poniedziałek, 4 lipca 2022

Heartstopper 4

Autor: Alice Oseman

Tytuł: Heartstopper 4

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda

Ilustracje: Alice Oseman

Wydawnictwo: Jaguar

Seria: Heartstopper

Tom: 4

Liczba stron: 384

Oprawa: miękka 

Data wydania: 2022

ISBN: 978-83-8266-115-6

 

Książka, którą pochłonęłam w jedno popołudnie to Heartstopper 4 Alice Oseman, którą otrzymałam do recenzji ze znanej księgarni internetowej.

Chcesz zjeść gdzie indziej? (s. 1052)

Nick i Charlie oficjalnie są parą. Charlie dojrzewa do tego, by wyznać miłość. Nick jeszcze się nie wyoutował przed ojcem, z którym ma sporadyczny kontakt. Zamartwia się o ukochanego, którego stan się pogarsza. Martwią go zaburzenia odżywiania Charliego. Kończy się lato. Nowy rok szkolny przyniesie wiele zmian. Nastolatkowie poznają siłę miłości i jej znaczenie.

Przytulić cię i tak? (s. 1332)

Uwielbiam tę serię książek graficznych dla młodzieży z różnych względów. Po pierwsze tematyka poruszana przez autorkę – LGBTQ+. Trudna tematyka. Autorka pokazuje prawdziwe relacje, przyjaźń, miłość między młodymi ludźmi homoseksualnymi, ale nie tylko. Bohaterami są także nauczyciele, którzy się wyoutowali w czasie wakacji. Tym razem Alice Oseman zafundowała czytelnikom rollercoaster emocjonalny. Emocje Nicka i Charliego, ich przyjaciół, rodzin, które przeżywałam razem z nimi, to nic w porównaniu do tego, z czym przyszło się mierzyć bohaterom. Trudne codzienne sprawy…

Miłość nie uleczy choroby psychicznej. (s. 1163)

W tym tomie dominują inne problemy, z którymi mierzy się Charlie – zaburzenia odżywiania, samookaleczanie, choroba psychiczna. Ukazane zostały one z dwóch stron. Charlie ujawnia, co się dzieje w jego głowie, dlaczego ma problem z jedzeniem, jak ten kołowrotek sam się napędza i nie można go zatrzymać. Fragmenty artykułów z internetu na temat zaburzenia odżywiania (na końcu książki zamieszczone zostały linki, gdzie szukać pomocy), pomagania takiej osobie dodają autentyczności opowieści. Pokazują zaangażowanie i uczucie partnera. Miłość nie jest łatwa, ale jej siła jest ogromna, gdy uczucie jest prawdziwe. 


 
Ale zdałem sobie sprawę, że innych ludzi też potrzebujemy. (s. 1306)

Po drugie – bohaterowie. Normalni, ludzcy, sympatyczni lub antypatyczni. Są i czarne owce, które dokuczają nastolatkom z powodu ich orientacji płciowej. Brat Nicka, rodzice Darcy, którzy są homofobami, potrafią zamienić swoim bliskim życie w piekło. Koledzy Nicka stają się tolerancyjni, akceptują go takiego, jakim jest naprawdę. Zaimponowała mi mama Nicka swoją mądrością życiową, rozmowami z synem, okazywanym wsparciem i pomocą. Rodzeństwo Charliego wspiera go, dopinguje, czasami nieco żartuje z brata. Siostra motywuje, chroni i broni. Niektóre sceny czytałam po dwa razy.

Nie wiem, jak rozwiązać ten problem. (s. 1160)

Po trzecie – kreska autorki. Jak ona rozrysowuje poszczególne kadry! Jakie emocje „buchają” z biało-czarnych rysunków! Na jakie detale zwraca uwagę! Rysunek stóp koło siebie, zaciskających się dłoni! SMSY-y i wpisy na komunikatorze są naturalnie wkomponowane. Dzienniki prowadzone przez nastolatków w drugiej części powieści graficznej zostały fantastycznie rozrysowane, by pokazać to, co działo się w ich życiu i głowach. Każdy kadr powieści graficznej to emocjonalny obraz. 

Ale zdałam sobie sprawę, że ludzie mają różne problemy… a my czasem nic o tym nie wiemy. (s. 1058)

Heartstopper 4 to najbardziej poruszający tom z dotychczasowych. Niełatwo czytać o samookaleczaniu, problemach psychicznych, anoreksji i traumie, zwłaszcza gdy się polubiło bohatera. Autorka nie unika trudnych tematów, tylko pokazuje je wiarygodnie, z dbałością o szczegóły. Zwłaszcza zwraca uwagę na emocje i pomoc, jaką można dać osobie z zaburzeniami odżywiania. Uświadamia, jak ważne są: miłość, przyjaźń, lojalność, wsparcie.

Sprawdźcie inne komiksy w księgarni Tania Książka.

Za egzemplarz książki dziękuję księgarni:

 

Książka bierze udział w wyzwaniu: Pod hasłem

1 komentarz:

  1. Książka porusza bardzo ważny i aktualny temat. Na pewno warto ją przeczytać.

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.