sobota, 4 lutego 2023

Ludzie dla ludzi

Autor: Benjamin Zephaniah

Tytuł: Ludzie dla ludzi

Tłumaczenie: Mateusz Rulski-Bożek

Ilustracje: Nila Aye

Wydawnictwo: Świetlik

Liczba stron: 32

Oprawa: twarda

Data wydania: 2023

ISBN: 978-83-8321-236-4

 

Zastanawialiście się kiedyś, po co nam ludzie? Na to pytanie pomoże znaleźć odpowiedź picturebook Benjamina Zaphaniaha Ludzie dla ludzi, który otrzymałam do recenzji od znanej księgarni internetowej.

Tytuł książeczki obrazkowej skierowanej do najmłodszych dzieci daje odpowiedź bardzo ogólną. My, ludzie, jesteśmy dla innych ludzi, a oni są dla nas. Znacznie więcej zdradza treść wiersza. Autor w prostych słowach przekazuje najmłodszym czytelnikom w wieku 3-5 lat najważniejsze informacje o ludziach, o życiu w społeczności. Uczy je relacji międzyludzkich, współpracy w grupie, dobroci, czułości, pomagania sobie, otwartości.


Gdy znajdziesz się w kropce,

wiesz, kto ci pomoże?

Ten picturebook w naturalny sposób uczy dzieci tolerancji. Wystarczy spojrzeć na okładkę, wklejkę i stronę tytułową. Mnóstwo różnych dzieciaków wspólnie się bawi, dokazuje, bryka, pracuje, pomaga sobie i się śmieje. Nieważny jest kolor skóry czy kraj, z którego dziecko pochodzi. Nie ma znaczenia, czy nosi okulary, czy też porusza się na wózku inwalidzkim. Jest małym człowiekiem i jest potrzebny innym.

Żeby życie smakowało,

żeby sens prawdziwy miało,

dobrze jest mieć wokół ludzi.

Krótki wierszyk łatwo wpada w ucho i maluchy mogą się go szybko nauczyć na pamięć. Jednak jest on tylko tłem. Tu pierwszoplanową role odgrywają ilustracje, a te zachwycają! Ilustratorka Nila Aye pięknie zobrazowała relacje międzyludzkie. Jej rysunki żyją. Mnóstwo się na nich dzieje – trzeba się uważnie przyjrzeć, by wszystko dostrzec. Ich bogactwo i złożoność daje pole do popisu dziecku, rodzicom, dziadkom, nauczycielom. Można je omawiać na wiele sposobów, naśladować, odgrywać scenki, rysować, ćwiczyć spostrzegawczość, a przede wszystkim rozmawiać o poszczególnych scenach.


[…] bo wśród innych ludzi najlepiej się mamy.

Picturebook Ludzie dla ludzi to edukacja obrazkowa dla najmłodszych dzieci o relacjach międzyludzkich i wspólnocie, którą tworzą wszyscy ludzie na świecie. Dorosłym przypomni o bliskich i znajomych i może do czegoś zmotywuje. Kto wie…


Sprawdź inne książki z kategorii Książki dla dzieci 3-5 lat.

Za egzemplarz książki dziękuję księgarni:

 


1 komentarz:

  1. Tolerancja to ważny aspekt naszego życia. Wartościowa publikacja.

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.