czwartek, 28 stycznia 2021

Trening intelektu. Wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni

Autor: Paulina Mechło, Jolanta Grzelka

Tytuł: Trening intelektu. Wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni

Wydawnictwo: Sensus

Liczba stron: 376 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Data wydania: 2020

ISBN: 978-83-283-6449-3

Nie tak dawno ćwiczyłam pamięć z Pauliną Mechło i jej książką Superpamieć w 31 dni. Postanowiłam dalej rozwijać swój mózg, dlatego sięgnęłam po inną pozycję autorki, którą napisała we współpracy z Jolantą Grzelką. Sięgnęłam po Trening intelektu. Wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni. Książka została uznana za Psychologiczną Książkę Roku 2011 i otrzymała Nagrodę Teofrasta. Wydanie, które mam, jest trzecim z kolei i poszerzonym.

Nauka czegoś nowego stymuluje mózg do rozwoju. (s. 102)

Ćwiczenia stymulujące mój intelekt na różne sposoby to taki sam trening jak ciała na siłowni. Tyle tylko, że ja zamiast hantli mam książkę, ołówek i smartfon ze stoperem i minutnikiem. I do tego mózg. Mózg, który rozwijam, stymuluję za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń w tej publikacji. Autorki opracowały je dla pięciu wyodrębnionych sfer intelektu, które zostaną wzmocnione i potem lepiej wykorzystywane. Te sfery to:

pamięć – spiżarnia informacji,

uwaga – reflektor oświetlający rzeczywistość,

kreatywność – zdolność do tworzenia nowej jakości,

język – zwierciadło intelektu,

wiedza – zasób posiadanych informacji.

Treningi mają sens, gdy są wykonywane systematycznie, dlatego na każdy dzień treningu przypada kilka ćwiczeń. (s. 18)

Ćwiczenia są banalne i proste, ale… prostota jest w życiu najtrudniejsza. I to w tej prostocie, jak twierdzą autorki, tkwi ich siła. Zadania należy wykonywać codziennie i systematycznie przez miesiąc, w dodatku w podanej kolejności i bez przerw. Pora treningu intelektu – dowolna, tzn. gdy się ma ochotę, możliwości, siły. Zauważyłam, że rano, gdy mój mózg jest świeży i wypoczęty, osiągam lepsze wyniki. Zdecydowanie gorsze były, gdy mam ciężki dzień w pracy lub źle się czuję. Skąd o tym wiem? Z tabelek!

Ćwiczenia możesz wykonywać samodzielnie albo wspólnie ze znajomymi. (s. 17)

Każdy dzień zaczyna się od daty i godziny, pory dnia i dnia tygodnia. Autorki świetnie to wymyśliły. Zobaczcie sami:

 

Na początek rozgrzewka, czyli dwie strony prostych działań matematycznych na czas. Prostych… Uwierzcie mi, że czasami się zacinałam na tych banalnych przykładach (8:4, 7x8, 0-3). Gdy ma się ich 144 każdego dnia i czasami się one powtarzają blisko lub wynik z kilku działań po kolei jest taki sam, to mózg „zawiesza się”. Potem jest przeplatanka różnorodnych ćwiczeń, w tym ponownie działań matematycznych, ale krótszych i bardziej skomplikowanych. Codziennie jest ćwiczenie językowe na dopisanie synonimów i antonimów. 


 Umysł głęboki to także umysł charakteryzujący się bystrością. (s. 149)

W książce znajdziemy: literkowe sudoku, ciągi literowe, tworzenie historyjek, układanie wyrazów, zapamiętywanie dziwnych rysunków, wyrazów, kształtów i słów oraz ich położenia w ramce, ciągi liczbowe z zapamiętywaniem co drugiej liczby, szukanie wspólnych cech lub identycznych układów figur, wymyślanie zastosowania dla obiektów. Nie brak pytań z wiedzy ogólnej i ciekawostek, np. o głębokim umyśle, śnie. Na końcu znajdują się tabele osiągnięć do uzupełnienia, odpowiedzi do niektórych zadań oraz bibliografia.

Dobrze ci idzie. Do jutra! (s. 112)

Pod ćwiczeniami jest miejsce na zapisanie swojego wyniku. Ważna jest motywacja i doping ze strony autorek, ich życzliwość i mentalna obecność przy swoim uczniu. Nie bez znaczenia jest odpowiednia czcionka i biel papieru. Publikacja ma też wady, ale one wiążą się tylko z wydaniem i wyglądem. Duża klejona książka źle się sprawdza, kiedy robimy coś na czas, a jedną ręką trzeba ją przytrzymywać, by się nie zamknęła w trakcie treningu. Czasami dwustronicowe ćwiczenie na rozgrzewkę wymagało przewracania strony. Z rzadka zdarzało się to w przypadku innych zadań. To wybija z rytmu.Mamy dla ciebie wyzwanie: spróbuj pobić swój rekord, wykonując poniższe ćwiczenia.     (s. 293)

Niewątpliwie Trening intelektu. Wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni to cenna publikacja. Autorki postawiły w niej na rozwój intelektu osoby, która sięgnie po tę książkę. Staje się ona ich uczniem, a one go prowadzą dzień po dniu przez różnorodne ćwiczenia, motywują do wysiłku intelektualnego i systematyczności aż do osiągnięcia sukcesu. A co potem? Można trenować samemu, by intelekt służył nam do końca życia.

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:


 

3 komentarze:

  1. Ciekawie się zapowiada. Jestem do niej przekonana.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie słyszałam wcześniej o tej publikacji. Chętnie bliżej się z nią zapoznam.

    OdpowiedzUsuń
  3. No, to teraz będziesz prawdziwą Mistrzynią Intelektu :)

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.