wtorek, 8 września 2020

Jesteś ważny, Pinku!

Autor: Urszula Młodnicka

Tytuł: Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też

Ilustracje: Agnieszka Waligóra

Wydawnictwo: Sensus

Liczba stron: 136

Oprawa: półtwarda

Data wydania: 2020

ISBN: 978-83-283-6648-4

 

Dostałam do recenzji niezwykłą książkę Urszuli Młodnickiej z ilustracjami Agnieszki Waligóry Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też.

-      Jestem taki, jak wszyscy.

-      NIE, jesteś unikalny! (s. 8)

Z kwadratowej okładki patrzy niebieskawy, futrzany stworek z rumieńcami na twarzy, w czerwonym sweterku z białym paskiem pośrodku, który przytula do siebie zająca, a na głowie siedzi mu zadowolona mucha. Pinku wciąż rośnie i obserwuje siebie. Jest troszkę zagubiony i nieśmiały. Nie akceptuje swoich słabych stron, bo jeszcze nie wie, że powinien. Brak mu pewności siebie. Nie do końca wie, czy jego myśli i uczucia są dobre, czy jest tak samo ważny jak inni. Stara się ze sobą zaprzyjaźnić, ale jak to ze staraniami bywa – różnie wychodzi. Pink jest wartościowy i unikalny, choć o tym wciąż nie wie. Sięgnij po książeczkę i pomóż swojemu nowemu przyjacielowi uwierzyć w siebie. On pomoże Tobie.

DobRE uczyNKi mają MOC. (s. 88)

Każdy rozdział, nazwany historią, składa się z dwóch części – dialogu dorosłego z Pinkiem oraz ćwiczeń. Historie są krótkie, żeby nie nużyć i męczyć, a osiągnąć zamierzony efekt. Rozmowy dotyczą m.in. bycia ważnym i unikalnym, ale nie idealnym, szukania mocnych stron, wybaczania sobie błędów, dowartościowania, zaprzyjaźnienie się z samym sobą, asertywności. Pytania zmuszają stworka do myślenia, zastanowienia się nad sobą i swoim życiem. Odpowiedzi są charakterystyczne dla dzieci, co można zauważyć po słownictwie i składni. Teraz Ty to ćwiczenia i zadania dla dzieci, które poprzez zabawę budują w dziecku poczucie własnej wartości i rozwijają prawidłowe relacji z innymi. Zadania może zrobić dorosły, by również się dowartościować. Co istotne, zwroty do adresata napisane są wielką literą, podkreślając ważność każdego czytelnika niezależnie od wieku. 

Napisz poniżej i narysuj, co jest dla Ciebie wyzwaniem. (s. 120)

Ważnym aspektem tej książki jest strona graficzna. Zaczyna się od jej… podpisania. Rozdziały zaczynają się od nowej strony. Duży, czerwony tytuł przyciąga wzrok, a na sąsiedniej stronie rysunek Pinkiego. Czcionka jest przyjazna dla oka – duża, nieco pogrubiona, miękka (tzn. bez ostrych kantów), zróżnicowana pod względem wielkości i koloru ze względu na treść. Mieszanka czarnego i niebieskiego tuszu ładnie komponuje się z kolorystyką stworka i szarą tonacją ilustracji.

Hmm, muszę się nad tym zastanowić. (s. 50)

Jesteś ważny, Pinku! to rodzaj poradnika dla rodzica, jak uczyć swoje dziecko pewności siebie, budować jego wartość i tożsamość. Oczywiście, nie od razu wzrośnie poczucie wartości dziecka, lecz ta książka pomoże uczynić pierwszy krok na tej drodze, a różnorodne ćwiczenia przybliżą dziecko do celu. Dorosłego też. Walor edukacyjny, wychowawczy i psychologiczny tej książki jest niezaprzeczalny. To publikacja, po którą warto sięgnąć i mieć na własność.

 

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:


8 komentarzy:

 1. Widzę, że to bardzo wartościowa książka. Dobrze, że takowe są wydawane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mnie to cieszy, bo i dorosły może skorzystać z tej publikacji.

   Usuń
 2. To bardzo ważna książka. Dziś wiele dzieci nie wierzy we własną wartość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się, że to pozycja obowiązkowa dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.