Autor: Jenni Hendriks, Ted Caplan
Tytuł: Test na przyjaźń
Tłumaczenie: Aleksandra Dzierżawska, Małgorzata Olasik
Wydawnictwo: Poradnia K
Liczba stron: 340
Oprawa: miękka
Data wydania: 2021
ISBN: 978-83-66555-18-1
Czasem
sięgam po powieści Young Adult, choć nie należę do tego targetu. Ostatnio porwała
mnie książka Test na przyjaźń Jenni
Hendriks i Teda Caplana.
Veronica Clark, prymuska, królowa balu, katoliczka, dobra córka. Ma wszystko – przystojnego chłopaka, grono przyjaciółek, popularność w szkole. Siedemnastolatka wybiera się do jednego z najlepszych college’ów, dlatego pilnie uczy się do egzaminów końcowych. Plany krzyżuje jej test… ciążowy. Dwie kreski to zamierzone działanie Kevina. Nastolatka decyduje się na legalną aborcję bez wiedzy rodziców. Jest to możliwe daleko od domu. Prosi o pomoc Bailey Butler, swoją dawną najlepszą przyjaciółkę. Obie wyruszają w długą podróż.
Przybyłem tu, by cię uratować, Veronico. (s. 183)
Kevin od samego początku nie jest odpowiednim chłopakiem dla prymuski. W ogóle dziwiłam się, że Veronica się z nim zadaje. Jego tania zagrywka, by zatrzymać ją w miasteczku, to cios poniżej pasa. Składanie winy za podjęte przez nią decyzje na karb szalejących hormonów też nie jest zbyt mądre. Kevin dalej kręci się wokół dziewczyny i jej macicy. Nie odpuszcza. Rusza do Nowego Meksyku za miłością swojego życia, próbując ją nakłonić do zmiany zdania. Staje się stalkerem. Jego upór można podziwiać, lecz nie motywy, którymi się kieruje.
Aborcyjna Przyjaciółka już rusza na pomoc! (s. 130)
Wsiadłam z bohaterkami do auta i wyruszyłam w drogę przez pół kraju. Cóż to była za podróż! Niezwykła! Emocjonalna! Burzliwa! Ekscytująca! Odkrywcza! Pełna nieprzewidzianych zwrotów w życiu nastolatek! Momentami zabawna (zabawa w chowanego za krowami), a innym razem niebezpieczna (skok z urwiska). Nie zabrakło różnego rodzaju wykroczeń i szalonych przygód. Przeszkód na drodze w osiągnięciu do celu było mnóstwo. Na pewno była to długa droga. Ponad dwa tysiące mil przebyte w ciągu weekendu. Podróż ku prawdziwej przyjaźni. Podróż ku dorosłości. Podróż życia.
O. Ja. Cie. (s. 81)
Autorzy poruszyli w powieści wiele tematów. Przemyślane podjęcie decyzji o aborcji i jej dokonanie to tylko wierzchołek góry lodowej. Z tym wiąże się opracowanie planu działania i niejedno kłamstwo – dbanie o dobrą opinię w domu, w szkole, wśród przyjaciółek. To książka o dorastaniu, szukaniu własnej tożsamości. O dokonywaniu świadomych wyborów, o prawie do wyboru, pokonywaniu własnych lęków i realizacji marzeń. Nikt nie powinien być zmuszany do urodzenia dziecka i bycia rodzicem, ani też zmuszany do dorosłości. Warto zwrócić uwagę na kilka rodzin przedstawionych w powieści.
Pamiętaj, ja nie potrzebuję idealnej przyjaciółki. Tylko takiej, na której mogę polegać. (s. 225)
Dla Veronici ta podróż to również rozliczenie się z własnym egoizmem i doskonałością. W powieści widać proces mierzenia się bohaterki samej z sobą, analizowanie własnego zachowania w przeszłości, szczere rozmowy z Bailey. Nie bez kozery powieść ma taki tytuł. Tylko „w biedzie” widać, komu możemy powierzyć głęboko skrywaną tajemnicę, bezgranicznie zaufać, poprosić o pomoc. Ile jesteśmy w stanie zrobić, poświęcić siebie w imię przyjaźni. Powieść mimowolnie zmusza do zastanowienia się, czym jest prawdziwa przyjaźń. Dużo tu tematów typowo szkolnych – nauka, społeczność szkolna, bycie popularną, sympatie, imprezy, szkolna miłość, plotki, a nawet miejsce na stołówce.
Ja piórkuję! (s. 178)
Mimo tak wielu trudnych tematów książkę czyta się lekko, przyjemnie i bardzo szybko. Autorzy świetnie oddali styl młodzieżowy w mowie i zachowaniu bohaterów. Szybkie tempo akcji, nieprzewidziane zwroty i dylematy okrasili humorem. Wiele tu kontrastów. Veronica i Bailey. Pani doskonała, perfekcjonistka i panna nieodpowiedzialna, impulsywna, nielubiana, zbuntowana, ze skłonnościami przestępczymi. Różni je wszystko (wystarczy spojrzeć na okładkę, by zobaczyć diametralną różnicę). Aborcja i organizacja pro-life. Komis i klub ze striptizem. Kevin i kierowca Bob, ideał mężczyzny. Rodzina rozbita i katolicka rodzina. To tylko niektóre z kontrastów.
W życiu bym tego nie przegapiła. (s. 287)
Test na przyjaźń to kręta i wyboista powieść drogi. Nie tylko do Nowego Meksyku, lecz przede wszystkim do dorosłości, odpowiedzialności, realizacji marzeń, świadomych wyborów. Mądra i zabawna historia przyjaźni dwóch nastolatek, skłaniająca do wielu przemyśleń. Czy ty zdasz test na przyjaźń?
Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:
Sama chętnie wybrałabym się w taką podróż.
OdpowiedzUsuńLubię powieści Young Adult, dlatego postaram się mieć na uwadze powyższy tytuł.
OdpowiedzUsuń