sobota, 9 stycznia 2021

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham

Autor: Sam McBratney

Tytuł: Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham

Tłumaczenie: Jarosław Mikołajewski

Ilustracje: Anita Jeram

Wydawnictwo: Harper Collins

Liczba stron: 32

Oprawa: twarda 

Data wydania: 2020

ISBN: 978-83-276-6090-9

Kiedy zapytasz malutkie dziecko, jak bardzo cię kocha, ono szeroko rozkłada ramiona i mówi: "Tak bardzo!". Czy to już jest "mocno", czy jeszcze nie? Jak zmierzyć miłość? Czy da się ją zmierzyć? Pomoże w tym książeczka dla dzieci Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Sama McBratney'a, którą otrzymałam do recenzji z popularnej księgarni internetowej.

Kocham cię tak wysoko, jak tylko mogę dosięgnąć. 

Bohaterami są Mały Brązowy Zajączek i Duży Brązowy Zając. Zwierzęta za pomocą słów i czynów wyrażają, jak bardzo się kochają. Robią to naturalnie, spontanicznie, czując potrzebę okazania wszechwładnego uczucia. Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie dla Zajączka, którego łapki są krótsze, a on sam skacze niedaleko i niewysoko. Co innego Duży Zając. Można by rzec, że zwierzęta "licytują się" na miłość; rywalizują, kto kogo mocniej, bardziej, silniej kocha. Tak nie jest. To pokazanie bliskiej osobie ogromu pokładów miłości, zapewnienie bliskości, danie poczucia bezpieczeństwa, docenienie tej osoby. Niewątpliwie taka miłość buduje i umacnia więź. 

 

To trochę takie pozytywne zazdroszczenie Małego Brązowego Zajączka, że ja też bym tak chciał kochać jak Duży Brązowy Zając. W pewnym stopniu jest to sposób na kreatywność - pokazać w sposób mierzalny, jak bardzo się kogoś kocha. Zające to płochliwe zwierzęta. Bohaterowie książeczki to alegorie nas samych, ludzi. Mamy problem z okazywaniem uczuć. Nie umiemy lub nie potrafimy tego robić. Zapewne także boimy się odrzucenia, wstydzimy się, bo nie zostaliśmy nauczeni.

 Kocham cię tak daleko, jak przez całą drogę do rzeki – zawołał Mały Brązowy Zajączek.

Zaletą tej książeczki są ilustracje Anity Jeram. Doskonale uzupełniają treść, oddając ogrom i "dynamikę" miłości Zajęcy. Rysunki są dobrze wkomponowane w tekst, przyciągają uwagę małego czytelnika. Kreska ilustratorki i nieco stonowana kolorystyka obrazków przypominają mi te z Kubusia Puchatka. Kicających bohaterów również.


A ja kocham ciebie TAK bardzo.

Ta ciepła i prosta w przekazie książeczka o miłości jest przeznaczona dla dzieci w wieku 3-5 lat, lecz może ją przeczytać każdy niezależnie od wieku. Dlaczego? Bo każdy z nas kocha i jest kochany, choć może nie zawsze czujemy miłość i nie potrafimy jej okazać. To dobra okazja, by zacząć rozmowę o łączących nas uczuciach. Można zacząć od pierwszych słów Rozmowy lirycznej Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego: "Powiedz mi, jak mnie kochasz...". Dla mnie ta niepozorna, choć bardzo ważna książeczka, to idealny początek rozmowy o miłości, jej okazywaniu, odczuwaniu, a nawet o dowodach miłości. Impuls do spontanicznego i częstego używania dwóch magicznych słów.

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Sama McBratney'a to książeczka o potędze miłości, największego i najpotężniejszego uczucia władającego naszym życiem. Możemy uczyć się od tych sympatycznych zwierzątek, jak tak zwyczajnie i szczerze okazywać sobie miłość każdego dnia bez przymusu, bez oporu, bez zachęty. Ot tak, po prostu powiedzieć komuś bliskiemu: "Kocham cię". Pozycja dla kochających, kochanych i pragnących miłości. 

Więcej książeczek dla najmłodszych znajdziecie w ofercie Taniej Książki dla dzieci.

 Za egzemplarz książki dziękuję księgarni:

 


 

4 komentarze:

 1. Ojej,jaka urocza pozycja! Chyba nie da się nie polubić takiego opowiadania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasami takie proste książeczki są najlepsze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wartościowa książeczka i rzeczywiście piękne ilustracje. Takie ciepłe i łagodne....

  OdpowiedzUsuń
 4. W takiej książce możne można się zakochać. :) Rozejrzę się za tą książką, bo miłość to ważna sprawa.

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.