czwartek, 22 kwietnia 2021

Bractwo Zagrożonych

Autor: Philippe Cousteau, Austin Aslan

Tytuł: Bractwo Zagrożonych

Tłumaczenie: Dorota Stadnik

Ilustracje: James Madsen

Wydawnictwo: Harper Collins 

Seria: Bractwo Zagrożonych

Tom: 1

Liczba stron: 304

Oprawa: miękka 

Data wydania: 2021

ISBN: 978-83-276-6448-8

 

Dziś Dzień Ziemi. Z tej okazji przychodzę do Was z niezwykłą książką. To powieść Bractwo Zagrożonych Philippe’a Cousteau i Austina Aslana. Gdy zobaczyłam okładkę i przeczytałam blurb, wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

Coś jest nie tak. (s. 34)

Klimat na Ziemi się zmienia – temperatura rośnie, lód się topi, jest coraz mniej pokarmu. Zwierzęta odczuwają na sobie zmiany klimatu. Coraz więcej z nich walczy o przetrwanie. W Arktyce niedźwiedzica polarna z młodą utknęła na wielkiej krze lodu, która oddala się od lądu. Zwierzęta głodują. Gdy podejmują ryzyko, zostają oddzielone. W niewyjaśnionych okolicznościach Nukilik trafia do dziwnego miejsca. Nie zna tu nikogo. Marzy o powrocie do domu i odnalezieniu matki. Jest w Arce. Tu poznaje narwala Murdocka, orangutana Ariefa, łuskowca długoogonowego Wangari, parę tchórzy czarnołapych Jill i Hobsa. Zwierzęta mają poważny problem – jak zapobiec globalnej katastrofie. Kiedy dwójka z nich zostaje porwana przez złoczyńcę, do akcji wkracza Bractwo Zagrożonych. Zwierzęta biorą sprawy w swoje ręce, a właściwie łapy i płetwy…

My hiperinteligentni stworzyliśmy zespół. (s. 42)

Do Arki trafiają przedstawiciele zagrożonych gatunków zwierząt. Tu mogą żyć bezpiecznie. Niektórzy z nich po pewnym czasie stają się hiperinteligentni. Coś się dzieje w Arce, o czym nie mają pojęcia ludzie. Grupka nadzwyczaj inteligentnych zwierząt założyła Bractwo Zagrożonych, którego celem jest pomaganie dzikiej przyrodzie na całym świecie i ocalenie zagrożonych gatunków z czerwonej listy. Będą używać komputerów, zapętlać obraz wideo, lecieć samolotem… Rzeczy niemożliwe dla Bractwa nie istnieją. Czyżby?

Zagrożeni, ruszamy w drogę! (s. 140)

Świetnie się bawiłam, czytając tę książkę. Dla mnie rewelacja! Obok nietuzinkowych bohaterów – zwierząt zachowujących się jak ludzie, posiadających talenty techniczne, otrzymałam niebanalną fabułę, dynamiczną akcję pełną zwrotów, niesamowite przygody, skrajne emocje, przekomarzanki i grę słów (brawa dla tłumacza), zwierzęcą narrację, ciekawostki o życiu zwierząt, np. do czego służy kieł narwala, jak inaczej nazywają się tchórze czarnołape. Kreacja zwierzęcych bohaterów z ekstrasprytnymi mózgami wypadła znakomicie. Zwłaszcza egzaltowanego narwala z sarkastycznym poczuciem humoru oraz marudnej nastolatki Nuk, która mnie czasami irytowała. Szczerze polubiłam marzyciela Ariefa za jego empatię i próbę uratowania wszystkich. Podziwiałam odwagę Wangari i jej umiejętności. Doceniłam marzenia Jill i Hobsa. W powieści pojawiają się też… dziwaczne stworzenia szczekające. Zakończenie można przewidzieć, jednak epilog dostarcza takich informacji, że wszystko staje na głowie, a czytelnik nie może doczekać się kolejnego tomu, by dowiedzieć się, o co tak naprawdę chodzi. Książkę wzbogacają czarno-białe ilustracje Jamesa Madsena.

Nasze lasy zniknęły z powodu działania człowieka, który niszczy nasze siedliska. (s. 104)

Książka Bractwo Zagrożonych to przede wszystkim nauka ekologii i pracy zespołowej podana w sposób przystępny dla dzieci. Autorzy w prostych słowach informują małych czytelników, co złego dzieje się na Ziemi, jaką krzywdę robią zwierzętom ludzie. Oprócz tego autorzy dają nadzieję na przywrócenie równowagi w przyrodzie. W specjalnym dodatku na końcu książki przedstawiają informacje o zwierzętach – gatunkach zagrożonych reprezentowanych przez bohaterów. Mało tego! Podpowiadają dzieciom, co one mogą zrobić, by im pomóc. Jest też informacja o WWF oraz Earthecho International, globalnej organizacji założonej przez światowej sławy ekologa Philippe’a Cousteau. Każde dziecko może do niej dołączyć.

Inna kwestia to umiejętność współpracy w grupie. Tu nie ma „ja”. Tu jesteśmy „my”. Planujemy i działamy wspólnie, uzupełniamy się i pomagamy sobie. W grupie jest siła i doskonale to widać w Bractwie.

Niektórzy rozumieją, że zniszczyli nasz świat. (s. 65)

Bractwo Zagrożonych to wartościowa, proekologiczna lektura dla małego i dużego, która popularyzuje ekologię i pokazuje, jak źle jest ze środowiskiem naturalnym na Ziemi, jak działalność człowieka wpływa destrukcyjnie na planetę. Poprzez fantastyczne przygody inteligentnych zwierząt propaguje wiedzę o zagrożonych gatunkach, ich warunkach naturalnych i niebezpieczeństwach.

Bractwo Zagrożonych w Księgarni TaniaKsiazka.pl

 Sprawdźcie inne książki dla dzieci w tej popularnej księgarni internetowej

 

Za egzemplarz książki dziękuję księgarni:


3 komentarze:

  1. Na naukę o ekologii nigdy nie jest za wcześnie. Ciekawa ksiażka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Już okładka mnie urzekła. A po tym co napisałaś nie będę się wahać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Polecę tę książkę pewnemu nastolatkowi z mojej rodziny, który uwielbia czytać.

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.