piątek, 29 stycznia 2016

Mizaru, Kikazaru, IwazaruAutor: Katarzyna Puzyńska
Tytuł: Więcej czerwieni
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Lipowo
Tom: 2
Liczba stron: 559
Oprawa: miękka
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7961-027-3 


Czasem historia z przeszłości pozostawia trwały ślad. (s. 399)
Tak właśnie jest w drugim tomie serii Lipowo Katarzyny Puzyńskiej Więcej czerwieni.
Wakacje w pełni, trwają żniwa, a na drodze Lipowo – Żabie Doły dzień po dniu zostają znalezione nagie okaleczone ciała dwóch młodych kobiet. Zamordowana Beata Wesołowska (Śmieszka) ma obcięte uszy, zaś Daria Kozłowska (Kózka) wyłupione oczy. Nie wygląda to dobrze zdaniem policji i prokuratora. Być może to ofiary seryjnego mordercy. Być może, bowiem do "kolekcji" brakuje trzeciego ciała. Wkrótce okazuje się, że Olga Bednarek również padła ofiarą tego samego zabójcy. Śledczy pod dowództwem kontrowersyjnej komisarz Klementyny Kopp zastanawiają się nad cechami wspólnymi tych morderstw, a psycholog policyjna Julia Zdrojewska pomaga stworzyć profil zabójcy. Młodszy aspirant Daniel Podgórski przypomina sobie o 3 małpkach Mizaru, Kikazaru, Iwazaru…
Śledztwo kuleje. Czasami policjanci są bezsilni, innym razem przypadkiem trafiają na nowe tropy mogące pomóc w uchwyceniu zabójcy. Codziennie w komendzie powiatowej w Brodnicy odbywają się narady zespołu śledczego. Klementyna współpracuje z Danielem, zaś komisarz Wiktor Cybulski z Brodnicy z aspirantem Grzegorzem Mazurem z komisariatu w kolonii Żabie Doły, obecni są też prokurator Jacek Czarnecki, czasem technicy i psycholog.
Jest wielu podejrzanych, a każdy z nich  ma jakieś tajemnice i coś na sumieniu. Potencjalni sprawcy i świadkowie naginają prawdę, mają jakieś konszachty. Coś tajemniczego dzieje się w ośrodku wypoczynkowym „Słoneczna Dolina” nad jeziorem Bachotek w Żabich Dołach. W dodatku problemy osobiste niektórych policjantów mogą utrudniać śledztwo, gdyż:
Śledczy musi mieć czysty umysł. Nie powinien myśleć o niczym innym poza sprawą. (s. 314)

Daniel został odstawiony na boczny tor przez Weronikę i nie może tego zrozumieć, trudno mu się pogodzić z tym faktem. Ale z drugiej strony nie wie, iż ktoś się w nim zadurzył. Klementyna tęskni za swoją zmarłą partnerką Teresą. W tym tomie czytelnik ma okazję lepiej poznać przeszłość tej skrytej komisarz. Poznaje też nowych bohaterów eleganckiego i kulturalnego komisarza Cybulskiego, aspiranta Mazura broniącego lokalnej bogobojnej społeczności. I oczywiście poszczególnych mieszkańców: pracowników ośrodka wypoczynkowego i kliniki, księdza, dyrektora szkoły, nauczycielkę i sekretarkę, sprzedawczynię, pijaczków spod sklepu i innych. W tym tomie serii Lipowo zabrakło mi policjantów z komisariatu w Lipowie, ale w końcu trochę więcej było Weroniki Nowakowskiej.
Czytelnik ma też możliwość poznać z ukrycia zabójcę, jego myśli i wcześniejsze wyczyny sprzed kilku lat. Ten seryjny morderca za cel wziął sobie prostytutki, a jego najważniejszym trofeum była pewna część ich ciała, która była mu potrzebna do stworzenia Dzieła. O tak, morderca miał koncepcję i dążył wytrwale do jej realizacji. A przy tym bardzo się pilnował. Inteligencja ma znaczenie!
Autorka często urywa swą opowieść w najciekawszych momentach, nie wszystko ujawnia czytelnikowi, podsuwa mylne tropy – rzuci słówko tu, tam coś zasugeruje, gdzie indziej o czymś wspomni. Czytelnik próbuje wytypować sprawcę, no i cóż… kończy się na próbie. Ja zostałam wywiedziona w pole. I chyba właśnie o to chodzi.
Dzięki wykształceniu autorki wiedza o cechach charakterystycznych i sposobie działania seryjnego mordercy została w prosty i przystępny sposób przybliżona przez dwie bohaterki powieści. Pojawiają się wątki typowo obyczajowe, znane z pierwszego tomu, ale i całkiem nowe, choćby seksizm, kręcenie filmów, program edukacyjny dla zdolnych uczniów czy funkcjonowanie ośrodka wypoczynkowego.
Wiem, że Lipowo to miejscowość wymyślona na potrzeby książki, wszystko jest bardzo wiarygodne oprócz jednego – co wieś to kościół, szkoła i komisariat. Nawet w kolonii Żabie Doły funkcjonują te najważniejsze instytucje społeczne, choć obok w Lipowie też są.
Jeśli lubicie kolor czerwony, kolor krwi, ale tylko i wyłącznie na kartach powieści, zapętlone śledztwo i tajemnice, chcecie poznać tajemnicę spowiedzi jednej z ofiar i prawdziwego seryjnego mordercę, to czym prędzej sięgnijcie po Więcej czerwieni. Może wy złapiecie seryjnego mordercę?

