wtorek, 12 stycznia 2021

Świąteczny układ. Opowiadania

Autor: Vi Keeland, Penelope Ward

Tytuł: świąteczny układ. Opowiadania  

Tłumaczenie: Edyta Stępkowska

Wydawnictwo: Editiored

Liczba stron: 240

Oprawa: miękka 

Data wydania: 2020

ISBN: 978-83-283-7120-0

 

Święta Bożego Narodzenia za nami, ale to wcale nie oznacza, że nie można sięgnąć po opowiadania świąteczne. Dziś kilka słów o książce Świąteczny układ. Opowiadania Vi Keeland i Penelope Ward, autorek bestsellerów New York Timesa. Zarys fabuły:

Świąteczny Uber – w Wigilię Meredith wybiera się do sądu nastawiona na przegraną. Dzielony przejazd Uberem zaczął się od kłótni i spoliczkowania przystojniaka. Mimo to mężczyzna jej pomógł. Rozeszli się, ale tylko na chwilę...

Świąteczna wpadka – Piper postanowiła robić dobre uczynki, zamiast kupować komuś drogi prezent pod choinkę. Nakarmiła bezdomnego, który okazał się bogatym przystojniakiem. Gdy pod drzwiami znalazła od niego oryginalny „prezent”, jej niechęć wzrosła. Pomoc okazała starszemu niepełnosprawnemu sąsiadowi.

Świąteczny pocałunek – pracoholiczka Margo rozwodzi się. Przed rozprawą przyjmuje szalone wyzwanie przyjaciółki. Całuje nieznajomego w kawiarni. Przystojniak okazał zainteresowanie, a ona je odwzajemniła. Jednak perfidny los pokazał, z kim tak naprawdę ma do czynienia.

Świąteczny układ – Riley Kennedy w chwili kryzysu napisała do Idy z kącika porad. Odpowiedź trafia do Kennedy’ego Riley’a, nieznanego współpracownika i odbiorcy źle adresowanych do niej e-maili. Ten po raz kolejny raczy ją dosadnymi komentarzami i radami. Zbliża się obowiązkowa firmowa impreza świąteczna, a z nią kolejne upokorzenia…

Dlatego w tym roku ofiaruję w prezencie swój czas i w imieniu bliskich mi ludzi robię dobre uczynki. (s. 63-64)

Mam bardzo mieszane uczucia co do tego zbioru opowiadań. Ogólnie fabuły mi się podobały – ciekawe pomysły, troszkę inne spojrzenia na święta. W końcu to wersja amerykańska – wielkie miasto i wielki świat. Autorki wplotły w akcje zwyczajne życie – problemy dnia codziennego, spotkanie z przyjaciółką, rozprawa w sądzie, wesele, pomoc sąsiadowi. Ten ostatni motyw najbardziej mi się spodobał i najlepiej wpisał się w atmosferę i klimat świąt, ukazując samotność i bezbronność starszych i niepełnosprawnych ludzi, którzy mają do przekazania młodszym wiele ciekawych rzeczy i rad.

Wiadomość, że od tak dawna żaden samiec nie zatknął flagi na planecie Riley…. (s. 147)

Dobre uczynki zawsze są w cenie, choć w przypadku „prezentu” pana bezdomnego autorki przesadziły. Dla mnie to nie tylko było wulgarne, ale i nie na miejscu. Jakby zupełnie inna osoba dopisała do opowiadania ten fragment, który psuje całość. Czasami trafiały się takie zdania, sformułowania, które raziły mnie poziomem językowym, ordynarnością i wulgarnością oraz niedopracowanym stylem, choć nie wykluczam możliwości złego przekładu z języka angielskiego. Życzenia od autorek zamieszczone pod drugim opowiadaniem były w mojej ocenie żenujące. Trochę irytował mnie standardowy wygląd bohaterów. Tu każda Amerykanka jest piękna, a Amerykanin wysoki i przystojny, do tego bogaty, na stanowisku. Tu każdemu szczęście sprzyja, choć autorki skumulowały pulę nieszczęść i wielu bohaterów obdarzyły trudnymi osobistymi doświadczeniami. Zapewne i magia świąt miała wpływ na taki, a nie inny przebieg wydarzeń. Szczerze pisząc, to spodziewałam się czegoś o wiele lepszego. Poza tym za dużo tu chorób.

Nie powinienem był oceniać jej zachowania, nie znając powodów. (s. 149)

Cztery świąteczne historie są lekkie w odbiorze, lecz niepozbawione przesłania, by być dobrym człowiekiem i żyć w zgodzie z sobą, by kochać i być kochanym. Trudna przeszłość bohaterów motywuje ich do zmian, realizacji własnych marzeń i planów, podjęcia ryzyka. Los pokazuje, że miłość można spotkać wszędzie. Rozbawiła mnie wyjaśnienie, dlaczego należy kłamać z wysokiego C, jeśli już musimy skłamać. Coś w tym jest.

Wesołych świąt dla wszystkich naszych czytelników! Mianujemy was do zrobienia czegoś impulsywnego i szalonego w nowym roku. (s. 121)

Świąteczny układ to zbiór romantycznych opowiadań pod choinkę, okraszonych nutą humoru i erotyki, napisanych lekko i potocznie, ale bardzo przeciętnie. Na pierwszym planie są relacje międzyludzkie i miłość oraz proza życia, a Boże Narodzenie i sylwester stanowią tło. Pozycja dla zainteresowanych.

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:


 

2 komentarze:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.