niedziela, 12 lipca 2020

Która to Malala?

Autor: Renata Piątkowska 

Tytuł: Która to Malala?

Ilustracje: Maciej Szymanowicz

Wydawnictwo: Literatura

Liczba stron: 64

Oprawa: twarda

Data wydania: 2019

ISBN: 978-83-7672-634-2


Na pewno słyszeliście o Malali Yousafzai, najmłodszej laureatce pokojowej Nagrody Nobla. Jej historię opisuje Renata Piątkowska w książce Która to Malala?

„Zasłoń twarz, ludzie na ciebie patrzą”. (s. 5)

Nastoletnie Pakistanki wyszły ze szkoły. Zasłoniły twarz. Tylko Malala nie. Szkolny bus wiózł je do domu. Nagle zatrzymał się. Młody mężczyzna z ciemną brodą wyszedł na drogę. Drugi z twarzą w chuście wszedł do busa. Zadał jedno pytanie. Odruchowo odwrócone głowy dziewcząt wskazały Malalę. Napastnik strzelił. Trafił dziewczynkę. Dwie następne kule raniły inne osoby. Zamachowcy zniknęli. Kierowca ruszył do szpitala. Życie Malali wisi na włosku. Był 9 października 2012 roku.

To byli talibowie! (s. 9)

Dolinę Swat, w której mieszkała Malala z rodziną, opanowali talibowie. Wprowadzili swoje rządy, wymierzali kary, mordowali. Rząd nie bronił obywateli przed terrorem. Dziewczynki nie mogły chodzić do szkoły. Z czasem szkoły zaczęto zamykać, palić. Malała przeciwstawiała się talibom, choć bardzo się bała, ale świadomie podjęła decyzję. Pisała blog o życiu pod rządami talibów, krytykowała ich. Domagała się prawa do nauki pakistańskich dziewcząt. Dwunastolatka naraziła się do tego stopnia talibom, że ci wydali na nią wyrok. Ale zamiast ją uciszyć, rozsławili. Dziewczynka zainspirowała rzesze ludzi.

                        Powtarzałem mojej córeczce, że jest wolna jak ptak. (s. 12)

Skąd tak wielka odwaga u dziecka? Skąd własne zdanie? Skąd przekonania? To zasługa wychowania, miłości rodzicielskiej, wpajania wartości i przykładu idącego z góry. Ojciec jest wzorem dla córki, uczy ją człowieczeństwa, odwagi głoszenia własnych poglądów. Malała chciała tylko bez strachu chodzić do szkoły i uczyć się, tak jak mają to zagwarantowane polscy uczniowie. Ale czy wszyscy to doceniają?


„Jesteś dzieckiem i masz prawo mówić”. (s. 18)

Autorka w prostych słowach, mądrze, od serca i bez ukrywania uczuć opowiada o Malali. Pisze językiem dostosowanym do wieku dzieci, krótkimi zdaniami. Nie epatuje grozą, terroryzmem, nie straszy. Przedstawia fakty. Malala wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne (blog, czat, Skype) do poruszania ważnych tematów i problemów ogólnoświatowych. Wspomina zabitą pakistańską premier Benazir Bhutto. Słowami nastolatki mówi o prawie dzieci do edukacji i dostępie do niej na całym świecie. Porusza problem edukacji dziewcząt w krajach islamskich, zaznaczając przy tym różnice kulturowe między Pakistanem a Wielką Brytanią oraz „wartość” dziewczynek. Uczy pomagać słabszym i mówić prawdę, która obala strach.

„Bądźmy wszyscy jak Malala!”. (s. 38)

Nawet głos dziecka może być usłyszany na całym świecie. Także dzięki tej książce z kolorowymi ilustracjami Macieja Szymczaka. Historia, która chwyta za serce, daje siłę i napawa optymizmem, że są dzieci, które są gotowe zmieniać świat, walczyć o lepszą przyszłość dla siebie i następnych pokoleń.

Dziś Malala Yousafzai obchodzi dwudzieste trzecie urodziny.

Dziś jest Dzień Malali.

Życzmy, by jej marzenie się spełniło.

By została premierem Pakistanu.6 komentarzy:

  1. Dobrze, że takie książki są wydawane. Muszę ją mieć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniale, że powstała taka książeczka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Książeczka z obrazkami, ale jak bardzo ważna. I okładka śliczna. Chcę tę książkę!!!

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.