niedziela, 31 stycznia 2021

Dom z papieru. Escape book

Autor: Ivan Tapia, Montse Linde

Tytuł: Dom z papieru. Escape book

Tłumaczenie: Magdalena Olejnik

Wydawnictwo: Pascal

Liczba stron: 208

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Data wydania: 2020

ISBN: 978-83-8103-677-1

 

Nie byłam w escape roomie, ale ostatnio ćwiczę swój umysł. Dzięki uprzejmości popularnej księgarni internetowej otrzymałam do recenzji niezwykłą książkę Dom z papieru. Escape book autorstwa Ivana Tapia i Montse Linde.

Paczka nie miała nadawcy, ale nie było to konieczne. (s. 8)

W dniu, w którym Jero Lamarca zamyka swój warsztat, otrzymuje paczkę. Wie, że to od przyjaciela z dzieciństwa, z którym spędził w szpitalu ponad dwa lata. Od Sergia Marquiny, „Profesora”, mózgu największego napadu w dziejach Hiszpanii na Mennicę Narodową. Paczka zawiera blaszaną puszkę zamkniętą na kłódkę, zdjęcie maski Dalego, notes, anonimowy list oraz… ptaszka z papieru. Jero jest pewny, że przyjaciel schował gdzieś dla niego część łupu. Musi zrobić tylko jedno – podążać tropem zagadek. W końcu dziesięć milionów euro piechotą nie chodzi…

Mam nadzieję, że gra da ci tyle radości, ile mnie podczas przygotowywania jej dla ciebie. 

(s. 89)

Gra jest również podróżą sentymentalną do szpitala, sklepu z zabawkami, do ulubionej książki i pielęgniarki Caroliny. Wracają wspomnienia. Sergio wymyślał dla Jerego gry, a ten uczył go składać origami. Stąd dwie płaszczyzny czasu wydarzeń. Wspomnienia dotyczą pobytu chłopców w szpitalu i ich przyjaźni, życia „Profesora” i jego skoku. Bieżące wydarzenia dotyczą Lamarca, podążającego tropem zagadek. Droga do małej fortuny i rozpoczęcia nowego życia usłana jest listami i ptaszkami z origami. Ale nie tylko. W pewnym momencie gra wymyka się spod kontroli i trudno nad nią zapanować. Mężczyzna musi radzić sobie z nieprzewidzianymi okolicznościami i czynnikiem ludzkim. W dodatku Sergio nie zawsze daje przyjacielowi zagadki, by ten smakował tajemnicę.


 Podążaj za przeznaczeniem, Jero. (s. 34)

Jero podejmuje grę, a czytelnik wraz z nim, z tym że bohater literacki ma pewną przewagę nad czytelnikiem. Ma doświadczenie. Z kolei czytelnik może skorzystać z podpowiedzi zamieszczonych na końcu książki w rozdziale Wskazówki. W ostatnim rozdziale Materiały znajdują się gotowe do wycięcia ptaszki origami niezbędne do rozwiązania zagadek. I to mi się nie spodobało. Nie niszczę książek. Wydawca mógł pomyśleć nad innym rozwiązaniem, choćby dołączeniem do książki luźnych kartek z origami. Dlatego też nie do końca uczestniczyłam w rozwiązywaniu zagadek. Pierwsze są łatwe, lecz szybko wzrasta poziom trudności. Tu nie tylko intelekt i bystrość są potrzebne, ale także spostrzegawczość, pomysłowość, koncentracja i umiejętność łamania kodów. 


 Już to, co przeżyłem przez te kilka dni, warte było zachodu. (s. 40)

Czytanie też jest warte zachodu. Bardziej koncentrowałam się na poznaniu historii przyjaźni Jera i Sergia i skoku na mennicę niż na rozwiązywaniu zagadek. Fabułą przeplata się z zagadkami – na końcu każdego rozdziału jest gimnastyka dla szarych komórek, aby znaleźć wskazówkę i stronę, na której dalej należy czytać.

Rycerze nocy nigdy się nie poddają. (s. 96)

Dom z papieru. Escape book to książka dla amatorów łamania sobie głowy, czyli zagadek wszelakich i dobrej zabawy oraz niesztampowych książek. Zapomnijcie o czytaniu rozdziałów po kolei. Nie tym razem. Trzeba zaangażować się, żeby uczestniczyć w grze o miliony. Można zagrać samemu, a można zaprosić do rywalizacji innych książkoholików i szaradzistów. To niezwykła przygoda i intelektualna podróż w jednym oraz historia chłopięcej przyjaźni.

Tę książkę znalazłam wśród nowości księgarni Tania Książka. Zajrzyjcie tam, by znaleźć coś dla siebie.

Za egzemplarz książki dziękuję księgarni:


1 komentarz:

  1. Wiem, komu mogę polecić tę książkę. Mój kuzyn lubi tego typu zagadki.

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.