niedziela, 23 sierpnia 2020

Śmiertelne kłamstwa

Autor: Sarah A. Denzil

Tytuł: Śmiertelne kłamstwa

Tłumaczenie: Joanna Grabarek

Wydawnictwo: Filia

Liczba stron: 376

Oprawa: miękka 

Data wydania: 2020

ISBN: 978-83- 8195-092-3

 

Ostatnio moją uwagę przyciągnął tytuł Śmiertelne kłamstwa Sarah A. Denzil. Zastanawiałam się, jak bardzo Mroczna Strona Filii jest mroczna…

Nie zostawaj tutaj, Heather. […] To miejsce jest… (s. 26)

Pełen cieni las Buckbell budzi strach. Mieszka w nim Jack Buckthorpe, tajemnicza postać obrosła legendami. Lasy otaczające wioskę Buckthorpe odcinają ją od świata. Izolacja wpływa na ludzi. To zamknięta mała enklawa ze swoimi zasadami i sekretami. Cicha. Zepsuta od środka. Wypełniona zgniliznami. Zwarta społeczność. Pośmiewisko mieszkańców sąsiedniego miasteczka Ingledown. Dziesięć lat wcześniej wydarzenia wstrząsnęły lokalną społecznością. Wioska podzieliła się na dwa obozy – jedni wierzyli Rosie Sharpe, inni nie. Wiosce odbiło.

Samuel Murray zaginął. (s. 9)

Dekadę temu zaginął nastolatek. Wcześniej Rosie oskarżyła syn sąsiadów o gwałt. W szkole Samuel nie pasował do standardów Buckthorpe, a potem został oskarżony o ohydne rzeczy przez szkolne prześladowczynie. W noc zaginięcia przyjaciela Heather widziała starszą siostrę w podartej kurtce, z oszalałym spojrzeniem, drżącą z przerażenia, jak wkrada się przez okno do ich pokoju. Nie powiedziała nikomu o tym, co widziała i co znalazła w lesie. Od tamtej pory siostry skrywały przed sobą i światem sekrety. Przestały być najlepszymi przyjaciółkami. Między nimi wyrósł mur zbudowany z nieufności, kłamstw, sekretów. Przestały ze sobą rozmawiać na lata. Sielskie dzieciństwo na angielskiej farmie odeszło do lamusa.

Sprzedajcie dom i się wynoście. (s. 145)

Iris Sharpe umiera. Niespodziewanie przyjeżdża Rosie, by pożegnać się z matką. Jej powrót otwiera puszkę Pandory i kobieta ściąga na siebie uwagę całej wioski. Ktoś nie chce sióstr Sharpe tutaj. Pojawiają się (nie)grzeczne prośby, zawoalowane groźby, anonimowe ostrzeżenia, nowe zagrożenia. Mają miejsce kolejne niepokojące zdarzenia. Wszystko staje się złowieszcze. Prawda zaczyna wychodzić z ukrycia, a Rosie i Heather grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Ktoś na nie poluje… Policja działa.

Czasami przeszłość wpływa na teraźniejszość. (s. 197)

Obie siostry od dekady żyją z tajemnicami, które je zżerają od środka. Rosie ma koszmary, wypełniona bólem i poczuciem winy walczy z nałogiem. Heather chce raz na zawsze zamknąć za sobą przeszłość, dlatego usiłuje wygrzebać wydarzenia i skonfrontować je z rzeczywistością. Jej myśli plączą się, tworząc różne, okropne scenariusze. Przerażają ją własne myśli. Kobieta sama nakręca swój strach – boi się Rosie i martwi się o nią. Bolesna przeszłość i namacalne zagrożenie ze strony wioski. Jedno wydarzenie pociąga za sobą inne. Stopniowo ujawniane są kłamstwa i tajemnice. Zagrożenie proporcjonalnie rośnie. Spirala strachu nakręca się. Im bliżej końca, tym czuć coraz większe napięcie. Tytuł staje się faktem. 

Nie chcę przerywać ci zabawy. (s. 151)

Na początku był… list. To on wprowadza czytelnika w wydarzenia sprzed dekady. Narracja prowadzona z perspektywy dwóch sióstr na dwóch przenikających się i uzupełniających płaszczyznach czasowych – Wtedy i Teraz – buduje obraz całości. Akcja początkowo jest nieśpieszna. Czytałam z zaciekawieniem, co kryje się pod mrocznym tytułem, ale dopiero ostatnie sto stron maksymalnie skupiło moją uwagę i nie pozwalało mi odłożyć książki. Wędrówka po lesie w nocy i deszczu przyprawia o ciarki. Groźba śmierci wisiała jak miecz Damoklesa. Duszna atmosfera zgęstniała. Zrobiło się mrocznie, bardzo niebezpiecznie i niezwykle interesująco. Zwrotów akcji przybywa. Kiedy wydaje się, że wszystkie kłamstwa i sekrety zostały ujawnione, to autorka zaskakuje kolejnymi rewelacjami.

Buckthorpe będzie mogło w końcu odetchnąć. (s. 118)

Thriller ukazuje obraz zamkniętego społeczeństwa rządzącego się własnymi prawami. Autorka wiarygodnie przedstawiła wioskę, w której nie da się normalnie żyć. Realizm świata przedstawionego i zdarzeń, dobrze skrojone postacie, złożone relacje rodzinne, napięte stosunki sąsiedzkie, dramat bohaterów i ich rodzin, wzajemne pretensje i oskarżenia, realne zagrożenie i strach, tajemnice, kłamstwa i niedomówienia, emocje udzielające się czytelnikowi to wszystko znajdziecie w Śmiertelnych kłamstwach. Ten thriller to swoisty łańcuszek kłamstw, w którym jedno wymusza następne, prowadząc do nieodwracalnych w skutkach zdarzeń.

Numer akredytacji: 06/05/2020

 

8 komentarzy:

 1. Mam wrażenie, że hermetyczne społeczności i małe wioski stanowią świetne tło dla thrillerów. Trzeba tylko umieć ten potencjał wykorzystać. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno do lektury tej książki zachęca mnie realizm sytuacyjny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka czeka już w mojej biblioteczce na swoją kolej. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. No, no, no, chyba coś dla mnie. Mrok i ta niewielka społeczność - to lubię.

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.