sobota, 19 grudnia 2020

Kosmoliski

Autor: Marek Marcinowski

Tytuł: Kosmoliski

Ilustracje: Karolina Jakubowska

Wydawnictwo: Anatta

Liczba stron: 28

Oprawa: twarda 

Data wydania: 2020

ISBN: 978-83-958585-2-9

Lubię rano w drodze do pracy witać się z Wenus, a nocą patrzeć w gwiazdy. Chętnie poleciałabym w kosmos jak bohaterowie książki Marcina Marcinkowskiego Kosmoliski.

Chcecie zwiedzić z nami część kosmosu? (s. 3)

W pokoju Sary i Krzysia pewnego wieczoru zjawili się niespodziewani goście. Istoty wyglądały jak lisy, ale miały srebrne ogony i gogle na oczach. To Kosmoliski, które postanowiły zabrać dzieci w niezwykłą podróż. Większy Kosmolisek zakręcił ogonem. Posypał się gwiezdny pył. Po chwili Sara i Krzyś znaleźli się w kosmosie. Wycieczkę rozpoczęli od Błękitnej Planety. Tak zaczęła się ich niezapomniana astronomiczna przygoda. 


 Dużo podróżujemy i ciągle zdobywamy nowa wiedzę. (s. 3)

Autor napisał bajkę edukacyjną dla dzieci, w której połączył fantastykę i przygodę, czyli to, co dzieci lubią najbardziej. Całość wzbogacił solidną porcją wiedzy o Układzie Słonecznym i okrasił ciekawostkami astronomicznymi. Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się, iż ta niepozorna książeczka tak mnie wciągnie. W dodatku i ja poszerzyłam swoją wiedzę i zostałam zaskoczona niektórymi informacjami, choćby kierunkiem obrotu Wenus wokół własnej osi i pewnymi śladami na Księżycu. Zaskoczyła mnie wiedza Sary, chodzącej do przedszkola, na temat pór roku. W ramach powtórki autor przygotował na końcu publikacji Kosmoquiz, składający się z dziesięciu pytań. 


 Uwaga, coś w nas zaraz wleci! (s. 19)

Uwagę przykuwa szata graficzna książki. Twarda okładka i szycie zapewniają trwałość książeczki. Utrzymana jest ona w ciemnogranatowej tonacji, na której niezwykle elegancko prezentuje się biała czcionka. Jednak największe wrażenie na mnie zrobiły precyzyjne ilustracje planet, satelitów i gwiazdy, które wyglądają jak zdjęcia, a także hologramy prezentowane przez Kosmoliski. Na zakończenie w całej okazałości mały czytelnik podziwia Układ Słoneczny.


Fantastyczna przygoda z Kosmoliskami to gwarancja dobrej zabawy, sporej dawki wiedzy podanej w sposób łatwy, przystępny i nienachalny. Po takiej bajce na dobranoc dzieci będą miały nieziemskie sny. Książeczka dla małych i dużych. Grozi rozbudzeniem zainteresowań kosmosem!

Numer akredytacji: 06/05/2020

4 komentarze:

  1. Świetna książka dla dzieci. Idealna na świąteczny prezent.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak będziesz się wybierać w kosmos, to daj znać. Może się przyłączę. Będzie raźniej :)

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.