sobota, 18 lipca 2015

W poszukiwaniu prawdyAutor: Harlan Coben
Tytuł: Tęsknię za tobą
Tłumaczenie: Robert Waliś
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 478
Oprawa: twarda
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7885-943-7KONKURS URODZINOWY - TUTAJ 
Wędrujemy życiowymi drogami. Sami wybieramy podróż, ale czasami jesteśmy zmuszeni zmienić trasę. (s. 159)
Bohaterowie powieści Harlana Cobena Tęsknię za tobą wędrują swoimi ścieżkami, czasami ich ścieżki się przecinają, czasem łączą lub rozwidlają, jak to w życiu. Jednak wędrówki w przeszłość mogą się okazać niebezpieczne. Pewnych spraw z przeszłości lepiej nie ruszać, bo prawda odkryta na nowo może przysporzyć cierpień i nie wyzwoli nas z nich.
Lecz główna bohaterka – 40-letnia policjantka z Nowego Jorku, singielka Katarina Donovan, zwana Kat, wciąż nie wie, kto tak naprawdę zamordował jej ojca i dlaczego przed 18 laty odszedł od niej narzeczony. Zaczyna znów węszyć, gdyż nadarzyła się okazja, aby zamknąć dawną sprawę – rzekomy morderca jej ojca Monte Leburne umiera na raka w więzieniu i może przed śmiercią będzie chciał w końcu wyjawić prawdę. Z pomocą przychodzi pielęgniarka i serum prawdy. Lecz odkrycie prawdy utrudnia przełożony kapitan Stagger oraz matka Kat.
W międzyczasie przyjaciółka Kat Stacy zakłada jej konto na internetowym serwisie randkowym YouAreJustMyType.com. przeglądając zdjęcia mężczyzn Kat zauważa znajomą twarz… To Jeff, jej były narzeczony. Teraz oboje samotni i skrzywdzeni. Wracają wspomnienia i pytania. Tęsknota uderza ze zdwojoną siłą. Pojawiają się przemyślenia i pytania o przeszłość. Kat nawiązuje kontakt na portalu i drąży sprawę, choć ich wspólny schizofreniczny przyjaciel Aqua odradza jej, mówiąc:
Miejsce dawnych ukochanych jest w przeszłości. (s. 247)

Uparta i konsekwentna w dążeniu do poznania prawdy policjantka nie odpuszcza. Przeprowadza własne śledztwo. Dowiaduje się, że Jeff zmienił tożsamość i ukrywa się. W archiwum odgrzebuje stare akta o morderstwie ojca, odwiedza matkę, która nie chce z nią o tym rozmawiać:
Nie da się zmienić przeszłości. Ale można ją kształtować za sprawą wspomnień. To ja wybieram, które z nich zachowam, nie ty. (s. 267)
A w pracy Kat też się dzieje. Na posterunek przychodzi 19-latek Brandon Phelps i zgłasza zaginięcie matki, ale coś przy tym kręci. Sms-y od matki są dziwne według niego. Poza tym chłopak ma smykałkę do komputerów, zna sztuczki internetowe i włamuje się na konto portalu randkowego Kat. Wie o niej dużo i prosi o pomoc…
Między krótkimi rozdziałami pojawia się oddzielny wątek. Na farmie amiszów w Pensylwanii dzieje się coś niedobrego. Ludzie są przetrzymywani w skrzyniach w ziemi, głodzeni i co jakiś czas przyprowadzani do domu Titusa. Ten wyciąga od nich pewne dane, a gdy są już mu niepotrzebni, to…
Wszystkie te wątki autor bardzo umiejętnie ze sobą splótł. W pierwszej części książki zwłaszcza wątek Titusa wydaje się być oderwany od reszty, ale to tylko pozory. Elementy układanki wskoczą na swoje miejsce w odpowiednim momencie, a utworzony z nich obrazek zaskoczy czytelnika na koniec powieści. Coben wie, jak zbudować intrygę i zaskoczyć czytelnika. Ale i odkrywa przed Kat i czytelnikiem pewne prawdy życiowe, w tej powieści jest ich wyjątkowo dużo. Otóż przeszłość najlepiej zostawić w przeszłości, a najważniejszą lekcją i zarazem najprostszą była ta:
 …ciesz się tym, co masz, i o to dbaj. Szczęście jest kruche. Doceniaj każdą chwilę i rób wszystko, co możliwe, żeby je chronić. (s. 471)
Jednak w tej powieści w przeciwieństwie do innych zabrakło mi tego napięcia trzymającego mnie w szponach. Nie przeczę, książka jest ciekawa i czyta się sama mimo dużej objętości. Fabuła jest bardzo dobrze przemyślana. Akcja wciąga swoimi zwrotami oraz chęcią odkrycia prawdy z osobistej przeszłości Kat. Do tego sprawny warsztat autora i jego przystępny język, komunikatywny styl.
Przez dłuższy czas odbierałam tę książkę jako obyczajówkę o policjantce, bowiem opisywane sceny wydawały się takie normalne i ludzkie, takie życiowe. Dopiero pod sam koniec, gdy akcja się zagęszcza, a trupy wychodzą z szafy, następuje wzrost adrenaliny. Znawcy powieści Harlana Cobena doszukają się zapewne pewnego schematyzmu w konstruowaniu fabuły (tajemnica z przeszłości, rozwiązanie po latach, współczesne wydarzenia), lecz za każdym razem to inna historia i za każdym razem zaskakujące rozwiązanie.
Jeśli chodzi o bohaterów, to najlepiej w tej powieści została przedstawiona Kat. To ciekawa postać, która od razu da się lubić. To ją nachodzą różne sprzeczne myśli, zaś tęsknota za dwoma najważniejszymi mężczyznami w jej życiu coraz bardziej ogarnia kobietę i ściska jej serce. Z jednej strony czytelnik dopinguje Kat, by kontynuowała śledztwa i wyjaśniła rodzinne tajemnice z przeszłości, a  z drugiej nie chce, by kobieta cierpiała po odkryciu prawdy. Pozostali bohaterowie też są dobrze nakreśleni i stanowią ważny element układanki. Nawet ci źli potrafią wzbudzić chwilami sympatię.
Tęsknię za tobą to dobra powieść sensacyjna, aczkolwiek bez dużej dawki napięcia i adrenaliny, jednak mimo tego polecam, by każdy mógł się przekonać, czym grozi grzebanie w przeszłości i odkrycie prawdy…

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

12 komentarzy:

 1. Lubię twórczość Cobena, dlatego bardzo chętnie poznam powyższą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fanów Cobena do jego książek nie trzeba namawiać.

   Usuń
  2. Kiedyś byłam fanką, potem jakoś zrezygnowałam z jego książek :)

   Usuń
  3. A można wiedzieć dlaczego?

   Usuń
 2. Uwielbiam książki Cobena, jeszcze na żadnej się nie zawiodłam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Całkiem ciekawie się zapowiada, a i autora bardzo lubię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak autora lubisz, to każdą jego książkę przeczytasz...

   Usuń
 4. Uwielbiam Cobena więc ksiażkę z pewnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię tego autora aczkolwiek muszę się mocno zastanowić, czy ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro lubisz autora, to chyba za mocno nie musisz się zastanawiać?

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.