piątek, 5 marca 2021

Trening superkoncentracji dla dzieci

Autor: Paulina Mechło, Magdalena Karpińska

Tytuł: Trening superkoncentracji dla dzieci

Wydawnictwo: Sensus

Liczba stron: 128

Oprawa: miękka

Data wydania: 2021

ISBN: 978-83-283-6889-7

 

Żyjemy w świecie rozpraszaczy. Z koncentracją, spostrzegawczością i dobrą pamięcią u dorosłych i dzieci jest coraz gorzej. O ile dorosły jest jeszcze w stanie coś w tej kwestii zrobić, o tyle dziecko zostaje pozostawione same sobie. Z pomocą przychodzi publikacja Pauliny Mechło i Magdaleny Karpińskiej Trening superkoncentracji dla dzieci.

Do zabawy, rozwiązywania łamigłówek i ćwiczenia szarych komórek zaprasza Móżdżek, przyjaciel autorek. Czasem trochę poprzeszkadza dzieciom w rozwiązaniu zadań, a innym razem z nimi porozmawia. Wspólną zabawę zaczyna od prośby o pokolorowanie go. To początek treningu superkoncentracji.


Paulinie Mechło i Magdalenie Karpińskiej przyświecało hasło – nauka przez zabawę. To widać na każdej stronie książeczki. Autorki przygotowały ponad sto różnorodnych, niebanalnych zadań do wykonania, związanych ze światem otaczającym dziecko. Są klocki i guziki, skarpetki i czapki, cytryny i ogórki... Zadania mogą rozwiązywać dzieci pięcioletnie, a nawet czteroletnie, jeśli wyjaśni się im polecenia. Górna granica wiekowa to według mnie klasa trzecia, choć i starsi uczniowie mogą poćwiczyć i sprawdzić siebie. Dorośli też mogą spróbować swych sił. Na pewno nie zaszkodzi.

W publikacji są między innymi: kolorowanki, wykreślanki, labirynty, łączenia kropek, odwzorowania, rysowanie lustrzanych odbić oraz po śladzie, wyszukiwanie elementów, wskazywanie różnic. Znajdziemy również zadania matematyczne – wykonywanie działań na czas, szacowanie ilości oraz polonistyczne – wyszukiwanie wyrazów, uzupełnianie brakujących słów, anagramy, ciągi wyrazowe, łączenia sylab. Dziecko ma możliwość sprawdzić swój wynik, gdyż na końcu książeczki zostały umieszczone odpowiedzi do trudniejszych zadań.

Moją uwagę zwróciło ćwiczenie wymagające dużej koncentracji u dziecka oraz dobrej pamięci. Każdy palec u dłoni ma przypisany kolor. Zadanie polega na naciskaniu guzików odpowiednim palcem. Wydaje się to proste, ale tylko w teorii. W praktyce wszystko się miesza.

 

Przygotowane ćwiczenia kształtują spostrzegawczość i myślenie logiczne, uczą skupienia i kreatywnego myślenia, wzmacniają pamięć i koncentrację, a także rozwijają umiejętność czytania ze zrozumieniem, pisania i liczenia. Są przemyślane pod każdym względem.

Różnorodność zadań, ich przystępność oraz kolorowa szata graficzna wpływają na ich atrakcyjność. Także ich krótkość jest ważna, choć ona może być myląca. To wszystko sprawia, że dzieci nie mają czasu się nudzić, są zainteresowane pracą. Przy tym wchodzą w interakcję z Móżdżkiem, który towarzyszy im na każdym kroku, mobilizuje do pracy. Miło patrzeć, jak dzieciaki pracują i starają się, jak angażują się całym sobą w wykonywane zadania. Jaką mają satysfakcję, gdy uda im się dobrze wykonać zadanie. Takie pozytywne wzmocnienia w przypadku małych dzieci są ważne.


Trening superkoncentracji dla dzieci to nie tylko zbiór ćwiczeń, to po prostu siłownia dla mózgu dziecka. Oby trenowało w niej jak najczęściej, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:

 


2 komentarze:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.