środa, 5 października 2022

Powrót milionera

Autor: Izabella Frączyk, Jagna Rolska

Tytuł: Powrót milionera

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Seria: Kaprys milionera

Tom: 3

Liczba stron: 408

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Data wydania: 2021

ISBN: 978-83-8234-184-3

 

Dużo czasu upłynęło nim sięgnęłam po Powrót milionera duetu Izabella Frączyk i Jagna Rolska, trzeciego tomu serii Kaprysu milionera. Kontynuacja współczesnej bajki dla dorosłych o kopciuszku, który trafił na swojego przystojnego i bogatego księcia. Blurb:

Życie Danki Popiołek po raz kolejny zbacza z obranego kursu, a ona sama nie jest już w stanie zliczyć, ile razy musiała dotąd w pośpiechu pakować walizki. Przyjaźń z Emilem Kastnerem sprawia, że przestaje rozumieć własne uczucia. Niespodziewany powrót do Polski jeszcze bardziej mąci jej w głowie, a zaskakująca propozycja zagrania głównej roli w filmie opowiadającym jej własną historię przysparza Dance ogromną popularność. Czy skromna dziewczyna odnajdzie się w roli celebrytki? Czy w końcu zrozumie, czego tak naprawdę pragnie od życia? A przede wszystkim, co zrobi z plątaniną uczuć względem Emila?

Autorki zabierają czytelnika do willi aktorki, luksusowego hotelu, obskurnej kawalerki, firmy milionera, nad morską plażę, na plan filmowy. Z jednej strony daje mu zakosztować „uroków” świata celebrytów, z drugiej posmakować wina marki wino i możliwość poznania środowiska lokalnych pijaczków, a z trzeciej wikła go w machlojki biznesowe największego kalibru. Z każdej strony jest niebezpiecznie, ale i na swój sposób ciekawie. Erotyczne podchody, sceny pełne namiętności, rekiny biznesu w akcji, kryminalna intryga, manipulacje, prawda o naturze ludzkiej, metamorfozy i skrywane tajemnice. Dużo tu tego wszystkiego. Czasami miałam wrażenie, że za dużo. Na szczęście akcja ma odpowiednie tempo, choć jest momentami przewidywalna. Pikanterii dodają śmiałe sceny erotyczne, pobudzające wyobraźnię i rozpalające zmysły.

Bardziej mnie zaciekawił wątek Mariana mieszkającego w kawalerce i jego spotkania z sąsiadem i jego znajomymi od butelki i zakładów niż plan filmowy. Autorki ujawniają kulisy kręcenia filmów i zdzierają maski z twarzy aktorów. Ile tam brudów i hipokryzji, ile afer i blichtru. Nic dziwnego, że Danusia czuła się wyobcowana. Prawda o naturze ludzkiej wyłania się z każdej strony… chciwość, żądza, zdrada, wyzysk, sława, manipulacja, kłamstwo.

To, ile ma się kasy, nie świadczy o człowieku.

Powrót milionera to dobre zakończenie serii, lecz bez rewelacji. Najważniejsze jest przesłanie, dotyczące przemiany wewnętrznej. Każdy człowiek może się zmienić pod wpływem okoliczności i uczuć. Nieważne, jak wyglądamy i ile pieniędzy posiadamy. Miłość zmienia ludzi i postrzeganie innych.

1 komentarz:

  1. Książkę czytałam, ale w porównaniu do dwóch poprzednich tomów, obyło się bez zachwytów.

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.