poniedziałek, 5 września 2016

Chroń swoją prywatnośćAutor: Małgorzata Rogala
Tytuł: Dobra matka
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Seria: Agata Górska i Sławek Tomczyk
Tom: 2
Liczba stron: 352
Oprawa: miękka
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-7976-457-0 


Jakie cechy świadczą o tym, że kobieta jest dobrą matką? Wiele można by wymienić. Jednak czasami wystarczy jedna cechą, by kobieta nią nie była. Jaka cecha? O tym dowiecie się z najnowszego kryminału Małgorzaty Rogali Dobra matka.
Pewnego dnia wieczorem w Lesie Kabackim w Warszawie ktoś zastrzelił ochroniarkę, samotną matkę Paulinę Zdunek. Jej kilkuletnia córeczka była  w tym czasie z dziadkami na wyjeździe. Śledztwo prowadzą komisarz Sławomir Tomczyk i starszy aspirant Agata Górska, a pomaga im w komisariacie Chudy (Adam Chudecki). Niestety, policjanci niewiele mają materiału dowodowego.  Kilka dni później w takich samych okolicznościach ginie kolejna kobieta. To nauczycielka francuskiego w luksusowym gimnazjum, Zofia Kruk. Jej córeczka jest z ojcem u swoich dziadków. Śledczy mają punkt zaczepienia. Obie kobiety przed śmiercią otrzymały od anonimowego nadawcy e-mail…
wiadomość o treści „Bądź dobrą matką” (s. 114)
Spojler! Po przejrzeniu kont na Facebooku obu zamordowanych kobiet policjanci wpadają na trop. Ich aktywność na portalu społecznościowym była ogromna! Ciągle wpisy, komentarze, zdjęcia, a wszystko dotyczyło tych kobiet i ich rodzin. Prywatność w ich pojęciu nie istniała, za to epatowanie informacjami było na porządku nie tyle dziennym, co godzinowym:
…ekshibicjonizm na poziomie zaawansowanym, skarbnica wiedzy dla złodziei i porywaczy (s. 182-3).

Dochodzenie nabiera wiatru w żagle. Okazuje się, iż sprawa jest skomplikowana i wielotorowa. Policjanci odkrywają wiele brudnych tajemnic i zaczynają „pranie”, bez namaczania. Owe brudy to sprawy związane z szemranymi interesami, zazdrością o kochankę Lenę Dobosz, wykorzystywaniem seksualnym kobiet, narkotykami, pedofilią, bronią, problemami wychowawczymi z nastoletnimi dziećmi…
Kiedy w czymś grzebiemy, zwykle odkrywamy też coś zupełnie innego, co nie ma związku ze sprawą, a wychodzi na jaw przy okazji. Zazwyczaj nie są to rzeczy, którymi ludzie chcieliby się chwalić. (s. 275)
W tym kryminale jest rozbudowane tło obyczajowe, które mimochodem wpisało się w zbrodnie i inne przestępstwa. Agata musi zajmować się wielkim psem Justyny (dziewczyna Tomczyka, przyjaciółka Agaty) – Vincentem, mądrym psiakiem. Do tego wątek miłosny z udziałem policjantki i tajemniczego taksówkarza. ale to nie wszystko, Agatę dopadają duchy przeszłości znane czytelnikom z pierwszego tomu Zapłata (lepiej czytać tomy po kolei). I albo policjantka się z nimi upora, albo nie. Sprawa doktora Mazura znajdzie tutaj swój ciąg dalszy. 
Choć intryga ciekawa i rozbudowana, akcja toczy się w normalnym tempie. Nie ma tu za bardzo nagłych zwrotów akcji, ale jest klimat nocy i tajemniczości związany z morderstwami młodych matek. Do tego niepokój kilku innych kobiet. Schwytanie mordercy z lekka mnie zaskoczyło, bo nie obstawiałam tego kandydata na strzelca. Mało było informacji o nim samym, został dobrze ukryty, zamaskowany przez autorkę. Otwarte zakończenie spowodowało u mnie wielki niedosyt i niecierpliwość – bo ileż będę musiała czekać na tom trzeci???
Ale nie brak także lekkiego tonu w powieści. Uwielbiałam fragmenty, kiedy Górska z Tomczykiem rozmawiali i docinali sobie, nie oszczędzali siebie, lecz gdy trzeba było, mogli na siebie liczyć w każdej chwili. Widać, że autorka ma poczucie humoru i lubi się bawić słowami. Do tego Vincent i niańczenie go w komendzie. Kryminał czyta się bardzo szybko dzięki intrygującej fabule i dobremu wydaniu (czcionka, interlinia, marginesy).
Kryminał pokazuje, czego uniknąć w postępowaniu matki wobec dziecka, aby być dobrą matką. Małgorzata Rogala poruszyła problem, który od jakiegoś czasu istnieje, a mimo wszystko jest za słabo negowany i piętnowany. Dane prywatne zamieszczane w sieci przez użytkowników różnych portali społecznościowych to pożywka dla potencjalnych złodziei i innych przestępców. W powieści ukazane jest i podkreślone, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość i przyszłość, na nasze życie.
Dobra matka to kryminał mądry życiowo i przestrzegający przed epatowaniem prywatnością w Internecie. Chrońmy swoją prywatność i swoje dane. Nie wszystko wszyscy muszą o nas wiedzieć, naprawdę.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:


10 komentarzy:

 1. Umknęło mi gdzieś, że to drugi tom. Dopiero w trakcie lektury się zorientowałam. Twojej recenzji na razie nie czytam, bo jeszcze nie skończyłam książki i nie chcę się sugerować przy pisaniu. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobra książka, lubię tę autorkę w wersji kryminalnej:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam ostatnio w bibliotece i ksiązek tej Pani nie było. A szkoda, bo czuję, że świetnie by mi się czytało. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kryminał z przesłaniem - to mi się podoba!

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka może i zapowiada się ciekawie, jednak nie w moim stylu ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.