czwartek, 16 marca 2023

Na partyzanckich ścieżkach 1946 r.

 Autor: Michał Konarski

Tytuł: Na partyzanckich ścieżkach

Ilustracje: Hubert Ronek

Wydawnictwo: IPN

Cykl: Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1946

Tom: 8

Liczba stron: 44

Oprawa: miękka 

Data wydania: 2018

ISBN: 978-83-8098-266-6

 

Niedawno był Dzień Żołnierzy Wyklętych, a ja niespodziewanie trafiłam na komiks wydany przez IPN Na partyzanckich ścieżkach 1946 r. autorstwa Michała Konarskiego z ilustracjami Huberta Ronka. To 8. tom serii Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1946.

 

Wyruszycie niezwłocznie obydwaj. (s. 6)

Kiedyś czytałam inny tom z tej serii. Bardzo mi się podobał, więc od razu przeczytałam ten komiks. Zaledwie 44 strony, a ile treści historycznych i przygód Antka i jego kolegi Romana. Na rozkaz gen. Stanisława Maczka bohaterowie udają się z Anglii do Polski okupowanej przez Sowietów. Mają wykon niebezpieczną misję nawiązać kontakt z ppłk. Antonim Olechnowiczem Pohoreckim.

 

„Broń weź, broń weź”… A latarkę to niełaska? (s. 34)

Od początku jest niebezpiecznie. Adrenalina buzuje we krwi. W każdej chwili może nastąpić atak Sowietów, w każdej chwili można zginąć. Nie brak nieprzewidzianych zwrotów akcji. Na drodze Antka staje jego stary wróg Timur, który obecnie jest oficerem NKWD ścigającym polskich konspiratorów. Gdy sobie przypomina, gdzie już widział twarz Antka… Dużo się dzieje. Jest groźnie, ale i lekki humor też się pojawia. Przygody bohaterów wciągną każdego niezależnie od wieku.

 

Paszli won! (s. 13)

Komiks czyta się dobrze i szybko. W ogóle nie czuć, że to historia oparta na faktach. Akcja wciąga, a przy okazji przemyca ważne informacje o historii Polski po zakończeniu II wojny światowej. Ukazuje brutalne działania Sowietów, polskich żołnierzy ukrytych w lasach, walczących o swoją ojczyznę. Wróg nadal istnieje.

 

Danuta Siedzikówna „Inka”. (s. 24)

Podoba mi się wyraźna, zdecydowana kreska ilustratora, świetnie oddająca charakter bohaterów, ich emocje, realia tamtych czasów – działania Sowietów, życie w lesie, akcje partyzanckie, pomaganie ludności cywilnej. Widać duże podobieństwo rysunkowych bohaterów do postaci historycznych. Na początku komiksu przedstawieni są bohaterowie historyczni i fikcyjni, a na końcu znajduje się krótki wpis o tytułowych ścieżkach i partyzantach. Są zdjęcia Łupaszki, Inki, Żelaznego i innych.

 


Na partyzanckich ścieżkach 1946 r. to komiks historyczny. Nauczanie przez komiksy to doskonały sposób, by jednocześnie przekazać wiedzę o historii Polski i zachęcić do czytania!

 



2 komentarze:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.