niedziela, 21 sierpnia 2022

Lekarz prawdę ci powie

Autor: lek. Sarah Holper

Tytuł: Lekarz prawdę ci powie. Subiektywny przewodnik po najczęstszych dolegliwościach

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Wydawnictwo: Słowne

Liczba stron: 328

Oprawa: miękka

Data wydania: 2022

ISBN: 978-83-8251-183-3

 

Z ciekawości sięgam po książki związane z medycyną zarówno po powieści z motywem medycyny, jak i po publikacje popularnonaukowe. Dlatego ostatnio zainteresowała mnie pozycja lekarki Sarah Holper Lekarz prawdę ci powie. Subiektywny przewodnik po najczęstszych dolegliwościach, którą otrzymałam do recenzji ze znanej księgarni internetowej.

Pacjenci często są świadomi, że brak im wiedzy medycznej. (s. 1)

Organizm ludzki jest skomplikowanym mechanizmem, który czasem się psuje. Wówczas albo sami próbujemy sobie poradzić z dolegliwościami, albo idziemy do lekarza. Na przykład do doktor Sarah Holper. Pani doktor pomaga zrozumieć i zinterpretować najczęściej występujące symptomy i usterki ludzkiego ciała, zabierając czytelnika w podróż po jego zakamarkach. Wyjaśnia, co się dzieje w organizmie, jak do tego doszło, dlaczego może w nim coś nie zadziałać i dlaczego człowiek źle się czuje. Dziś pacjent ma prawo wiedzieć, co jest nie tak, kiedy czuje się niezdrów.

Na szczęście medycyna ostatnio szybko odchodzi od autoryzowanego modelu „lekarz wie najlepiej”. (s. 2)

Autorka podzieliła publikację na pięć rozdziałów: Mózg, Głowa, Jama ustna i gardło, Narządy jamy brzusznej, Skóra. Omawia najczęstsze dolegliwości – gorączkę, ból głowy, jet lag, ziewanie, krwawienie z nosa, łysienie, nieświeży oddech, kaszel, utratę głosu, utratę smaku i węchu, refluks żołądkowy, wymioty, biegunkę, bąki i beknięcia, trądzik, alergie, krwiaki, świąd. Każdy rozdział zaczyna od historycznej ciekawostki. Przedstawia krótki rys historyczny leczenia danej dolegliwości. Potem skupia się na budowie i funkcjonowaniu opisywanych narządów, dolegliwości z nimi związanych i krótko podsumowuje dany temat. 

Sarah Holper pisze w sposób przystępny i zrozumiały. Nie jest to łatwe ze względu na terminologię medyczną. Lekkość wprowadzają ciekawostki z praktyki lekarskiej autorki oraz ze świata zwierząt (żyrafy nie ziewają), szpitalne anegdoty, dygresje kulturowe (kastraci) oraz dziwactwa znane z historii. Przy tym obala mity (np. picia 8 szklanek wody dziennie, ziewanie to dotlenianie mózgu). Przedstawia wyniki badań naukowych np. o popularnym paracetamolu. Podaje sposoby, jak wyrównać ciśnienie w uszach, zatamować krwotok z nosa, zrobić chwyt Heimlicha, jaką dziecięcą zabawką usunąć woskowy czop z ucha. Warto wiedzieć, co ma węch do smaku, przeprowadzając na sobie doświadczenie z żelkami.

Kaszel to podstawowy mechanizm obronny płuc. (s. 185)

Czy owe usterki ludzkiego ciała są fascynujące? Na to pytanie każdy czytelnik musi sobie sam odpowiedzieć. Do pewnego stopnia na pewno. Zależy, kto czego szuka. Wcześniej czy później każdego z nas dotykają opisane w książce dolegliwości. Co ważne, tę publikację popularnonaukową można czytać od dowolnego momentu, od tematu, który nas w danej chwili interesuje.

Lekarz prawdę ci powie to połączenie wiedzy anatomicznej i medycznej o najczęstszych dolegliwościach, historii medycyny, badań naukowych i mnóstwa różnorodnych ciekawostek. Dla kogo? Dla osób żądnych wiedzy potrzebnej do zrozumienia sygnałów wysyłanych przez organizm i dla zainteresowanych tematyką. Na pewno nie jest to poradnik medyczny z gotowymi rozwiązaniami na popularne dolegliwości.

Zobacz inne książki w kategorii Poradniki.

 Za egzemplarz książki dziękuję księgarni:

 


1 komentarz:

  1. Mnie na pewno zainteresowałyby wspomniane ciekawostki. Uwielbiam bowiem takie smaczki w lekturze.

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.