czwartek, 5 sierpnia 2021

Projekt Rośliny

Autor: Weronika Muszkieta, Ola Sieńko

Tytuł: Projekt Rośliny

Wydawnictwo: Buchmann

Liczba stron: 192

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Data wydania: 2021

ISBN: 978-83-280-8941-9 

 

 

 

 

Kiedy miałam dziesięć lat, udało mi się doprowadzić do tego, że dwa razy w ciągu pół roku zakwitł aloes tygrysi. Latem nawet doczekałam się nasion. Obecnie w salonie rosną sobie dwie gwiazdy betlejemskie – jedna ma półtora roku, druga pół, przy czym obie nie zimowały. Nie pytajcie mnie, jak tego dokonałam. Ponoć mam rękę do kwiatów. Ponoć! Ale o tym potem. Na moim parapecie obecnie jest wyjątkowo zielono i tłoczno. Przybył mi ostatnio kolejny zielony lokator. Postanowiłam bardziej zająć się moimi kwitami doniczkowymi, dlatego sięgnęłam po książkę Weroniki Muszkiety i Oli Sieńko Projekt Rośliny, którą otrzymałam z popularnej księgarni internetowej. Jest to wydanie drugie uzupełnione o ważny temat.

Chcemy roślinnej rewolucji w waszych miejscach pracy i domach! Do dzieła! (s. 12)

Dostałam do rąk przepięknie wydany poradnik. Bardziej od przemyślanej i dobrze skomponowanej szaty graficznej zachwyciły mnie zdjęcia. Kolor zielony uspokaja, redukuje stres, a rośliny mają moc terapeutyczną i wpływają na jakość powietrza. Nic dziwnego, że wpierw obejrzałam publikację i cieszyłam oko zdjęciami roślin w pięknych domowych i biurowych aranżacjach. Zwłaszcza fotografie z mieszkań mnie zachwyciły, bo i najbardziej zafascynowała mnie ostatnia część książki. Zdjęcia pokazujące, jak wygląda życie wśród roślin i z roślinami, jak pięknie zielono i naturalnie może być w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Można pozazdrościć. Można się zainspirować, bo i po to jest ta publikacja. Autorki dzielą się w niej z czytelnikiem swoim doświadczeniem i roślinną pasją. Opowiadają o swoich początkach, zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy, doświadczenia oraz zdobywaniu nowych sadzonek. Cóż… rośliny się mnoży, gdy się je dzieli.

Dajmy jej [roślinie] chwilę na oswojenie się z nową przestrzenią, tak aby sama mogła wysłać nam sygnały, czego potrzebuje. (s. 27)

Ten poradnik roślinno-wnętrzarski jest tak napisany, że można go czytać na raty i nie po kolei, po wielokroć wracając do wybranych zagadnień. Podzielony on został na trzy części: To nie takie trudne – czyli podstawy życia i pielęgnacji naszych zielonych domowników; Wybierz swoją roślinę – przegląd kwiatów doniczkowych w zależności od wymagań; Roślinny styl życia – czyli nauka zazieleniania wnętrz i wywiady z pasjonatami doniczek plus adresy zielonych profili na Instagramie. Wydanie drugie zostało wzbogacone o rozdział Rośliny i dzieci, w którym jest mowa również o zwierzętach. Tu autorki baczną uwagę zwracają na rośliny trujące. Piszą krótko, rzetelnie i przystępnie, językiem zrozumiałam. Jak dla mnie za mało przykładów gatunków roślin i czcionka trochę za mała.

…w miejscu pracy powinieneś się czuć zmotywowany i zainspirowany. (s. 177)

Weronika Muszkieta i Ola Sieńko nie narzucają rad, tylko rozmawiają z czytelnikiem o zielonych lokatorach. Pokazują, jak przesadzać rośliny i jak wykonać makramę, jakie gatunki sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Przy tym rozprawiają się z mitami, choćby ze słynną ręką do kwiatów. Nagle się okazało, że jej nie mam. Dowiedziałam się kilku rzeczy. Od razu zmieniłam wodę do podlewania moich zielonych braci mniejszych. Nie zdawałam sobie sprawy, jak twarda woda może im szkodzić, ale i nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Czasami działamy siłą rozpędu i zapominamy, że sobie ułatwiamy życie, ale nie kwiatom, a to przecież żywe organizmy. Zdziwiłam się, jak bardzo rośliny wpływają na jakoś wykonywanej przez nas pracy. Aż do 15% mogą podnieść jej wydajność!  

Potraktuj swój salon jako całość i stwórz unikatową kompozycję. (s. 143)

Projekt Rośliny to poradnik jak żyć wśród roślin i z roślinami i przewodnik po nich i ich potrzebach. Dla każdego. Dla laików również. Autorki motywują, inspirują, doradzają, pomagają, wspierają i zazieleniają naszą osobistą przestrzeń. Mnie inspirować do życia wśród roślin nie trzeba, ale dzięki temu roślinnemu projektowi, jestem bogatsza o wiedzę i mam nowe pomysły na aranżację zieloności w mieszkaniu. Bo to zalecają autorki – bawić się kwiatami, doniczkami, ustawieniem, szukając swojego stylu i zazieleniać.

 Sprawdźcie inne poradniki w księgarni Tania Książka

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:

 


4 komentarze:

 1. To idealna pozycja dla mojej przyjaciółki, która uwielbia świat roślin.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam ''odpowiedniej ręki'' do roślin, choć bardzo je lubię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka obala mit "ręki do kwiatów". To publikacja także dla Ciebie, Cyrysiu.

   Usuń
 3. Uwielbiam takie książki. Można się z nich naprawdę wiele dowiedzieć, więcej nawet z takich zwykłych poradników roślinnych. Podobnie jak z książki "Sekretny język drzew". Wpisuję na listę :)

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.