sobota, 31 października 2020

Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić?

Autor: Dean Burnett

Tytuł: Dlaczego rodzice tak Cię wkurzają i co z tym zrobić?

Tłumaczenie: Dorota Malina

Ilustracje: Katie Abey

Wydawnictwo: Insignis

Liczba stron: 336

Oprawa: miękka 

Data wydania: 2020

ISBN: 978-83-66575-26-4


Czy wiecie, że aktualizacja mózgu trwa od 11. do 25. roku życia? Czy wiecie, co się dzieje w głowie nastolatka? Ja wiem, gdyż przeczytałam książkę Deana Burnetta Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić?, choć nie jestem nastolatką, ale pracuję z dziećmi.


Jak każdy dorosły sam byłem kiedyś nastolatkiem. (s. 18)

Dean Burnett przedstawia się młodemu czytelnikowi jako doktor od mózgu, gdyż zawodowo zajmuje się jego badaniem. Na początku książki zaznacza, że nie jest ona dla dorosłych, gdyż wyjaśnia, jak przetrwać z „trudnymi rodzicami”. Mimo to ją przeczytałam i uważam, że rodzice nastolatków i osoby z nimi pracujące powinni przeczytać ten poradnik, aby spojrzeć na dorastające dziecko z innej perspektywy i zrozumieć, co tak naprawdę się z nim dzieje. To on winą za kłótnie nastolatków z rodzicami i złe relacje obarcza MÓZG.

Wyjątkowość tej książki polega na tym, że traktuje o relacji między nastolatkami a rodzicami. (s. 15)

Ile razy słyszeliście, a może i sami mówiliście: „Ach ta dzisiejsza młodzież!”. Prawda jest inna – mózg nastolatka inaczej funkcjonuje niż mózg dorosłego. Młody człowiek zaczyna inaczej myśleć, odbierać świat, reagować, inne rzeczy stają się dla niego ważne. Jakie? Dean Burnett skupił się na najistotniejszych problemach nastolatków – uzależnieniach, samoocenie, depresji, które w spisie treści przybrały formę zdań często powtarzanych przez rodziców: „Traktujesz dom jak hotel!”, „Wstawaj! Szkoda dnia!”, „Lata szkolne to najlepszy okres twojego życia!”, „Depresja? W głowie ci się poprzewracało!”, „Czy musisz cały czas gapić się w telefon?”, „Zrozumiesz, jak dorośniesz”. Na końcu książki znajduje się wykaz organizacji, które mogą pomóc nastolatkowi. 


 Nastolatek przemierza kręte, oblodzone górskie ścieżki na rowerze skleconym na chybcika. (s. 191)

Na potrzeby książki autor uogólnił sześć zagadnień i przyjął pewne założenia. Najpierw przedstawia dany problem, okraszając go scenkami z życia wziętymi, rozkłada go na części pierwsze poprzez naukowe wyjaśnienia i wyniki badań, niezwykle obrazowo przedstawia skomplikowane procesy odbywające się w mózgu, i prowadzi czytelnika do często zaskakującego wniosku. TROUBLESHOOTING to podsumowanie, czyli problem, konsekwencje i rozwiązania. To ważne, że nastolatek dostaje kilka sposobów na rozwiązanie problemu, złagodzenie skutków ubocznych, a nawet zapobieganie im. Całość podaje w przystępny i zrozumiały sposób, z dawką humoru, choć moim zdaniem niektóre żarty są nietrafione.

Wyobraź sobie, że twój mózg jest biblioteką wielkości całego miasta. (s. 100)

Dean Burnett trafnie porównał mózg do ogromnej biblioteki, do której codziennie trafia dziesiątki tysięcy zwrotów i nowości, które muszą być posortowane, skatalogowane i położone na odpowiednie miejsce na regale. To dopiero początek pracy… Ale to nie jest książka o mózgu. To poradnik o tym, by nastolatek zrozumiał, co się dzieje z jego rodzicami, jakie mają TYPOWE usterki; dlaczego rodzice nie rozumieją go i czepiają się o bałagan w pokoju i smartfon. Nie ma tu tematów tabu ani stereotypów, tylko szczera prawda i zrozumienie dla obu stron. Istotną rolę odgrywa graficzna strona książki skierowana do nastolatków. Okładka razi po oczach. Ilustracje Katie Abey w stylu młodzieżowym obrazują tekst i dynamizują go. Ważne zdania wyróżniają się krojem i wielkością czcionki.


 Ten etap rozwoju już i tak jest trudny i chaotyczny. (s. 199)

Nastolatek nastawiony na odrzucanie autorytetów i niezależność ma okazję dowiedzieć się, co jest nie tak w jego relacjach z rodzicami. Ten poradnik jest swoistą instrukcją obsługi trudnych rodziców, którzy po latach dobrego funkcjonowania znienacka zaczęli się psuć. Dzięki niemu nie znikną wszystkie kłótnie, lecz na pewno będzie ich mniej. Chcecie wiedzieć, co się dzieje w głowie nastoletniego dziecka i dlaczego go wkurzacie? Sięgnijcie po tę pozycję.


 
Numer akredytacji: 06/05/2020

Książka bierze udział w wyzwaniu: Abecadło z pieca spadło

 

5 komentarzy:

  1. Książka trafiła do mojej biblioteczki. Pewnie moje dzieci kiedyś do niej zajrzą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam w domu nastolatka, więc muszę koniecznie nabyć tę książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Książka już przeczytana i na pewno przekażę ją także dalej. Uważam, że to świetna pozycja dla każdego dojrzewającego dziecka, ale i rodziców, którym mogą otworzyć się oczy na wiele problemów, takich jak chociażby depresja u nastolatków. Bardzo ważna pozycja, o której powinno się więcej mówić!

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.