sobota, 27 listopada 2021

Wielka Panda i Mały Smok

Autor: James Norbury

Tytuł: Wielka Panda i Mały Smok

Tłumaczenie: Aldona Sieradzka-Krupa

Ilustracje: James Norbury

Wydawnictwo: Albatros

Liczba stron: 160

Oprawa: twarda 

Data wydania: 2021

ISBN: 978-83-8215-580-8

 

Zachęcona pozytywnymi recenzjami sięgnęłam po książkę Wielka Panda i Mały Smok Jamesa Norbury’ego, którą otrzymałam do recenzji z popularnej księgarni internetowej.

Ta książka jest dedykowana wszystkim, którzy bywają zagubieni. (s. 4)

To książka, która zawojowała moje serce, gdy tylko do mnie dotarła. Wydaje się niepozorna, ale wagowo swój ciężar ma. Nie tylko ten fizyczny. Także metaforyczny. Książka jest przepięknie wydana. Materiałowy grzbiet i zakładka, twarda okładka ze złoceniami cieszy oko, ale to treść przyciąga na dłużej. Cudowne ilustracje zerkają z każdej strony. Zachwyciłam się kreską autora i ilustratora w jednym. Najbardziej wzrok przykuwały czarno-białe ilustracje, choć było kilkanaście kolorowych. Bawiły mnie zastosowania liścia i szkoda, że tak mało ich autor wplótł do swej „opowieści”. 


 Czas spędzony na nicnierobieniu nigdy nie jest czasem straconym. (s. 49)

Przeczytałam książkę jednym tchem. Za drugim razem czytałam wolniej i delektowałam się nią. Od pierwszych słów wiedziałam, że zrobię wyjątek do reguły, że sięgnę po nią po wielokroć. Skąd ten wyjątek? Bo nie spotkałam jeszcze pozycji tak mądrej, tak inspirującej, tak metaforycznie zmuszającej do myślenia i refleksji na temat własnego życia. Niby proste słowa, ale ich głębia trafia w samo sedno.

Bądź odważny. (s. 8)

Wielka Panda i Mały Smok wyruszyli we wspólną wędrówkę, mimo że się nie znali. W czasie podróży poznają się nawzajem oraz piękno otaczającego je świata. Stają się przyjaciółmi. Razem z nimi wędrowałam przez rok, odpoczywałam, gubiłam drogę, odkrywałam nieznane miejsca, mokłam w czasie burzy, podejmowałam decyzje, byłam niepoważna i leniwa, dostrzegałam małe rzeczy, cieszyłam każdą chwilą, a w najgorszej sytuacji widziałam jej pozytywne strony. Na pewno Wielka Panda i Mały Smok nie spieszyli się. Nie cel był ważny, ale droga i towarzystwo. Przyglądałam się bohaterom, wsłuchiwałam w ich rozmowy. Ich mądrość, a nawet poczucie humoru fascynowały mnie od pierwszego zdania. 


Najlepsze, co można podać do herbaty, to towarzystwo dobrego przyjaciela. (s. 60)

Potem było tylko lepiej. Z rozmów Wielkiej Pandy i Małego Smoka na temat życia i dzielenia się refleksjami przebija mądrość, dojrzałość, znajomość życia, refleksyjność, w której ujawnia się bogaty świat wartości. Cudowna opowieść o odwadze, przyjaźni, miłości, dobroci, zaufaniu, poszukiwaniu siebie, uważności, samotności, podążaniu za marzeniami została rozpisana na dwa głosy. Motyw herbaty pojawia się kilkukrotnie, więc tym bardziej ta książka podbiła moje serce. 


– Błędy oznaczają, że się starasz – orzekła Wielka Panda. – Nie poddawaj się. (s. 38)

Chociaż jest to książka motywacyjna, skierowana do dorosłych, inspirowana buddyzmem i sztuką Dalekiego Wschodu, to moim zdaniem można ją czytać niezależnie od wieku. Niesamowite ilustracje i prosty przekaz trafią do wszystkich. Każdy w niej znajdzie coś dla siebie, odkryje to, co ważne, odczyta na swoim poziomie, dosłownym lub metaforycznym i zachwyci się ilustracjami. Wiem, bo wzięłam książkę do pracy i pokazałam ją uczniom, przeczytałam fragmenty. Dalekowschodni klimat urzeka i małego, i dużego. 


Odpuść i daj się porwać. (s. 90)

Wielka Panda i Mały Smok to książka uniwersalna, wartościowa i inspirująca, urzeka i uczy za pomocą obrazów i słów, fascynuje dalekowschodnim klimatem. Lekcja życia. I picia herbaty.

Sprawdźcie inne poradniki w księgarni Tania Książka.

Za egzemplarz książki dziękuję księgarni:

 

 

5 komentarzy:

 1. Takie uniwersalne książeczki są świetne.

  OdpowiedzUsuń
 2. W taki sposób opisałaś tę książkę, że mam przeogromną ochotę ja przeczytać. I może to zrobię. Tylko skąd chorobcia czas na to wszystko brać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Prawda, że to książka od której powinno zaczynać się każdy dzień?!
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwłaszcza od pierwszego zadania: Bądź odważny. Dziś byłam i znów na miotle po szkole latałam jako Mobilne Biblioteczne Centrum Wróżb.

   Usuń
 4. Czytałam wiele dobrego o tej książce :) Polecam także "Twoją anatomię". Zabawna i pełna ciekawostek :)

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.