sobota, 7 maja 2022

Heartstopper 3

Autor: Alice Oseman

Tytuł: Heartstopper 3

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda

Ilustracje: Alice Oseman

Wydawnictwo: Jaguar

Seria: Heartstopper

Tom: 3

Liczba stron: 320

Oprawa: miękka 

Data wydania: 2022

ISBN: 978-83-8266-080-7

 

Trwa moja graficzna przygoda z Heartstopper 3 Alice Oceman, którą to książkę otrzymałam do recenzji ze znanej księgarni internetowej. Wiosenno-letnia okładka zachęca do sięgnięcia po kolejny tom opowieści o Charliem i Nicku.

Bardzo mi na tobie zależy. (s. 836)

Nastolatkowie przeżywają stres z powodu egzaminów końcowych. Charlie i Nick są ze sobą szczęśliwi, lecz nie jest to pełnia szczęścia. Ciągle się o coś martwią. Ich bliscy nie wiedzą o wszystkim. Zwłaszcza Nick ma obawy przed powiedzeniem prawdy. Boi się braku zrozumienia i odrzucenia przez bliskich. Gdy starszy brat Nicka poznał jego sekret, zaczął mu dokuczać z powodu orientacji seksualnej. Nieprzychylnych osób jest więcej, a są i takie, którym lepiej nie zdradzać intymnego sekretu. Nie wiadomo, jak zareagują uczestnicy szkolnej wycieczki do Paryża, na którą jadą Nick i Charlie…

Charlie, to NIE twoja wina!!!!!!!! (s. 712)

Trzeci tom Hearstopper skupia się procesie „wychodzenia z szafy”, ujawniania się szerszemu kręgu ludzi ze swoją orientacją seksualną. To proces wyjątkowo trudny emocjonalnie i skomplikowany, zwłaszcza gdy się dojrzewa. Wątpliwości mnóstwo, a podjęcie decyzji wymaga udźwignięcia olbrzymiego ciężaru i pogodzenia się z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Na wycieczce chłopcy zbliżają się do siebie. Ciągle przebywają ze sobą, rozmawiają. Mają czas lepiej się poznać. Oczywiście nie brak pocałunków i przytulasów. Uczucie staje się coraz głębsze. Miłość kwitnie, choć naznaczona jest lękiem. Autorka oddaje głos Charliemu, który zwierza się, co przeżył rok wcześniej w szkole z powodu ujawnienia jego orientacji. Tara i Darcy opowiadają o początkach swojego związku, a na horyzoncie coś się dzieje między Tao i Elle.

Zawsze możesz mi mówić o takich rzeczach. (s. 833)

W tym tomie wiele się dzieje. Młodzież na wycieczce nie tylko zwiedza, ale potrafi zaszaleć. Autorka porusza nie tylko temat wyoutowania, lecz wiele innych problemów, z którymi na co dzień zmagają się nastolatkowie, w tym także problemy związane ze zdrowiem psychicznym. To głównie budowanie relacji z bliską osobą i zacieśnianie więzi, niskie poczucie wartości, szukanie własnej tożsamości i seksualności, samookaleczanie się, zamartwianie się na zapas, upokorzenie, wstyd, zaburzenia odżywiania, pozorne poczucie kontroli. Autorka stawia na akceptację, przyjaźń, tolerancję, dzielenie troskami, lecz tym razem przede wszystkim stawia na wsparcie. Wyjątkowo dużo w tym tomie par homoseksualnych i przeprosin, aż poczułam lekki przesyt.

Czemu outowanie jest takie skomplikowane? (s. 707)

Książka o LGBTQ+ wśród nastolatków jest narysowana i napisana w młodzieżowym stylu. Nie brak smsów, rozmów na komunikatorze, wpisów do dziennika i z mediów społecznościowych (plus kilka bonusów na końcu książki) oraz całej gamy uczuć i problemów. Dla młodych ludzi, którzy są w takiej sytuacji jak Nick i Charlie lub Tara i Darcy, ta książka i seria mogą się okazać poradnikiem, przewodnikiem, a na pewno dużym wsparciem psychicznym. Te same problemy, rozterki i emocje nie tylko pozwolą zidentyfikować się z literackimi bohaterami, ale też pomóc w mierzeniu się z nimi.

Bo jestem twoim chłopakiem. (s. 835)

Ech, jakie to było dobre…! Powieść graficzną przeczytałam w jedne wieczór, by jak najszybciej poznać dalsze losy Nicka i Charliego. Heartstopper się nie czyta. Heartsopper się pochłania, a potem chce się jeszcze i jeszcze. Razem z bohaterami przeżywałam ich rozterki i emocje, dzieliłam ich radości i smutki. Dopingowałam im z całego serca.  

Po prostu przestałyśmy się ukrywać. (s. 766)

Heartstopper 3 to mądra życiowo, ciepła i emocjonalna książka zaangażowana społecznie na wielu poziomach, skierowana nie tylko do nastoletniego odbiorcy. Uwagę przyciąga kreską i ujęciami kadrów, lecz zatrzymuje mądrymi dialogami, współczesnymi problemami młodzieży, relacjami rówieśniczymi, lecz najbardziej tematyką, która wciąż, mam wrażenie, jest u nas tabu – LGBTQ+ wśród nastolatków.

Sprawdźcie inne komiksy w księgarni Tania Książka.

Za egzemplarz książki dziękuję księgarni:

 

 

2 komentarze:

  1. Dobrze, że takie powieśc graficzne są wydawane.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze, że jest to mądra życiowo, ciepła i emocjonalna książka zaangażowana społecznie na wielu poziomach, skierowana nie tylko do nastoletniego odbiorcy. Oby więcej takich wartościowych publikacji.

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.