niedziela, 13 czerwca 2021

Mali bohaterowie

Autor: Barbara Gawryluk

Tytuł: Mali bohaterowie

Ilustracje: Anna Wielbut

Wydawnictwo: Literatura

Liczba stron: 64

Oprawa: twarda

Data wydania: 2017

ISBN: 978-83-7672-502-4

 

 

Bohaterowie są wśród nas. Ci wielcy i ci całkiem mali. To o nich jest książeczka Barbary Gawryluk Mali bohaterowie. Co ciekawe, historie w niej opowiedziane oparte są na autentycznych wydarzeniach, a bohaterami są dzieci w różnym wieku.

Mali bohaterowie to zbiór krótkich opowiadań dla młodszych dzieci. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III odnajdą tu sytuacje z życia – rodzic mdleje, wypadek, ktoś upada na ulicy, ktoś tonie, pożar w domu, włamanie czy cichy zabójca czad. Bohaterów cechuje przede wszystkim odwaga, wrażliwość i chęć niesienia pomocy, a także wiedza i umiejętności. Znają oni numery alarmowe i nie wahają się z nich skorzystać.

Autorka w prostych słowach przekazuje dzieciom podstawowe, a zarazem najważniejsze informacje, jednocześnie pokazując, jak się zachować w różnych niebezpiecznych sytuacjach i jak niewiele trzeba, by uratować komuś życie. Mali czytelnicy uczą się tego. Poznają numery najważniejszych telefonów. Autorka przy okazji podkreśla, jak ważna jest znajomość adresu, by podać go ratownikom.

Ważną rolę w książeczce odgrywają ilustracje Anny Wielbut. Obrazują one dramatyczne wydarzenia i uczą numerów telefonów poprzez zastosowanie koloru i większej czcionki. Spodobało mi się to, że każde opowiadanie utrzymane jest w innej kolorystyce. Dodam, że książka jest pięknie wydana – twarda okładka, szycie, dobra czcionka i interlinia.

Przesłanie jest jednoznaczne – ratujmy życie ludzkie, zachowajmy zdrowy rozsądek w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych, gdy zagrożone jest życie. Bohaterem może być każdy z nas, także mały człowiek. 


Książkę Mali bohaterowie polecam nie tylko rodzicom, także nauczycielom, wychowawcą oraz bibliotekarzom. Nadmienię tylko, że Barbara Gawryluk otrzymała za nią nagrodę 112 Award od Międzynarodowej organizacji EENA. Warto mieć ją w swojej biblioteczce. 

 

6 komentarzy:

 1. Super książeczka. Dzieciaki trzeba od małego uświadamiać o różnych zagrożeniach i uczyć podstaw pierwszej pomocy, bo nigdy nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach taka wiedza może się okazać przydatna. Bardzo się cieszę, że powstają takie książeczki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też. Warto mieć książeczkę w bibliotece szkolnej.

   Usuń
 2. Interesujące. Często się słyszy o dzieciach ratujących swoich kolegów czy rodziców. Warto dawać taką publikację dzieciakom do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście, warto mieć taką książkę w swojej bibioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytam wspólnie z moim siostrzeńcem, bo mnie ta książeczka również ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesująca książeczka. Myślę, że najmłodsi czytelnicy z mojej rodziny chętnie poznają ją bliżej.

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.