czwartek, 26 stycznia 2023

Kot Moneta

Autor: Lily Murray

Tytuł: Kot Moneta

Tłumaczenie: Anna Pliś

Ilustracje: Becky Cameron

Wydawnictwo: Czytalisek

Liczba stron: 32

Oprawa: twarda  

Data wydania: 2022

ISBN: 978-83-283-9684-5

 

Uwielbiam czytać współczesne książki dla dzieci. Ostatnio zauroczył mnie picturebook Kot Moneta Lilly Murray z ilustracjami Becky Cameron, który dostałam od wydawnictwa Sensus. 


Znów ci psoty w głowie?

Claude Monet, słynny francuski malarz, miał zaczarowaną figurkę kotki wykonaną z delikatnej porcelany. Pewnego dnia postukał w nią trzy razy swoim pędzlem i Chika ożyła. Otworzyła oczy, przeciągnęła się i ruszyła na poszukiwanie przygód. Ponieważ padał deszcz, to kotka wskoczyła do jednego z obrazów. Malarz ruszył za nią. Kotka przeskakiwała z obrazu do obrazu, psocąc i czyniąc szkody…


Czas na przygodę!

Pomysł autorki na fabułę opartą na faktach to strzał w dziesiątkę. Szczypta magii, ekscytujące przygody, psoty, zabawa w chowanego i w detektywa jednocześnie. Całość przemyślana i zabawna. Czego chcieć więcej? Dziecko tropi Chikę po śladach zostawionych w domu malarza i po szkodach, które narobiła w obrazach. A to przewrócony wazon, a to potrąceni podróżni, a to plusk w stawie. Starszy pan z brzuszkiem jest nieporadny, nie ma tyle sił, by gonić sprytną kotkę. A ile przy tym śmiechu i zabawy! A ile nauki! Pogoń za kotką to okazja do przyjrzenia się w humorystyczny sposób obrazom. Mały czytelnik mimowolnie poznaje najsłynniejsze i najpiękniejsze dzieła impresjonistyczne Claude’a Moneta – Lunch, Dworzec Saint-Lazare, Promenada na plaży w Trouville, Most nad stawem z liliami wodnymi. Obcuje ze sztuką przez duże S, uwrażliwia się na nią, a zarazem nie jest przytłoczony nadmiarem faktów. Na końcu poznaje obrazy francuskiego malarza w oryginalnej wersji.

 

Nagle ogon Chiki drgnął z ekscytacji.

Zwraca uwagę wydanie – twarda oprawa, duży format, bogactwo kolorów i różne techniki malarskie, dbałość o szczegóły. Okładka przyciąga wzrok. Do tego zabawy słowami i literami, które na przykład przeeeciąągaająąą się, gwiżdżą, kozikują na kartkach, a także KRZYCZĄ! Ilustratorka spisała się doskonale, tworząc impresjonistyczny klimat. W niebanalny sposób oddała osobowość kotki chadzającej własnymi drogami, barwnie ilustrując jej psoty i przedstawiając znane dzieła malarza w wersji kociej. Mały czytelnik mimochodem ćwiczy spostrzegawczość, szukając jej w obrazach Moneta, jednocześnie szczegółowo się im przyglądając. 

 

Odwiedźmy jeszcze jeden obraz.

Zauroczyła mnie ta książeczka. Zachwyciła. Zafascynowała. Zresztą nie tylko mnie. Przeczytała ją moja mama i bratanica, tak więc wiek czytelnika nie ma tu znaczenia. Niby niepozorna, a przykuwa uwagę czytelnika na kilka minut i przenosi go do innego świata – świata sztuki, świata malarstwa impresjonistycznego. Pozwala poznać malarza od innej strony. Każdy pokocha niesforną Chikę skorą do zabawy i zainteresuje się twórczością Claude’a Moneta.

Picturebook można czytać od ostatniej strony. Zamieszczono tam prawdziwą historię porcelanowej figurki kotki, którą malarz dostał w prezencie. Przez wiele lat leżała zwinięta na poduszce w domu Moneta w Giverny. Figurka przebyła długą drogę, by ponownie słodko spać w domu swojego właściciela i stać się bohaterką tej książeczki.

Do następnego razu…

Kot Moneta to urocza i zabawna historia o niesfornej kotce Chice, nieco fantastyczna, za to wartościowa i edukacyjna, szeroko otwierająca drzwi do malarstwa światowego. Aż się prosi o więcej tego typu książek z innymi wielkimi malarzami w roli głównej.

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:


 2 komentarze:

  1. Ilustracje rzeczywiście robią wrażenie. Coś pięknego.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne ilustracje. Doskonale pobudzają wyobraźnię.

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.