środa, 27 października 2021

Ekoliski. Misja ratowania Ziemi

Autor: Marek Marcinowski

Tytuł: Ekoliski. Misja ratowania Ziemi

Ilustracje: Martyna Nejman

Wydawnictwo: Anatta

Liczba stron: 34

Oprawa: twarda 

Data wydania: 2021

ISBN: 978-83-958585-4-3

 

 

Kolejna książka Marka Marcinowskiego Ekoliski. Misja ratowania Ziemi to odpowiedź na palącą potrzebę mówienia o działalności człowieka zagrażającej przyrodzie i edukacji proekologicznej.

Szukajmy więc dalej. (s. 13)

Liski Miłka i Miłek ponownie zjawiają się w pokoju Zosi i Wojtusia. Dzieci zasnęły zmęczone, gdyż cały dzień z klasą sprzątały las. Liski, kochające różnorodność i bogactwo przyrody na Ziemi, pokazują rodzeństwu na ekranie straszną wizję Ziemi. Przyroda dzieciom nie jest obca, ale nie do końca zdają one sobie sprawę, że jest zagrożona. Zwierzątka zabierają dzieci w kosmos, by rozważyć kosmiczną przeprowadzkę i wspólnie  sprawdzić, czy inne planety mogłyby zastąpić Ziemię. Cel jest jednak bardziej złożony – nie można niszczyć miejsca, w którym się mieszka.


W mgnieniu oka znaleźli się w kosmosie. (s. 7)

Bohaterowie przemieszczają się z planety na planetę. Liski opowiadają o warunkach istniejących na planetach, zadają pytania dzieciom. Jednym słowem – edukują. Autor w przystępny sposób przekazuje informacje o astronomii, zagrożeniach naszej planety. Wnioski po wycieczce formułują się same. Ekoliski zachęcają Zosię i Wojtusia do natychmiastowego podjęcia działań na rzecz ochrony przyrody. Zanim będzie za późno… Mały czytelnik też jest wciągany w misję ratowania planety. Trzeba o nią zadbać już teraz, nie odkładać działań na następny dzień.

Czyli nasza Ziemia to jedyne dla nas miejsce. (s. 21)

Krótka, ale bogata w treść bajka dla młodszych dzieci niesie ważne przesłanie dla wszystkich ludzi. Padają propozycje konkretnych działań, które mogą wykonywać dzieci, a dorośli wręcz powinni, by dawać im przykład. To małe kroki, które każdy człowiek powinien wydeptywać codziennie. Przypomniane jest ważne hasło: „Nie wyrzucaj, lecz wykorzystaj”. Na końcu książeczki czekają na małych czytelników Ekozadania i quiz.


 Inaczej może być za późno. (s. 23)

Uważam, że do wyobraźni małych dzieci przemówią przepiękne, kolorowe ilustracje pędzla Martyny Nejman. Na mnie, dorosłej osobie, wywarły one ogromne wrażenie. Zwłaszcza te przedstawiające zatrutą błękitną planetę. Przyszłość Ziemi w czarnych barwach to coś strasznego, zwłaszcza gdy zobaczy się sugestywne ilustracje pobudzające wyobraźnię i uświadomi skalę zagrożenia.


Ekoliski. Misja ratowania Ziemi to książeczka i dla małego, i dla dużego. Bajka uświadamia dzieciom, jaka unikatowa jest nasza planeta i zachęca do codziennej troski o wspólny dom poprzez dobre nawyki. Z ekozadaniami będzie to proste.

2 komentarze:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.