Pokazywanie postów oznaczonych etykietą tęcza. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą tęcza. Pokaż wszystkie posty

sobota, 27 lutego 2016

Literkowo - tęcza



Witajcie o poranku! 

Dziś… zaczynamy śpiewająco:

…więc chodź pomaluj mój świat
Na żółto i na niebiesko
Niech na niebie stanie tęcza
Malowana Twoją kreską!

Dziś… będziecie rysować swoją tęczę, a może Wasze dziecko ją narysuje? Gwarantuję, że jest to wspaniała zabawa dla dziecka, bo praktykowałam to w szkole rokrocznie. Jednak ta tęcza będzie miała więcej kolorów niż ta prawdziwa, także biały i czarny.
Na kartce z zeszytu lub z bloku narysujcie ołówkiem półokręgi tęczy. Potem kredkami lub mazakami zaznaczcie półokręgi poszczególnymi kolorami (ewentualnie na początku zapiszcie nazwy kolorów). Ale uwaga na kolejność! Tu liczy się… ilość skojarzeń z danym kolorem.
Bowiem w tej tęczy chodzi o to, by na danym kolorze zapisać jak najwięcej wyrazów jednoznacznie kojarzących się z tą barwą. Na przykład: śnieg jest zawsze biały, węgiel zawsze czarny, malina zawsze czerwona. Ale już sukienka czy róża nie mają tylko jednego koloru, bo występują w wielu, dlatego tych wyrazów nie można wpisać na tęczę.
CZERWONY – malina, buraczek, krew, miłość itd.
Wykorzystujcie kolory: biały, czarny, czerwony, zielony, pomarańczowy, żółty, fioletowy, niebieski, brązowy, szary, ale sami zdecydujcie o ich kolejności na Waszej tęczy. 
Jedna rada – najpierw napisać skojarzenia, a potem pokolorować tęczę Odwrotnie będzie trudniej. A teraz pomalujcie swój świat. Zaproście do zabawy dzieci! I zanućcie: Więc chodź, pomaluj mój świat, na żółto i na niebiesko…