poniedziałek, 8 marca 2021

Droga wiedzie przez sen

Autor: Karina Bonowicz

Tytuł: Droga wiedzie przez sen

Wydawnictwo: Initium

Seria: Gdzie diabeł mówi dobranoc

Tom: 3

Liczba stron: 474

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Data wydania: 2021

ISBN: 978-83-62328-48-8

 

Z Kariną Bonowicz ponownie udałam się do Czarcisławia w Bieszczadach. Tym razem zabrała mnie tam powieść Droga wiedzie przez sen, czyli trzeci tom cyklu Gdzie diabeł mówi dobranoc.

To naprawdę mało prawdopodobne, żeby… (s. 49)

Według legendy dawno temu czwórka przyjaciół została wypędzona w cztery strony świata z powodu czarów. Rozeszli się, lecz i tak trafili do czarciego kamienia. Wywołali diabła i zawarli z nim pakt, którego skutki trwają do dziś. Kolejni potomkowie nie są w stanie odprawić rytuału i zrzucić klątwę. Tym razem zawinił Mikołaj, który zajął miejsce Nikodema, brata bliźniaka. Nikt się nie zorientował, że jest dwóch Dobryginów, którzy co pół roku zamieniali się miejscami. Alicja ma dylemat – obudzić Nikodema i jeszcze raz odprawić rytuał czy w innym wymiarze z Mikołajem odnaleźć ampułkę z krwią wszystkich przodków. Aby podjąć decyzję, dziewczyna musi spotkać się z Nikodemem, który zna miejsce ukrycia cymelium, księgi będącej portalem między wymiarami. Tylko on może wziąć udział w rytuale, bo jest koryfeuszem. Jedyna droga wiedzie przez sen...

Wszyscy chcą tej ampułki. Wszyscy. (s. 86)

Co my tu mamy…  Nieustający obiekt pożądania – ampulla z krwią wszystkich przodków, której zawartość może przywrócić życie umarłym. Inna ampułka. Klątwa. Przysięgi. Trzy Księżyce. Czarci kamień. Układy. Tajemnice. Zaklęcia. Szara magia. Amulety. Cymelium. Makowy kwiat. Półroczny sen. Pierwsza miłość. Demony słowiańskie. Siedemnastoletnia Alicja, na której barkach spoczywa odpowiedzialność za przyszłość wszystkich. Pokolenie nastolatków mierzące się z magicznym dziedzictwem. Ich opiekunowie. I Czarcisław – miasteczko, w którym wszystko jest możliwe i nic nie jest w porządku, bo tu słowo „normalnie” nie istnieje.

W Czarcisławiu nie ma czegoś takiego jak cuda. Są tylko fakty. (s. 61)

Mówienie, że w miasteczku jest dziwnie… jest dziwne. Tu nic nie jest w porządku. Między osobami, które się teoretycznie nie znoszą, panują skomplikowane relacje. Autorka celowo plącze sieć układów i powiązań, na arenę czarcisławskich wydarzeń wprowadza nowych bohaterów. Pojawia się komendant policji w spódnicy z zastępcą i kilka fantastycznych istot. Z kolei ci znani zaskakują swoją wiedzą i umiejętnościami. Atmosfera grozy gęstnieje. Coś okrutnego czai się w mroku.

Zaczynam się w tym wszystkim gubić. (s. 138)

Autorka nieustannie mnie zaskakiwała – swoją nieograniczoną niczym wyobraźnią, pomysłami nie z tego świata oraz niespodziewanymi zwrotami wydarzeń. Rodzinne tajemnice i powiązania przyprawiają o kolorowy zawrót głowy, nie mówiąc o innych. W pewnym momencie i ja się zapętliłam w wyjaśnieniach i odkrywanych faktach. Nie zliczę, ile razy otwierałam buzię ze zdziwienia. Nigdy nie byłam pewna, co czekało mnie na następnej stronie, jak potoczy się akcja obfitująca w zaskakujące nawet bohaterów wydarzenia i odkrywane fakty. Zamiana bliźniaków w czasie rytuału to był strzał w dziesiątkę tak jak pojawienie się Mikołaja, o którym mało kto wiedział, a który rozsupłał worek z tajemnicami skrywanymi od lat. Tu nic nie jest pewne. Dzięki temu autorka utrzymuje wysoki stopień zainteresowania czytelnika fabułą. Tu nie ma miejsca na nudę.

Tak. Musimy zaprowadzić porządek. (s. 190)

Autorka skrupulatnie przemyślała całość, zadbała o detale, napięcie i emocje, znakomicie wykreowała postacie. Choć książka jest obszerna, to spójna fabuła, dynamiczna akcja, sugestywny język budujący napięcie i dobry styl sprawiają, że powieść czyta się sama. Mało tego – chce się jeszcze. Szczególnie po takim zakończeniu. Wygląda na to, że będzie tom czwarty, gdyż tak ta seria nie może się skończyć, po prostu nie może.

Droga wiedzie przez sen to kontynuacja fantastycznej przygody. Zamieszkajcie w Czarcisławiu i dajcie się zaczarować i oczarować. Poszukajcie ampulli i cymelium, złóżcie kolejną przysięgę… Wejdźcie w ten fantastyczno-demoniczny świat całym sobą i towarzyszcie nastolatkom w zdjęciu klątwy.

 Droga wiedzie przez sen z księgarni TaniaKsiazka.pl

 Sprawdźcie inne nowości w dziale fantastyka w tej popularnej księgarni internetowej.

Za egzemplarz książki dziękuję księgarni:


 

2 komentarze:

  1. Dobrze, że autorka zadbała o detale. To bowiem bardzo ważne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na razie nie mam w planach tej serii, ale może kiedyś? Czas pokaże.

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.