Książka przeczytana w ramach wyzwań:


22 komentarze:

 1. Ja czekam na Twoje wrażenia z następnych tomów. Ciekawa jestem, czy podzielisz moje zdanie, że Puzyńska im dalej, tym jest coraz lepsza i że pięknie rozwija skrzydła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwa następne tomy mam na półce, piąty biblioteka już zakupiła, ale muszę się choć na chwilę oderwać od Lipowa, by ze świeżym umysłem dać się wciągnąć w akcję.
   Ale już w drugim tomie widać owe rozwijanie skrzydeł :)

   Usuń
 2. Lubię takie książki! :) / C.

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To miło! Serdeczności literkowe ode mnie dla Was!

   Usuń
 3. Twórczości tej Pani jest wszędzie mnóstwo... nie wiem co myśleć, nie wiem czy czytać...krótko mówiąc muszę to jeszcze przemyśleć...
  Pozdrawiam
  ksiazki-inna-rzeczywistosc.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj, sięgnij po pierwszy tom i szybko będziesz wiedziała, co myśleć o serii "Lipowo".
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. mam dwa tomy, ale chciałabym zacząć od pierwszego. Szukam "Motylka" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poszukaj w bibliotekach albo po znajomych. Można czytać każdy tom oddzielnie (moja opinia po przeczytaniu dwóch tomów), ale lepiej iść po kolei.

   Usuń
 5. Zarówno jak tą autorką i Marcina Grygiera wszyscy polecają ostatnio. A nic nie było w bibliotece. Chyba się zaraz popłaczę. ;(

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie. ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grygier to zupełna nowość, a Puzyńska zadebiutowała w 2013 roku. Może poszukaj w innych bibliotekach. Wierzę, że łzy smutku zamienią się w łzy radości :) Pozdrawiam!

   Usuń
 6. Uwielbiam, gdy autor specjalnie myli czytelnika i podsuwa fałszywe tropy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, bo wtedy trudniej rozwiązać kryminalną zagadkę.

   Usuń
 7. Książkę czytałam i bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zachęcasz Ty, zachęcają inne blogerki......jak będzie w bibliotece to może się skuszę.....chociaż jednak to nie moje klimaty czytelnicze....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sięgnij po pierwszy tom, a może nuż widelec zmienisz zdanie ;)

   Usuń
  2. Liczę na bibliotekę.....jak tylko aura się nie pogorszy to w przyszłym tygodniu sprawdzę w co Panie nowego ją zaopatrzyły.

   Usuń
  3. Pierwszy tom ukazał się w 2013 roku, więc masz duże szanse na jego zdobycie. Powodzenia!

   Usuń
 9. na pewno po nią sięgnę! Czytałam Utopce tej autorki i bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam całą serię, w tej chwili na tapecie "Utopce", świetna seria.

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.