piątek, 16 kwietnia 2021

Zapłacisz mi za to

Autor: Teresa Driscoll

Tytuł: Zapłacisz mi za to

Tłumaczenie: Monika Nowak

Wydawnictwo: SQN

Liczba stron: 400

Typ książki: e-book

Format: epub

Data wydania: 2021

ISBN: 978-83-8210-145-4

 

 

Większość ludzi nie lubi poniedziałków, lecz Alice Henderson, główna bohaterka thrillera Zapłacisz mi za to Teresy Driscoll, nie lubi środy. Boi się, a strach ją paraliżuje. Nie zrobiła nic złego, a ktoś wywrócił jej życie do góry nogami.

Załatwię cię żyłką od sera.

Zwykły dzień zamienia się w koszmar. Dziennikarka lokalnej gazety w Devon, znana w społeczności ze swoich artykułów, odbiera telefon w redakcji. Ktoś grozi jej w okrutny sposób. W następną środę Alice odbiera dziwną przesyłkę. Jej przerażenie rośnie, gdyż uświadamia sobie, że stała się celem stalkera, który wie o jej chorej matce. Policyjne śledztwo stoi w miejscu. Do akcji wkracza prywatny detektyw Matthew Hill. Z każdą środą ataki stalkera eskalują. Determinacja dziennikarki, by nie ulec przerażeniu, proporcjonalnie słabnie. Czy to przeszłość upomniała się o nią? Za co ma zapłacić i komu?

Myślisz, że zachowuję się kompletnie niedorzecznie?

Jak to jest, budzić się co rano i odliczać czas do następnej środy? Jak to jest, kiedy wtorek staje się dniem zbyt bliskim środy? Życie ambitnej i upartej dziennikarki zmienia się z dnia na dzień. Jej obsesja na punkcie odwagi i tchórzostwa nierozerwalnie łączy się z pragnieniem posiadania porządnego materiału do gazety. Kobieta nie może pracować, jest sfrustrowana. Traci pewność siebie. Coraz częściej pojawia się znajome rozczarowanie samą sobą i myśli o człowieku pozbawionym twarzy. Wszystko jest niepokojące. Poziom stresu wzrasta. Groza eskaluje. Napięcie rośnie. Alice przeżywa środowe tortury i rolercoaster emocji. Bezradność i gniew, bezsenność i paraliżujący strach, paranoja i oglądanie się za siebie. Stalker zamienił jej życie w koszmar, co autorka bardzo dobrze ukazała.

Dobra wiadomość jest taka, że większość stalkerów to nie zabójcy.

Theresa Driscoll oddaje głos trzem bohaterom: Alice, detektywowi i stalkerowi. Przedstawia w powieści kilka ogólnych informacji na temat stalkerów i stalkingu. Zaprasza czytelnika do świata prześladowcy – przeszłości, myśli, emocji, motywów działania. Pozwala go poznać i wytropić. Stalker jest dobry w tym, co robi, bo zadaje sobie trud. Czekałam na jego kolejne ataki i nie zawiodłam się. Dwie sceny wywarły na mnie duże wrażenie. Czytelnik śledzi działania policji i prywatnego detektywa. Oddaje głos detektywowi. Hill nie odpuszcza sprawy, nawet gdy formalnie zostaje zwolniony. Z przyjemnością obserwowałam jego tok rozumowania, rodzące się podejrzenia i wątpliwości, współpracę z policją oraz jego życie prywatne. Moją sympatię zdobyła także pani komisarz Melanie Sanders. Pozostali bohaterowie zostali dobrze wykreowani. Autorka ukazuje silne więzi rodzinne. Wzruszenie wywoływały u mnie sceny z chorą matką.

To taki strach, kiedy można się nawet posikać.

Mroczny i gęsty klimat budowany jest od pierwszego zdania, mocno działającego na wyobraźnię czytelnika. Stopniowo nakręcana jest spirala strachu i przerażenia, od której uwagę odciągają wątki poboczne oraz rozdziały poświęcone prywatnemu detektywowi i stalkerowi. Autorka celowo usypia czujność czytelnika i wywodzi go w pole, mimo że ten na bieżąco uczestniczy w śledztwie. Zaskoczyła mnie tożsamość stalkera, obstawiałam zupełnie inną osobę. Autorka uknuła intrygę opartą na zemście i wplątała w misterną sieć kłamstw, manipulacji, zwrotów akcji, wskazówek, wspomnień, wątków pobocznych. W tej układance nie ma przypadków, każdy element powieści ma znaczenie. Także głęboko skrywana tajemnica Alice.  

Ale musisz być ostrożna, Alice. Z każdym.

Choć fabuła jest fikcją literacką, to opisuje prawdziwe emocje ofiary, jej rodziny i znajomych. Theresa Driscoll miała podobne doświadczenia jak wykreowana przez nią bohaterka. Po latach pamięta kilka telefonów z groźbami i szyderstwami, które odbierała co tydzień jako początkująca dziennikarka. W thrillerze potworność mrocznych wydarzeń podkreśliła poprzez konfrontację strachu z celebracją odwagi i miłości oraz zaawansowaną ciążę pani komisarz. Do tego walka o oddech dosłownie i w przenośni – matka Alice choruje na płuca, a ona sama walczy o wolność, swobodę myśli i poruszania się.

Stalking jest czymś najbardziej izolującym i przerażającym, co się może przytrafić.

Zapłacisz mi za to Teresy Driscoll to klimatyczny i mroczny thriller o stalkingu, którego zwroty akcji trzymają w napięciu do zaskakującego finału. To powieść o studium życia psychicznego ofiary stalkera, nie zawsze łatwej pracy dziennikarza oraz silnych więzach rodzinnych.

 

Numer akredytacji: 06/05/2020

 

4 komentarze:

 1. Bardzo chcę przeczytać tę książkę. Uwielbiam thrillery.

  OdpowiedzUsuń
 2. Temat stalkingu bardzo mnie intryguje, więc będę miała ten thriller na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie ♡
  Wspaniała recenzja. Musze przyznać, że książka bardzo mnie zaciekawiła :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się z tym, że to mroczny i pełny wzruszeń thriller ;)

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.