niedziela, 10 grudnia 2023

Kosmitek

Autor: Iwona Banach

Tytuł: Kosmitek

Ilustracje: Sviatlana Shkil

Wydawnictwo: Dwukropek

Liczba stron: 232

Oprawa: twarda

Data wydania: 2023

ISBN: 978-83-8141-688-7

 

 

To wszystko przez mojego nauczyciele od życia w kosmosie. Naprawdę to jego wina! Poważnie! No może moja też. Bo ja też trochę zapominalski jestem. I w nocy przypomniałem sobie, że nie mam Ziemianina zadanego na życie w kosmosie. (s. 11)

Ostatnio przybył do mnie niezwykły gość. Gość z innej planety. To Kosmitek autorstwa Iwony Banach, książka dla dzieci.

W nowym starym domu Linka, Gnatek i Milunia nie znają jeszcze wszystkich skrytek i nie mogą znaleźć świątecznych prezentów. Szukają ich także na strychu. Przez przypadek spotykają… fioletowego kosmitę. Xilix trafił na Ziemię w wyniku wielkiego zamieszania, a wszystko przez nauczycielkę życia w kosmosie. Kosmitek nie za bardzo zna się na zwyczajach Ziemian, niewiele wie o Bożym Narodzeniu. Szuka zagubionego klucza do swojego świata, przy okazji poznaje życie Ziemian. Czy pomoże dzieciakom uratować schronisko dla zwierząt?

Zupełnie inna odsłona twórczości Iwony Banach. Nie tylko z tego powodu, że to książka dla dzieci. Owszem są przygody i perypetie, zagadki i tajemnice, jednak jest coś jeszcze. Kosmita! W dodatku fioletowy, który wychodzi z lustra! A na dokładkę zima, śnieg i za pasem Boże Narodzenie. Czegoż chcieć więcej? Jakiejś zagadki. Jakiegoś problemu do rozwiązania, takiego z naszej rzeczywistości – braku środków finansowych na funkcjonowanie schroniska i lecznicy dla zwierząt.

Kosmiczny bohater zaciekawia wyglądem i swoimi umiejętnościami kameleona, choć w swej ofercie nie ma ludziowatego koloru. Jest zwykłym dzieckiem, tyle że kosmicznym, z innej planety. Bywa krnąbrny, psoci rodzicom. Na co dzień chodzi do szkoły, do szóstej klasy galaktycznej. Nie jest najlepszym uczniem, zwłaszcza z działu o Ziemi. Zbiera paskudę za paskudą i jest zagrożony. Ta fantastyczna postać poprzez analogię pokazuje młodemu czytelnikowi, że mali kosmici mają takie same problemy jak mali Ziemianie i muszą się w życiu jeszcze wiele nauczyć. Miłość rodzinna wszędzie jest taka sama – zdecydowanie trudna, chociażby z tego powodu, że dorośli nie słuchają dzieci.

Akcja ma dość żwawe tempo i wciąga w niezwykłą fabułę. Dużo się dzieje w relacjach ziemsko-kosmicznych i ziemsko-ziemskich. Na jaw wychodzi prawda o prawdziwej naturze człowieka. Pobyt Kosmitka na Ziemi też jest po coś… Nie chodzi o znalezienie klucza do prywatnego przejścia teleportu jego mamy. Jego obecność uświadamia czytelnikom, jak ważne są drzewa i lasy, jak cenne są książki. Wątek proekologiczny idealnie komponuje się z wątkiem sensacyjno-zagadkowym dotyczącym schroniska. Autorka daje przykład, jak zadbać o życie i bezpieczeństwo bezdomnych zwierząt, zachęca do zbierania nakrętek i pomagania słabszym, a jednocześnie dostarcza małym czytelnikom nie lada rozrywki i emocji związanych z zagadką kryminalną i tajemnicami. A na deser dokłada kilka słów na temat czytania książek. To wszystko w zimowym anturażu i rzeczywistości szkolno-domowej ze sporą dawką humoru.

Iwona Banach napisała powieść dla dzieci, którą można traktować jak książkowy kalendarz adwentowy. Kolejne rozdziały oznaczone są datami, począwszy od 1 XII aż do wigilii. Wystarczy każdego dnia czytać jeden rozdział zimowo-świątecznej książki, by doczekać upragnionych świąt Bożego Narodzenia. Tylko jest mały problem… Kto tak długo będzie czekał na wigilijny finał pełen niespodziewanych gości? Chyba tylko wyjątkowo cierpliwe dzieci. Ja nie dałam rady. Książkę przeczytałam jednego popołudnia.

Dodam, że książka jest przepięknie wydana, wprost wymarzona na prezent. Twarda okładka, szycie, kredowy papier, duża czcionka,  kolorowe ilustracje to wszystko gwarantuje najwyższą jakość wydania. Ale i książka swoje waży!

Kosmitek to zimowo-świąteczna powieść z zagadką i tajemnicami dla dzieci rodem z kosmosu! Dziecięca fantastyka z kryminalnym i proekologicznym zacięciem, przygoda z tajemnicami i zagadką do rozwiązania, i to nie jedną! Przekonajcie się, co jest skarbem.

Za egzemplarz książki dziękuję Iwonie Banach.

Książka bierze udział w wyzwaniu: Pod hasłem

 

1 komentarz:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.