środa, 22 września 2021

Operacja Ostatni dinozaur

Autor: Jørn Lier Horst

Tytuł: Operacja Ostatni dinozaur

Tłumaczenie: Tunkiel Katarzyna

Ilustracje: Hans Jørgen Sandnesem

Wydawnictwo: Media Rodzina

Seria: Biuro Detektywistyczne nr 2

Liczba stron: 64 

Oprawa: twarda 

Data wydania: 2021

ISBN: 978-83-8008-275-5

 

Choć dinozaury wyginęły dawno temu, to wciąż o nich głośno. Teraz za sprawą Jørna Liera Horsta i jego książki dla dzieci Operacja Ostatni dinozaur

W końcu to tajna misja. (s. 4)

Biuro detektywistyczne nr 2 wyruszyło w teren, by rozwiązać kolejną zagadkę. Tiril, Olivier i pies Otto wyjechali z dziadkiem Franzem na tajną ekspedycję. Dokąd? Do położonej na uboczu doliny, gdzie miliony lat temu wędrowały dinozaury. Z kości prehistorycznych gadów stworzono dziesięć figurek dinozaurów i ozdobiono kamieniami szlachetnymi. Profesor Burum po latach badań i poszukiwań znalazł dziewięć. Na trop dziesiątego dinozaura śladami profesora wyrusza Biuro Detektywistyczne nr 2 i dziadek Franz.

Jaki jest kod do drzwi? (s. 15)

Któż nie lubi dinozaurów? Mnie od razu zaciekawił tytuł, lecz trochę mnie zmylił. Nie takiej akcji się spodziewałam. Już od pierwszej strony zaczęłam się mierzyć z zagadką, a dokładnie z anagramem. Jako nowy pracownik biura brałam czynny udział w ważnym śledztwie. Z jednej strony wzięłam udział w niezwykłej przygodzie, a z drugiej wypatrywałam śladów i szukałam brakującej figurki. Sprawa nie jest prosta, gdyż ktoś utrudnia śledztwo. Momentami bywa ciemno i niebezpiecznie.Ta książka różni się formatem od innych pozycji z cyklu Biuro Detektywistyczne 2. Jest większa. Kolory i bogactwo ilustracji przyciągają wzrok, a z tym wiąże się coś więcej. Na każdej kartce obok treści są zadania na logiczne myślenie i spostrzegawczość. W prawym dolnym rogu na przypince znajduje się pytanie skierowane do czytelnika. Rozwiązanie umieszczono na następnej stronie, w tekście i na ilustracjach. Widać ścisłą współpracę autora z ilustratorem, aby bardziej zaangażować małego czytelnika w śledztwo i nauczyć go wielu umiejętności przydatnych w pracy detektywa i w życiu codziennym. Dodatkową rozrywką intelektualną w ćwiczeniu pamięci i zmysłu obserwacji są „Zlecenia Ottona”.  


Jeśli masz ochotę pomóc Tiril, Olivierowi, Ottonowi i dziadkowi Franzowi w poszukiwaniach figurki dinozaura, to miej oczy szeroko otwarte, uważnie obserwuj okolicę, wypatruj tropów, łam szyfry, podążaj za wskazówkami profesora Buruma, a rozwiążesz zagadkę ostatniego dinozaura.

3 komentarze:

  1. Muszę przyznać, że nie znam jeszcze Horsta dla dzieci. Jego kryminały są świetne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oooo widzę, że wciągnął Cię na całego Horst dla młodszego czytelnika. Może być interesująco.

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.