poniedziałek, 20 czerwca 2022

Autor: Paulina Mechło, Olga Geppert

Tytuł: Trening superkreatywności dla dzieci

Ilustracje: Olga Geppert, Shutterstock

Wydawnictwo: Sensus

Liczba stron: 144

Oprawa: miękka

Data wydania: 2022

ISBN: 978-83-283-7090-6

  


Niespodziewanie dostałam propozycję zapoznania się z książką Pauliny Mechło i Olgi Geppert Trening superkreatywności dla dzieci. Kreatywność cenię jako człowiek i jako nauczyciel, dlatego z ciekawością zanurzyłam się w… świecie intensywnie pracujących neuronów i komórek glejowych.

To wymyślmy tę maszynę do Innowacji. (s. 13)

Przewodnikami po książce są bliźniaki Móżdżek i Móżdżynka oraz ich przyjaciółka od żłobka Kikki. Troje bohaterów towarzyszyło mi w trakcie zapoznawania się z 89 różnorodnymi ćwiczeniami rozwijającymi bardzo pożądaną umiejętność we współczesnym świecie. To dzięki niej świat się rozwija, powstają nowe wynalazki, nowe rozwiązania. I tu ma rację przysłowie: Czym skorupka za młodu nasiąknie… A ma czym nasiąkać dzięki temu, że autorki zadbały o rozwój dzieci. Ćwiczenia o różnym stopniu trudności, złożoności i charakterze rozwijają słownictwo, grafomotorykę, umiejętności plastyczne i werbalne, argumentowanie, stymulują wyobraźnię, angażują w rozwiązywanie zadań dzięki rozmowom sympatycznych bohaterów. Jest też Quizabawa Jakim typem/jakimi typami innowatora jesteś?, która moim zdaniem powinna zostać umieszczona na początku publikacji, a nie po 14 ćwiczeniu.

Autorki stawiają na twórcze myślenie. Co my tu znajdziemy? Na początek trzeba stworzyć nazwę gatunku Kikki i ją opisać oraz przedstawić się bohaterom. Trzeba narysować karykaturę zwierzaka za pomocą dwóch kółek i piętnastu kresek, dwa rodzaje pudełek do klocków, owieczkę żyjącą pod wodą czy zaprojektować najwygodniejsze łóżko na świecie lub maszynę z podanych elementów. Obok zadań plastycznych są także polonistyczne – wybór synonimów, układanie nowych słów przez anagramowanie, wymyślanie nowych nazw, rozszyfrowanie treści, opisanie snu. Zdania rozwijające wyobraźnię to na przykład wymyślanie nowych wynalazków, nowych zastosowań istniejących rzeczy.


Niektóre ćwiczenia przez dwa tygodnie testowałam na swoich uczniach. Z tymi samymi zadaniami zmagali się drugo- i siódmoklasiści. Niektóre z nich modyfikowałam – utrudniałam lub ułatwiałam. Jedne podobały mi się bardziej, inne mniej, ale na pewno wszystkie „zmuszają” szare komórki dziecka do wytężonej pracy. A przy okazji cieszą oko. Publikacja jest kolorowa, bogato ilustrowana. Wstawki dialogowe bohaterów motywują do wysiłku.


To był bardzo udany dzień. (s. 137)

Publikacja Pauliny Mechło i Olgi Geppert angażuje dzieci w wieku szkolnym do wytężonej pracy umysłowej przez zabawę i w doborowym towarzystwie. Różnorodność ćwiczeń, zagadek, łamigłówek motywuje dziecko do samorozwoju, choć nie ma ono o tym pojęcia, bo się doskonale bawi i aktywnie spędza czas. Trening superkreatywności dla dzieci sprawdzi się również jako rozrywka dla młodzieży i dorosłych, a i przedszkolaki wykonają niektóre polecenia. Nad zadaniami można główkować wszędzie i o każdej porze. Zapraszam do Innobajki!

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.