązywaniu problemów. Umiejętność ta znacznie ułatwi Ci napisanie tekstu, stworzenia strony internetowej lub zaplanowanie wystąpienia publicznego.

Wczoraj wertowałam mój czytnik w poszukiwaniu lektury na wieczór w szpitalu. Jakoś nic mi nie pasowało. I w końcu zaczęłam czytać e-book Kurs tworzenia map myśli Marcina Kijaka. I to był strzał w dziesiątkę! E-book przeczytałam piorunem! To bardzo krótka publikacja, ale i bardzo ważna i przydatna, dlatego dziś kilka słów o pragmatyzmie z praktycyzmem.
Zwykle w swej pracy wykorzystuję proste rysunki, schematy, wykresy, tabele, metaplany, stosuję wersaliki i kolory, aby uczniowie mieli w zeszytach bardziej przejrzyste notatki, szybciej je znaleźli w zeszycie i lepiej je zapamiętali. Jakby nie było… większość ludzi jest wzrokowcami. I tym się kierowałam w swej pracy zawodowej, ale z drugiej strony jakoś "oficjalnie" nie docierało do mnie, że przecież każda półkula mózgu człowieka pracuje inaczej, jest odpowiedzialna za co innego, inaczej zapamiętuje. Lewa półkula odpowiada za: analityczne myślenie, logikę, matematykę, lingwistykę, naukę, szczegóły, zaś prawa za: intuicję, holistykę, kreatywność, sztukę, muzykę, obrazy, kolory, przestrzeń. Najkrócej mówiąc: lewa widzi napis LEW, a prawa obrazek zwierzęcia.

Ale do rzeczy. W krótkich, zwięzłych i przystępnych słowach bez zbędnego przegadania autor wprowadza czytelnika krok po kroku w świat MAP myśli, przedstawia esencję ich tworzenia. Przedstawia czytelnikowi wady zwykłych notatek  (lewa półkula) i stopniowo wprowadza go w nowy wymiar myślenia. Uświadamia, jakie są zasady skutecznego zapamiętywania.  


Samo tworzenie Map Myśli wydaje się proste. Jednakże trzeba pamiętać, że prostota bywa najtrudniejsza. Po prostu trzeba poznać sposób tworzenia map i go przećwiczyć. Aby samemu stwierdzić, czy Mapy Myśli są faktycznie skuteczne, dobrze jest zrobić min. 30-50 własnych map – radzi autor.
A należy zacząć od czystej kartki papieru formatu A-4 i głównego tematu notatki, a potem stopniowo dodawać odgałęzienia. Ważne są tu słowa-klucze, nośniki treści stymulujące mózg do tworzenia skojarzeń, oraz umiejętność konstruowania tzw. "wieszaków".  


Same mapy jako technikę notowania można wykorzystywać dosłownie wszędzie – w szkole, w pracy, organizacji czasu, przygotowując się do wystąpienia publicznego, do projektowania strony internetowej, rozwiązywania problemów czy planowania, a nawet jako formy notatki z informacji zebranych w ciągu dnia. Mało tego… zamiast stery papierów notatek, będziemy mieć tylko jedną zapisaną kartkę.
E-book Kurs tworzenia map myśli Marcina Kijaka zawiera kilka przykładowych map, linków do różnych przydatnych stron. Jednak najważniejsze informacja to taka, iż jest zupełnie za darmo!

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

12 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że gdy nasza lewa półkula widzi napis, to w tym samym czasie prawa rejestruje obrazek.Zaskakujące.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już dawno chciałam poczytać więcej o mapie myśli. Na pewno skorzystam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasami stosuję mapę myśli. Zdecydowanie potwierdzam, że taki kolorowy schemat od razu jakoś przyciąga wzrok, szybciej też dzięki niemu przyswaja się informacje w nim zawarte. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I na dłużej zostaje w pamięci!

   Usuń
  2. mnie kolory rozpraszają :-)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. To spróbuj też na innych przedmiotach :)

   Usuń
 5. bardzo fajna recenzja! takie ciekawostki to zawsze fajna sprawa, mapa myśli przydaje się zdecydowanie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Będę szukać innych ciekawostek!

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.