piątek, 9 października 2020

Co robią uczucia?

Autor: Tina Oziewicz

Tytuł: Co robią uczucia?

Ilustracje: Aleksandra Zając

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwie Siostry

Liczba stron: 72

Oprawa: twarda 

Data wydania: 2020

ISBN: 978-83-8150054-8


Tyle się mówi o uczuciach, lecz kto by się tam zastanawiał, co one robią, kiedy mają wolne. Nikt tak naprawdę tego nie wie. Aż dotąd. Tina Oziewicz poznała ich sekrety. Ujawniła je w książce Co robią uczucia?, którą otrzymałam z popularnej księgarni internetowej.

Wdzięczność ogrzewa.

Tę niepozorną, wydawałoby się książeczkę dla dzieci, przeczytałam na raz. Słowa i obrazy. Od pierwszej strony, od pierwszego zdania i od pierwszej ilustracji zakochałam się w tej książce. Zostałam zaczarowana i oczarowana! A potem na nowo zaczęłam czytać książkę i się delektować. Emocjonalnie i obrazowo. Słowami i formą. A nawet frazeologicznie. Moja wyobraźnia szalała! Od razu przypomniały mi się różne związki frazeologiczne związane z poszczególnymi uczuciami: skakać z radości, dumny jak paw, zapaść się ze wstydu pod ziemię…

Autorka ograniczyła narrację do minimum. Spersonifikowała uczucia, a ich czynności zamknęła w krótkich zdaniach. Są one tak lapidarne, że aż rażą w oczy, kłują w mózg. Jednocześnie tak mądre i proste w przekazie i z głęboko ukrytym przesłaniem, że aż niewiarygodne. Tak oczywiste, że na co dzień zapominamy o ich wymowie. W trakcie czytania od razu me myśli pobiegły ku Wisławie Szymborskiej i jej poezji, gdyż zauważyłam pewne podobieństwo. 


Wyobraźnia wędruje niewydeptaną ścieżką.

Okładka zaskakuje. Po chwili czytelnik uśmiecha się, bo jakżeby nie!, gdy dwa dziwne, kosmate stworki patrzą na niego z sympatią. Może i nie wyróżniają się urodą, lecz są uśmiechnięte i życzliwe usposobione. Potem na każdej stronie prezentują uczucia i wywołują w czytelniku emocje, prowokują do rozmyślań i rozmowy. Urzekły mnie ilustracje, w których prosta kreska i stonowane kolory przemówiły do mej wyobraźni i poruszyły czułe struny. Dosłownie i dowcipnie, trochę bajkowo, trochę podróżniczo, na pewno magicznie i refleksyjnie. Nawet nie jestem w stanie powiedzieć, co podobało mi się najbardziej, gdyż treść Tiny Oziewicz i ilustracje Aleksandry Zając wzajemnie się uzupełniają. Do tego twarda okładka i szycie.

 

Podsumowując:

Rewelacyjny pomysł.

Proste słowa.

Urzekająca treść.

Mądre przesłanie.

Lapidarna forma przekazu.

Wymowne ilustracje.

Prosta kreska.

Stonowana kolorystyka.

Świetnie wykonanie.

Solidne wydanie.

Dla każdego!

Jeśli jesteście ciekawi książeczki Co robią uczucia? i innych, to sprawdźcie ofertę książek dla dzieci w księgarni Taniaksiazka.pl.

 Za egzemplarz książki dziękuję:

 


10 komentarzy:

 1. Jakie ciekawe ilustracje. Podobają mi się.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna książka. Przeczytam wspólnie z moim siostrzeńcem. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele rzeczy można zrobić z treścią zawartą w tej książce.

   Usuń
 3. Świetna książeczka. Dobrze, że taka powstała. Szczególnie, że dziś wielu ludzi dorosłych niezbyt potrafi mówić o uczuciach i nazywać ich, a co dopiero najmłodsi. W ogóle uwielbiam książeczki od Dwóch Sióstr. To jedno z dwóch wydawnictw, od których mogę książki kupować na ślepo i mam stuprocentową pewność, że się nie zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ilustracje jakoś do mnie niestety nie przemawiają, choć z pewnością znajdą swoich zwolenników.

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.