sobota, 25 lipca 2015

Spełnienie marzeńAutor: Nora Roberts
Tytuł: Śmiałe marzenia
Tłumaczenie: Katarzyna Przybyś
Wydawnictwo: Książnica
Seria: Seria koronkowa, Saga marzeń
Tom: 1
Liczba stron: 375
Oprawa: twarda
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-245-7608-1 


KONKURS URODZINOWY - TUTAJ 

Marzenia każdy ma. Ale mieć to nie wszystko. Należy je spełniać, a przynajmniej dążyć do ich spełnienia. Tak jak główna bohaterka pierwszego tomu trylogii Saga marzeń Nory Roberts Margo Sullivan. Powieść Śmiałe marzenia udowadnia, że marzenia się spełniają, ale trzeba im troszkę dopomóc.
Akcja powieści zaczyna się przywołaniem legendy z połowy XIX wieku o Serafinie – jej ukochany zginał na wojnie, a ona gdzieś w tajemnicy ukryła swój bogaty posag i rzuciła się w przepaść z urwiska. Jakieś 130 lat później niedaleko tego urwiska w wielkim domu wychowują się 3 dziewczynki i chłopiec. Rodzeństwo Laura i Joshuan Templeton, ich kuzyna Kate Powell i córka ich służącej Margo Sullivan. W dniu ślubu Sary Margo po cichu opuszcza dom i jedzie robić karierę.
Poznajemy ją bliżej po 10 latach, kiedy jej kariera i sława zostały brutalnie przerwane przez aresztowanie za przemyt narkotyków. To jej narzeczony menedżer, obiecujący jej rozwieść się z żoną, wykorzystywał ją i jej sławę do przemycania narkotyków na jachcie. Na szczęście kobietę oczyszczono z zarzutów, ale straciła prawie wszystko, łącznie z kontraktem firmowania kosmetyków Bella Donna swoim nazwiskiem. Wraca z Europy do Ameryki prawie jako bankrutka i w stanie załamania nerwowego.

Z pomocą spieszą przyjaciółki i Josh. Nie szczędzą oni jej ani współczucia, ani słów krytyki. Zwłaszcza Kate (księgowa) wylewa kubeł zimnej wody na Margo. Do tego momentu w życiu Margo postępowała nieco głupio, parła na oślep, ale nie zasłużyła też na to, aby wszystko stracić. Jej nowym sposobem na życie jest sklep „Pretensjonalna galeria”, w którym sprzedaje swoje rzeczy zgromadzone przez 10 lat kariery.
Przyjaciółki stają na wysokości zadania. Przyjaciel też, choć Josh od dziecka jest oczarowany Margo. Jej sexappeal, ponętna figura działają na niego jak płachta na byka. Nawet się zakładają, które z nich nie wytrzyma w celibacie. A kobieta już od dziecka wiedziała jak wielką  potęgą jest kobieca uroda i sex i z przyjemnością się nimi posługiwała. I potajemnie podkochiwała się w Joshu. A ten zawsze był w pobliżu niej i z ukrycia czuwał nad nią. Wątek miłosny rozwija się, tak jak uczucie tych dwojga. Miłość pomaga prawie na całe zło.
Autorka oprócz sposobu na wyjście z kryzysu finansowego ukazała nie tylko siłę przyjaźni w trudnym czasie jednej z przyjaciółek, lecz także siłę więzów rodzinnych. Margo była jak córka państwa Templetonów, potentatów hotelowych, jak siostra dla ich dzieci. W tej powieści są też ukazane trudne relacje między matką a córką. Każda z nich miała śmiałe marzenia co do przyszłości, ale nie były one zbieżne. I przede wszystkim, jak uporządkować własne życie, od czego zacząć:
Muszę uporządkować swoje życie. Muszę zrobić cos, z czego będę  dumna. Mam tyle planów, tyle nowych marzeń. Chcę je urzeczywistnić. Nie. M u s z ę  je urzeczywistnić. (s. 137)
Ambicja Margo nie pozostawia jej spocząć na laurach, a tym bardziej marzenia o pozycji i pieniądzach. Postanawia dowieść wszystkim wkoło, że marzenia mogą się ziścić przy wydajnej pracy i samozaparciu, choć łatwiej byłoby przyjąć pożyczkę od bogatych przyjaciół. Ale to nie w jej stylu.
Urzeczywistnianie marzeń wsadza bohaterów i czytelnika na karuzelę uczuć. Śmiech przeplata się ze łzami, smutek z radością, szczęście z dramaturgią. Pojawia się strach o własne uczucia i przyszłość. Bo nie tylko Margo ma problemy. Autorka już w pierwszym tomie zaznacza, że Laura i Kate też mają problemy, mają marzenia, ale te będą opisane w kolejnych tomach trylogii.
Książki Nory Roberts gwarantują czytelnikowi ciekawą, wciągającą fabułę w doskonałej oprawie językowo-stylistycznej. Mimo że bohaterowie pochodzą z wyższej sfery finansowej, są bogaci, to nie obnoszą się z tym, a wydają się być bardzo ludzcy i zwyczajni, a dzięki temu od razu zyskują sympatię czytelnika. Ich problemy stają się naszymi. Czytanie sprawia przyjemność i tak wciąga, ze człowiek zatraca się w literkach. Suspens działa. Przekonajcie się sami.  

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

10 komentarzy:

 1. Lubię i cenię twórczość Nory, więc nie trzeba mnie zbyt usilnie przekonywać do sięgnięcia po powyższą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja niestety nie przepadam za tą autorką, niemniej recenzja bardzo ciekawa

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O gustach czytelniczych się nie dyskutuje... A za miłe słowo dziękuję!

   Usuń
 3. Bardzo lubię prozę tej autorki, więc z chęcią zajrzę do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To od razu przygotuj się na tom 2 i 3.

   Usuń
 4. Nudzą mnie strasznie książki Roberts, więc raczej nie przeczytam...

  OdpowiedzUsuń
 5. Twórczość Nory wciąż przede mną, ale ostatnio dostałam jej jedną ksiązkę, więc od niej zacznę swą przygodę :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawi mnie tytuł tej książki...

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.