Tytuł: Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu
Ilustracje: Maciej Łazowski
Wydawnictwo: Muchomor
Cykl: Sieciaki
Tom: 2
Liczba stron: 72
Oprawa: twarda
Data wydania: 2021
ISBN: 978-83-65650-54-2
Współczesne dzieci i młodzież dużo czasu spędzają w Internecie, korzystają z różnych mediów społecznościowych. Zależy im na lajkach, serduszkach, subskrybentach, obserwatorach. Dzięki nim wiedzą, że są popularni, sławni, rozpoznawalni. A raczej ich wizerunek. Ten wątek „życia” internetowego wykorzystał Łukasz Wojtasik w książce Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu. To drugi tom serii Sieciaki, który powstał w ramach projektu edukacyjnego poświęconego bezpieczeństwu w sieci.
FEJM. LAJKI. ZASIĘGI. SUBY. SERDUSZKA, ŁAPKI W GÓRĘ, ŁAPKI W DÓŁ. Ha, ha, ha! To są ich słabe punkty! (s. 26)
Niestety, Sieciuchy uciekły z więzienia, w którym umieściła ich Sztuczna Inteligencja. Czyste Zło powraca z nowym planem. Ma zamiar porywać dzieci, by stworzyć z nich sieciuchowe trolle. Oferuje im serduszka, lajki, subskrypcje i fejm. Przedstawia youtuberów, mających fejm. W Internecie pojawia się nowa aplikacja, która zmienia twarz i poprawia urodę. Dzieci zafascynowane YouTubem i skuszone sławą chętnie z niej korzystają. Pod ich zdjęciami i filmikami pojawiają się niemiłe komentarze, a to im się już nie podoba. Do akcji wkraczają Sieciaki, Sztuczna Inteligencja i Netrobi. Mają plan działania. Kto wygra kolejne starcie?
Coś knują, ale nie wiadomo do końca co. (s. 51)
Co tu dużo mówić, książka wciągnęła mnie w świat internetowych rozgrywek pomiędzy Sieciuchami a Sieciakami, panem Czyste Zło a Sztuczną Inteligencją. Szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną stronę, raz na drugą. Każdy używał sztuczek, aby przeciągnąć dzieci na swoją stronę. Chęć bycia sławnym i rozpoznawalnym kontra zdrowy rozsądek. Łatwo można było się domyślić zakończenia i przewidzieć je już na początku książki, lecz cała frajda ukryta jest w zmaganiach. Emocji nie brakuje, nagłych zwrotów akcji też nie. Dużo się dzieje, a i pośmiać się można.
Nie chodzi o sławę, tylko o to, że możemy zrobić coś pożytecznego. (s. 8)
W pewnym stopniu to współczesna baśń, w której dobro pokonuje zło i wszystko kończy się szczęśliwie. Mały czytelnik bierze udział w walce, choć jest tylko biernym uczestnikiem wydarzeń. Bez wątpliwości będzie kibicował Sieciakom i korzystał z ich mądrych rad. Bo ta książka nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy. Uczy w sposób nienachalny, przystępny, zrozumiały. Autor wykorzystuje rozmowy między bohaterami, żeby przemycić ważne treści na temat bezpieczeństwa w sieci oraz własnego wizerunku i poczucia wartości.
Lubię siebie taką, jaka jestem. (s. 52)
Książka, dość niepozorna w swej objętości, skierowana jest głównie do dzieci, zwłaszcza tych młodszych, z uwagi na tematykę i komunikatywny styl. Jednak nie oznacza to, że nie mogą jej przeczytać starsze dzieci, młodzież czy dorośli. Najlepiej się sprawdzi, gdy to rodzic z dzieckiem wspólnie przeczyta książeczkę, by móc potem porozmawiać na poruszone w niej ważne tematy. Tym razem Łukasz Wojtasik skupił się na dążeniu dzieci do bycia lubianymi i sławnymi, a zrobią one wszystko, by być popularnymi, zwłaszcza że w czasie pandemii ich samoocena i pewność siebie bardzo spadły. Akcja z jajkiem jest tego doskonałym przykładem. Autor wymyślił ciekawe rozwiązanie problemu. W przystępny sposób tłumaczy bohaterom, a zarazem czytelnikowi, co jest w życiu ważne i dlaczego każdy z nas jest wyjątkowy i wykorzystuje do tego Internet. Zachęca także do odwiedzenia strony Sieciaki.pl.
To są gwiazdy. Mają fejm. (s. 14)
Czarno-białe ilustracje Macieja Łazowskiego podkreślają ową walkę i doskonale uzupełniają fabułę książki przygodowo-edukacyjnej. Nawiązują do grafik z pierwszych gier komputerowych. Dla niektórych mogą się wydawać trochę toporne, proste, nijakie, jednak ma to swój cel. Bardzo mi się podobają hasztagi zamiast numeracji rozdziałów.
Bezpieczeństwo przede wszystkim. (s. 9)
Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu to świetna książeczka o tym, jak bezpiecznie korzystać z dobrodziejstwa Internetu, świadomie unikając przy tym wszelkich pokus z nim związanych. To również ciekawa książka przygodowa dla młodszych czytelników z akcją osadzoną w świecie wirtualnym i realnym. Bawi, kształci, wychowuje, uświadamia zagrożenia, uczy poczucia wartości, samoakceptacji, relacji międzyludzkich i podnosi samoocenę. Bo każdy z nas jest OK. I tego się trzymajmy!
Za egzemplarz książki dziękuję:
Uważam, że dobrze, iż takie książki są wydawane.
OdpowiedzUsuń